Aktualizováno 28.6.2023
Je tu léto, čas dovolených, a opět se začínají objevovat otázky, jak cestovat s elektronickou cigaretou. V tomto článku bychom vám rádi shrnuli, jak například zabalit elektronickou cigaretu při cestování letadlem, či v jakých zemích je vaping omezen či dokonce zakázán.
Letecká doprava
Co se týče letecké dopravy, je vždy lepší si před cestou zjistit, jaké má letecká společnost, se kterou poletíte, podmínky.
Elektronická cigareta je většinou povolena jak v příručním, tak odbaveném zavazadle. Je však třeba si dát pozor na několik věcí.
Pokud se jedná o elektronickou cigaretu s výměnnými bateriemi, je třeba baterie mít v příručním zavadle a nejlépe (není to však vyžadováno) v samostatném pouzdře, které většinou dostanete u prodejce, když si baterie kupujete.
Náplně do elektronických cigaret pak podléhají stejným pravidlům, jako jiné tekutiny. Tudíž v příručním zavazadle mohou být pouze v nádobě s kapacitou do 100 ml, která navíc musí být umístěna v plně uzavíratelném plastovém průhledném sáčku o rozměrech max 20 x 20 cm. Zároveň platí, že objem přepravovaných tekutin v příručním zavazadle nesmí přesáhnout objem jednoho litru.
Pokud si tedy vezete více liquidů, je lepší je umístit do odbaveného zavazadla, u kterého není omezeno množství ani způsob uložení. I tak je vzhledem ke změnám tlaku během letu doporučujeme uložit do nějakého sáčku, kdyby náhodou došlo k jejich vytečení.
Co se týče atomizéru, doporučujeme jej před letem vyprázdnit, a to opět z důvodu změn tlaku, jelikož by velmi snadno mohlo dojít k jeho vytečení.
Opět však připomínáme: každá letecká společnost může mít podmínky pro příruční zavazadla jiná, proto se pro jistotu před cestou informujte. Informace jsou většinou dostupné na webu aerolinek.
Kde je vaping omezen a zakázán?
V mnoha zemích jsou aplikovány různé regulace pro používání elektronických cigaret. Regulace se často kromě prodeje týkají i samotného užívání. Pozor je třeba dávat si především v Asii, Jižní Americe a na Blízkém Východě.
Na seznamech a mapách se často objevuje mezi zeměmi, kde je vaping zakázán i Egypt. Dle vyjádření Egyptského velvyslanectví však zákony používání cigarety nijak neomezují, tzn. je povolené. (Za informaci děkujeme Synus Brontošnek.) Dobré je vyhnout se lahvičkám a zařízením, které na sobě mají například lebku (označující škodlivost), protože ty by mohly být zadrženy.
Seznam zemí, kde je vaping zakázán:
- Amerika (Střední a Jižní)
- Argentina
- Brazílie
- Kolumbie
- Mexiko
- Nicaragua
- Uruguay
- Venezuela
- Afrika
- Etiopie
- Gambie
- Asie
- Filipíny
- Hong Kong – zákaz platí i pro zařízení se zahřívaným tabákem
- Indie
- Indonésie
- Kambodža
- Malajsie
- Severní Korea (není zcela potvrzeno)
- Singapur – nelegální je i držení
- Taiwan
- Thajsko – nelegální je i držení, Thajsko má nejtvrdší tresty za porušení zákazu
- Turkmenistán
- Východní Timor (není zcela potvrzeno)
- Evropa
- Vatikán
- Blízký východ
- Bahrain
- Jordánsko
- Katar
- Libanon
- Spojené Arabské Emiráty
Seznam zemí, kde je vaping omezen
- Evropa
- Belgie – vaping je zakázán ve všech veřejně přístupných prostorách a prostranství, včetně vapeshopů
- Chorvatsko – stejná pravidla jako pro kouření, vaping je zakázán ve všech veřejných uzavřených prostorách
- Turecko – v Turecku je vaping povolen, je však zakázán prodej
- Blízký východ
- Saudská Arábie – vaping je zakázán na velkém množství veřejných, kulturních a dalších prostranství. Zároveň je zakázán import, kromě malého množství pro vlastní potřebu.
- Asie
- Japonsko – zakázán je prodej nikotinových náplní, beznikotinové náplně a zařízení nepodléhají regulaci. Dovézt je možné max. 120 ml nikotinové náplně pro vlastní potřebu.
Dále jsou pak země, kde je zakázán import, což může být vynuceno i na turistech. Mezi takové země patří Lucembursko, Argentina, Brazílie, Kuvajt, Pákistán a Panama.
Situace se postupně mění v Austrálii. Zatímco před 4 roky platilo, že vaping a prodej byl zakázán jen v některých státech, v květnu odsouhlasila vláda plošný zákaz. Zatím však stále není jasné, ke kterému datu vstoupí zákaz v platnost. Už nyní platí, že jako turista si s sebou můžete nikotinové vapingové produkty vzít sebou pouze v případě, že je máte na předpis a splníte podmínky pro cestovatelskou výjimku.
Prodej vapingových produktů zakázaný není, zakázaný je ale prodej zařízení a náplní obsahujících nikotin, což fakticky úplně neplatí a liquidy či jednorázové e-cigarety s nikotinem jsou velmi snadno k sehnání i v běžných obchodech.
Ve státech Victoria, Queensland a v Tasmánii je používání elektronických cigaret s náplní obsahující nikotin nelegální.
Víceméně už ale platí pravidla z nového zákazu. Při cestě do Austrálie tak na vaping raději zapomeňte, minimálně si s sebou neberte svoji výbavu.
Tento seznam je pouze orientační a zákony, které vaping zakazují či omezují, se mohou celkem rychle měnit. Proto i v tomto případě doporučujeme se v případě zemí, kde není úplná jistota, před cestou informovat. Informovat se můžete například na ambasádě země, do které plánujete cestovat. Dobré informace od cestovatelů se dají najít například i na webech jako Tripadvisor.
Seznamy jsou čistě informativní a mohou se změnit.