Greedy Bear – Birthday Cake, Loaded Lemon, Bloated Blueberry [Recenze]

V dnešní recenzi se podíváme zase na nějakou tu novinku ze zahraničí. Tentokrát to budou první tři kousky z řady Greedy Bear, která se nám do redakce dostala díky eshopu LAvape. A zde by opět měli zbystřit především příznivci dezertových příchutí, byť se jedná převážně o dezertové příchutě s ovocem.

Řada Greedy Bear pochází od britského výrobce (nenechte se zmást řeckými nápisy) Vape Distillery. Jak jsem již v úvodu předeslal, jedná se o řadu dezertních aromat.

Každé z aromat dostanete ve 120ml lahvičce, která obsahuje 30 ml aromatu, které je potřeba dolít bází a boosterem dle své preference. Byť se jedná o dezertová aromata, k odležení jim dle výrobce stačí 1-3 dny.

Klasická vsuvka na začátek: Chuť je velice subjektivní záležitost, proto vezměte v potaz, že co chutná mně, nemusí chutnat vám, a naopak. 1000 lidí, 1000 chutí.

Birthday Cake

Na kousek Birthday Cake jsem byl zvědavý asi nejvíce, ostatně je to v podstatě jediný čistě dezertový kousek z řady. Zároveň je to ale i poměrně jednoduchá příchuť, tudíž bude i celkem krátké její zhodnocení.

Základem chuti je celkem příjemné piškotové těsto, které sice na první dojem působí lehce, ale na pozadí je znát jeho lehká hutnost. Chuť těsta velmi lehce doplňuje chuť krému, který v základu působí jako máslový, piškotovému těstu ale především dodává lehký vanilkový nádech.

Nejvýraznější je ale na chuti pravděpodobně chuť polevy. Ta sice v popisu není nijak specifikována, ale troufnu si tvrdit, že se jedná o polevu z bílé čokolády. A byť by člověk čekal, že ta chuti přidá na krémovosti či vláčnosti, opak je pravdou. Jednak chuti dodává typickou hutnost bílé čokolády, ale to by člověk tak nějak očekával. Bohužel ale poleva, resp. bílá čokoláda trochu sráží chuť piškotového těsta a především dělá celek poněkud suchým. To není tolik znát při prvních potazích, ale po několika potazích začnete onu „suchost“ vnímat a v kombinaci s hutností je tak Birthday Cake i na můj vkus poněkud těžkou příchutí. Suchost není tolik prominentní ve vzdušnějších atomizérech, ale znát je. Stejně tak tam, kde je výrazná, po několika mililitrech alespoň částečně ustupuje a dá více vyniknout piškotovému těstu s krémem.

V chuti je cítit i velmi lehká hořkost, která působí skoro až oříškově. Těžko říct, které složce jí přiřknout. Není to něco, co by se nedalo přejít, ale dojem trochu kazí.

Ve finále je pro mě Birthday Cake tak trochu zklamáním, podobně jako byla stejná příchuť od jiného nejmenovaného výrobce. Na celodenní vaping to úplně není a o tom, že bych tenhle kousek chtěl zařadit mezi své stálice, mě také úplně nepřesvědčil. Ale když se dostanete přes onu zmiňovanou suchost, je Birthday Cake dobrou (byť trochu jednoduchou) dezertovkou.


Loaded Lemon

Další na řadu přichází Loaded Lemon, neboli sladká citronová kobliha.

Základ tvoří velmi povedené koblihové těsto. Někomu nemusí úplně vyhovovat jeho lehká, ale typicky „olejovitá“ chuť, v tomto případě ale utvrzuje v tom, že se jedná o koblihu.

Chuť koblihy je následně doplněna o chuť citronů. Nejedná se ani tolik o chuť citronové polevy, jakožto citronů jako takových. Ta je velmi příjemná, lehce kyselá, ale i v tomto případě se setkávám s mým subjektivním negativem, se kterým se setkávám u většiny citronových příchutí. A tím je klasická nahořklost připomínající zelenou slupku vlašských ořechů. Není tady tak výrazná, jako tomu bývá u jiných příchutí, ale po pár mililitrech se vždy dostaví a dojem mi trochu kazí. I tak se ale jedná o jednu z těch lepších citronových chutí.

Spíše než že by kobliha byla přelitá polevou, dává dojem že je obalená v cukru. Chvílemi člověk nabývá dojmu, že je v chuti i trocha skořice, ale není tomu a tak, a je to spíše jen dojem navozený zmíněným cukrem.

Loaded Lemon je sladší příchutí, jak popis napovídá, ale vzhledem k typu chuti je sladkost přiměřená. Dobře je na tom tahle příchuť i co se týče hutnosti. Zatímco jiné koblihové příchutě bývají poměrně hutné (především díky oné olejovité chuti), Loaded Lemon rozhodně patří mezi ty lehčí, čemuž nepochybně pomáhají i citrony, které chuť lehce osvěžují. Ale ne natolik, aby Loaded Lemon nezůstal dezertovou příchutí. Za mě hutný tak akorát, jen trochu škoda té citronové pachuti. Díky té nedokážu Loaded Lemon vapovat celý den, rozhodně ale po něm rád sáhnu a minimálně jeden tank si mezi dalšími liquidy dám.


Bloated Blueberry

A dostáváme se ke třetímu a pro dnešek poslednímu kousku, kterým je Bloated Blueberry, tedy sušenka s borůvkovou marmeládou.

Chuť borůvky je tak někde na pomezí borůvkové marmelády a čerstvých borůvek. Je příjemně sladká a nikoliv přeslazená, zároveň nese velmi lehkou kyselost čerstvých borůvek a lehkou, přitom ale typickou trpkost jejich slupek, potažmo zrníček. Velký palec nahoru jde za to, že chuť nenese pachuť zeleného borůvčí, jako mnohé jiné borůvkové příchutě.

Borůvková marmeláda je doplněna chutí sušenky, neřekl bych však že naopak. Sušenka působí trochu dojmem ovesné sušenky, s chutí borůvky ale funguje dobře. Např. máslová sušenka by se v tomto případě s borůvkami spíše tloukla. Zároveň ale nečekejte nějakou křupavou sušenku. V tomto případě tvoří sušenka decentní dezertový podkres, a vytváří základ pro chuť borůvkové marmelády. Osobně bych se samozřejmě nezlobil, pokud by byla sušenka výraznější.

Bloated Blueberry mě velmi mile překvapila jak povedenou chutí borůvek, tak jejím sušenkovým podkresem. Celý mix i přes dominantní chuť borůvek působí dezertně a dá se v klidu vapovat celý den. Z prvních tří kousků za mě zatím ten nejlepší.


To byly první tři kousky z řady Greedy Bear. Nepochybně si mezi nimi každý najde to své, byť Birthday Cake je spíše průměrnou příchutí. Mixy jsou ale příjemně vyvážené, byť patří mezi ty sladší, rozhodně se nejedná o žádné tlamolepy. Byť jsem k Loaded Lemon měl drobnou výhradu (s citronovými liquidy prostě nejsme moc kamarádi), tak ho i tak můžu doporučit, protože ta kombinace je povedená. A Bloated Blueberry je prostě povedená. Není to sice žádná bomba, ale ve své kategorii rozhodně patří k tomu lepšímu a není jí co vytknout.

Rozhodně se ale těším na další kousky, konkrétně na Cookie Cravings, který už jsem měl možnost ochutnat a už teď předešlu, že je o co stát.

Za zaslání řady Greedy Bear děkujeme prodejci LAvape.cz, u kterého můžete celou řadu zakoupit.