Adam’s Vape True Dessert Series – Irish Coffee [Recenze]

Týden se s týdnem sešel, je tu opět pondělí a to už v podstatě neznačí nic jiného, než že zde máme další novinku od Adam’s Vape a tentokrát by měli zbystřit především příznivci kávy. Pokračujeme opět v řadě True Dessert Series a na stole máme číslo 3, pod kterým se ukrývá kousek s názvem Irish Coffee.

Popis výrobce zní následovně: „Na první potah krásně mléčná a velmi reálná káva, při delším vapování nastoupí vanilka, whiskey a celý chuťový profil dokončují opečené marshmallows.

Klasická vsuvka na začátek: Chuť je velice subjektivní záležitost, proto vezměte v potaz, že co chutná mně, nemusí chutnat vám, a naopak. 1000 lidí, 1000 chutí.

Ještě než se pustíme do samotné recenze, chtěl bych trochu vyvrátit jeden drobný mýtus, který okolo True Dessert Series koluje. V případě této řady se jedná o extrakty, tedy výtažky, nikoliv maceráty, tedy výluhy, o macerátech se Adam v této řadě nezmiňuje. Jedná se o dva naprosto odlišné způsoby získávání aromat. Nevím, kdo první přišel s tím, že se jedná o maceráty, každopádně se to tak nějak chytlo, o maceráty se ale v této řadě nejedná.

Tak, to bychom měli a teď hurá k recenzi.

Během ležení a před psaním recenze jsem nevěděl, jak Irish Coffe „uchopit“, tak jsem ji ráno nalil do tanku a pustil se do střádání dojmů. Hned po nalití se na mě vyvalila vydatná, velmi věrná a pocitově trochu suchá chuť kávy. Být znalec přes kávu, troufnul bych si tipovat, o jakou odrůdu se jedná, ale znalec nejsem, tudíž tuto hádanku přenechám jiným. No, úplně jsem si nebyl jistý, jak se s touto chutí popasuji. Čím déle jsem ji ale měl v tanku, tím více se mi chuť otevřela a ukázala se v tom správném světle.

Chuť kávy, o které si troufnu říct, že nese lehké čokoládové tóny, se uklidnila a postupně ji začala doplňovat opět lehce mléčná chuť vanilky s marshamallows, které chuti dodávají příjemnou krémovost. I přes to zůstává káva dominantou a v některých potazích působí dojmem opravdu silné, ale dobré kávy, jindy nad čokoládovými tóny převáží lehce kyselejší až ovocnější kávové tóny.

Pod touhle kombinací krémové kávové chuti se lehce probouzí nádech whiskey, který posouvá chuť už blíže tomu, co má chuť v názvu a tedy irské kávě. Tahle kombinace kávy s whiskey, respektive alkoholem jako takovým ve mě však vzbudila trochu jinou nostalgii, jelikož mi často připomínala rumové pralinky.

Byť se pravděpodobně Irish Coffee nestane úplně mým favoritem, jelikož úplně neholduji kávě, resp. si na ni nepotrpím, tak mě ale tahle příchuť baví v jiném aspektu: téměř každý potah je jiný. Jednou se jedná o vydatnou kávu, podruhé o krémovou irskou kávu. Jindy chuť připomíná Kofilu, jindy zase rumové pralinky. Někdy je sladší, povětšinou ale příjemně vyvážená a pocitově sladká svou krémovostí.

Ať už si kávu pečlivě vybíráte a potrpíte si na její přípravu, či je pro vás káva denní palivo, v téhle chuti si najde snad každý příznivce kávy jakéhokoliv druhu to svoje. Jen je potřeba počkat déle, než prvních pár potahů. Každopádně ač jsem to úplně neočekával a během dopoledne párkrát přemýšlel o tom, že si aspoň na chvíli do tanku naliju něco jiného, vydržel jsem a odměnou mi byla tahle hra chutí.

Adam’s Vape True Dessert Series Irish Coffee dostanete v 60ml lahvičce která obsahuje 12 ml aromatu,  které je potřeba dolít bází a případně boosterem dle svých preferencí. Doporučená doba odležení, kterou uvádí výrobce i na lahvičce, je 7 dní.

Za zaslání Irish Coffee do recenze děkujeme přímo výrobci Adam’s Vape, u kterého jej můžete zakoupit.