Není to tak dlouho, co jsem psal recenzi na nový počin z dílen Steam Crave, Glaz RDSA. Jak tuhle firmu známe, bylo jasné, že tahle nová koncepce nezůstane jen u kapacího atomizéru a že bude použita i u tanku. A asi by všem bylo divné, kdybych si právo recenzovat tento nový produkt z dílen Steam Crave neuzurpoval pro sebe. Takže dost chození kolem horké kaše a šup na recenzi.
Steam Crave GLAZ RTA je dodáván v klasické, černé papírové krabici. Ta sice už není s chlopní držící na magnet, jak bylo zvykem u Aromamizerů, ale stejně jako u GLAZ RDSA jde o klasickou dvoudílnou krabičku. Takže dostat se do ní je o chvíli třepání a doufání, že se obě části od sebe oddělí alespoň na kousek, aby vnitřní část člověk uchopil nehty a mohl ji postupně vytáhnout. Proč se Steam Crave vzdal toho nápadu zavírat krabičku volnou chlopní nevím, ale je to tak.
V krabičce najdete kromě vlastního atomizéru samozřejmě servis pack s náhradními šroubky, všemi těsněními a dnes už klasickým třídílným šroubováčkem v oranžové barvě. Krabička také obsahuje náhradní sklo tanku a druhý tank z PC plastu. Proč do balení přidávají ten plast, je mi trochu záhadou, ale zřejmě jde o nějaký následek feedbacku od zákazníků. Za mě by místo něj mohlo být ještě jeden kus skleněného tanku a nebo náhradní skleněná kotelna. Sice je dost nepravděpodobné, že se při možném pádu právě kotelna rozbije, ale znáte to. Je to sklo.
Tak, máme za sebou krabičku, a kdybych místo psaní točil video, tak vás teď pozvu na stůl, podívat se na vlastní atomizer. Tank je možné celý rozebrat, což usnadňuje výměnu všech těsnění, a to i těsnění pod posuvným vrškem pro plnění. GLAZ RTA už totiž nemusíte odšroubovat vršek, aby jej bylo možné naplnit, ale prostě jej odsunete stranou. Sice už nemá dva obří otvory k plnění, ale ani tak se mi za celou dobu nestalo, že by se v otvoru vytvořila bublina, která by mi zabránila plnění. Plnit se dá pohodlně ze všech lahviček běžných na trhu a i kapátkem, pokud jej stejně jako já, ještě používáte. A když už jsme u toho plnění, mějte vždy po ruce připravené něco, čím okolí plnicího otvoru po zavření utřete. Možná je to mýma volšovýma rukama a nebo neustálou snahou dostat do 7ml tanku alespoň 8 ml, ale i když jsem tank neplnil do plna, stejně po zavření plnicího otvoru po stěně tanku stékala kapička liquidu. A když už jsme začali na vršku atomizéru, nesmím zapomenout na 810 delrinový drip tip který má dva těsnicí „O“ kroužky a třetí je v těle posuvné části vršku tanku. Takže opravdu nehrozí, že by kolem drip tipu něco protékalo. A také se mi to za celou dobu nestalo, i když vám nedoporučuji zkoušet s tímto kouskem challenge držení celého setupu za drip tip. I když nemá tendence se v otvoru pohybovat, tak pevně v něm nedrží.
A přesuneme se z vršku tanku k jeho základu. Moc se mi líbí, že Steam Crave opustilo koncepci, při které bylo nutné pro kontrolu buildu sundávat a rozebírat celý spodek tanku, a vrátili se ke koncepci prvních RDTA Aromamizerů. Tedy, pokud se potřebujete dostat k buildu, stačí otočit celý setup vzhůru nohama a i plný tank můžete odšroubovat od základny bez toho, abyste pak přemýšleli, jak dostat liquid z rukou. Za tohle řešení má u mě Steam Crave opět jednu pomyslnou hvězdičku zpět. Opravdu mě u Aromamizerů od Supreme to řešení, kdy musím rozebrat celou základnu, abych se dostal k buildu, dost štvalo.
Jak už jsem psal výše, celý tank je možné rozebrat, takže i skleněné tělo tanku má nyní závity, a tak je při rozebírání (například kvůli čištění) nutné dávat pozor, abyste hned o jedno sklo nepřišli. Skleněný tubus není potřeba do těla šroubovat nějak velkou silou, ale je nutné jej plně dotáhnout na těsnění. Skleněná kotelna totiž, na rozdíl od těla tanku, jakékoli závity postrádá a v těle drží jen na těsněních, dotažená právě jen spojením vrchního a spodního nerezového dílu přes závity skleněného tubusu tanku. Tohle řešení sice vypadá bombasticky, protože mezi top capem a deckem není nic, co by bránilo průhledu skrze tank, ale vytvořit opravdu přesné závity na skle není nijak jednoduché. Takže se vám klidně může stát, že tank nesešroubujete úplně přesně a top cap vám bude trochu uhýbat stranou. Nutno dodat, že ani tak tank nikde nepropouští a na vlastní funkci to nemá nijaký vliv, ale známe to. Nikdo jiný to sice nevidí, ale nás to štve, protože to víme. Možná to je důvod, proč je v krabičce ten PC plast, na němž jsou závity o několik poznání přesnější, a tudíž jsou pak základna a vršek vždy ve správné pozici.
A jsme u samotného decku. Ten postrádá, do této doby u produktů firmy Steam Crave obvyklý, bazének a samotný deck vystupuje vysoko nad plato se spodním air flow. Ano GLAZ RTA má stejně jako GLAZ RDSA spodní luft v základně směrovaný pod úhlem cca 30° přímo na spirálky a základna je stejně jako u RDSA postless. U tanku ovšem postrádá modifikaci k sériovému propojení spirálek. I když je o mně celkem známo, že postless základny vyloženě nesnáším, tak stejně jako u GLAZ RDSA tak u RTA jsem se s ní alespoň trochu dokázal skamarádit a až tak dalece mě neštve, jako v jiných případech. Například u Aromamizeru Plus, ke kterému je naštěstí možné dokoupit velocity deck. V případě koncepce spodního AFC obou GLAZů je i postless deck omluvitelný a sám si dost dobře neumím představit, jak by se základna osazovala spirálkami v případě použití velocity sloupků. Jen bych uvítal, kdyby někdo konečně udělal posstles deck, kde bych mohl konce nožiček zastřihnout až po dotažení spirálky. Třeba u GLAZ RTA by se místo pod vlastní kotelnou určitě našlo. Vlastně jen z toho důvodu, že je potřeba odhadnout délku nožiček spirálky ještě před tím, než spirálku dotáhnu, mě koncept posstles decku štve. Oba GLAZy mají naštěstí otvory pro nožičky spirálky dost hluboké, a tak není nutné spirálku několikrát nasadit a zase vyndat než zkrátíte nožičky na potřebnou maximální délku.
A jsme u vlastního airflow. Kdo si zvykl na plně otevřené lufty u Supreme, Plus a Titanu, tak bude trochu překvapen, jak je tady vzduch utažený, a zprvu se může stát, že bude mít dojem, že je vzduchu málo. No, není. Vzduchu je asi tolik jako u prvních Atomizerů RDTA. Znamená to tedy, že se Steam Crave vrací k atomizerům primárně určeným na chuť, a je nutné zdůraznit, že z GLAZ RTA opravdu chutná. Do základny sice nenacpete – tedy nacpete, ale je to fakt zbytečné a spíše kontraproduktivní – nijak velký build a i tím je to tak trochu návrat k chuti z prvních Artomamizerů. A musím říci, že čím déle jsem GLAZ RTA používal, tím častěji mé oblíbené Plusko stálo na stojánku a prášilo se na něj. Ne, to lžu. Nestálo na stojánku a neprášilo se na něj, ale už se prostě nestává, že bych z domova odcházel jen s Pluskem na RX300, ale už nevyjdu bez toho, abych s sebou neměl ještě Koopor 300 s GLAZem. A ještě musím přiznat, že se mi díky GLAZu zvýšila spotřeba liquidu. Do tanku se sice vejde 7 ml, ale ve skutečnosti mám pocit, jako by měl o 2 ml méně. Ne, není to takový průtokový odpařovač liquidu jako Supreme, ale prostě to z něj chutná tak, že jsem musel z mých obvyklých 3 mg/ml nikotinu seskočit až pod 2 mg/ml. Takže i když GLAZ RTA umí nadělat slušné množství páry, není to u něj primární cíl a ani to neumí tak jako třeba Plusko. Ale ve spojení s braidy od Braidmana nebo claptony od Stifa je GLAZ RTA opět chuťové porno jako první Aromamizery RDTA.
Takže závěr. GLAZ RTA od Steam Crave u mě získává 4,5 hvězdičky z pěti. Pro porovnání, Aromamizer Plus u mě má ty hvězdičky jen 4. GLAZu ta půlka chybí jen za tu posstles základnu – proč kurňa není pod deckem prostor na odstřižení konců nožiček – a za nepřesnost závitů na skleněném těle tanku, kdy se snadno posune top z roviny decku, a též věčně vlhké okolí plnícího otvoru po plnění. Možná by nebylo od věci ty skleněné závity nahradit kovovými. Víme, že napevno ukotvit sklo do kovu lze. A je potřeba se podívat na to, aby posuvný vršek nesetřel zbytky liquidu tak, aby okamžitě stékaly po povrchu tanku.
Jak posstles, tak ty závity, jsou ale jen prkotinou a mým hnidopišským hledáním chyb. GLAZ RTA, pokud vám jde o chuť, prostě chcete. Teď ještě aby se pochlapili výrobci modů, a aby na trhu nebyl jen jeden kloudný mod na atomizéry s průměrem 30 mm.
A úplně závěrem ještě pár fotek, jak mu to sluší v přírodě, v počínajícím podzimu. 😉
1 Response
[…] před půl rokem jsme vám v naší recenzi představili DL atomizér GLAZ RTA od výrobce Steam Crave. GLAZ se stal novou řadou tohoto výrobce vedle populární řady […]