V posledních dnech ve vapingovém světě rezonuje připravovaný zákaz vapingu v Austrálii. My se v tomhle článku podíváme, jak bude vlastně celý zákaz vypadat, proč k němu australská vláda přistoupila a zda se to může dotknout i nás.
V pondělí 1.5. představila australský vláda novou vapingovou reformu. Ta v první řadě zakazuje import a prodej nikotinových i nenikotinových vapingových produktů. Výjimku budou mít pouze lékárny a vaping se tak stane záležitostí na předpis.
Jedním z hlavních důvodů je (podobně jako u TPD) lákavost vapingových produktů pro mládež. Podle slov australského ministra zdravotnictví Marka Buttlera je skupina do 25 let jedinou skupinou obyvatel, ve které v posledních letech dochází k nárůstu počtu kuřáků. Zatímco Evropská komise při přípravě novely zohledňuje, že vaping je lepší náhradou a nástrojem při odvykání kouření, australská vláda vaping naopak bere jako „vstupní bránu ke kouření“.
Velký podíl na této lákavosti, stejně jako i v EU, mají na svědomí především jednorázové elektronické cigarety. Ty jsou mládeži nejen dostupnější, ale v australských obchodech se dost často objevují i na pultech vedle cukrovinek, což celý problém akorát prohlubuje. Jedním z opatření tak bude úplný zákaz jednorázových elektronických cigaret, které tak nebudou spadat ani do výjimky lékáren.
V současnosti už platí, že jediný legální způsob získání nikotinových vapingových produktů v Austrálii je v lékárně na předpis lékaře. I přes to se vapingové produkty s obsahem nikotinu prodávají po celé Austrálii, většinou falešně označené jako beznikotinové.
Co se týče klasických zařízení a eliquidů, ty budou k dostání v pouze v lékárnách, na předpis, změní se také maximální možná koncentrace nikotinu a objem balení, kromě toho budou muset být tyto produkty v baleních podobných jiným farmaceutickým produktům. Zakáz se taktéž dotkne i příchutí a barviv používaných v eliquidech.
Zatímco v tuto chvíli se všichni lékaři musí registrovat a dostat povolení být autorizovaným „předepisovatelem“, po zavedení této reformy budou moci předpisy vydávat všichni praktičtí lékaři.
Podle vlády se zákaz v žádném případě nemá dotknout uživatelů, nebude tedy nelegální vapovat, ale zákaz se má dotknout pouze distributorů a prodejců. Jedním z důvodů je i to, že australští prodejci prodávali nikotinové náplně jako beznikotinové, čímž obcházeli zákaz prodeje nikotinových produktů osobám mladším 18 let.
Je nutno podotknout, že reforma ještě není úplně hotová. Zatím není například dořešený systém postihů. V tuto chvíli v Austrálii funguje pouze systém, který produkty, které jsou označené jako beznikotinové, posílá na rozbory a v případě, že je v nich nalezen nikotin, jsou produkty zabaveny. Ale tento systém podle všeho úplně nefungoval a nezabránil tomu, aby prodejci nadále prodávali nikotinové produkty nezletilým.
Poněkud paradoxní na celé situaci je fakt, že se australská vláda nechystá k žádné regulaci klasických cigaret. Ty jsou podle vlády mládeži s ohledem na cenu méně dostupné, faktor údajně hrají i rodiče, kteří dovolují svým dětem vaping s domněnkou, že je bezpečný.
V tuto chvíli ještě není jasné kdy a jestli vůbec zákaz vstoupí v platnost, ministr zdravotnictví Buttler však chce tlačit na to, aby byl zákon protlačen co nejdříve.
Jak se to dotkne zbytku světa?
Pro nás samozřejmě vyvstává celkem pochopitelní otázka – Může tohle ovlivnit i vývoj vapingu u nás?
V rámci Evropské Unie v tuto chvíli očekáváme další postup v novele Směrnice o tabákových produktech = TPD. Ta byla oznámena na jaře minulého roku a o tom, co by mohla novela obsáhnout jsme psali zde.
Od minulého května však nepřibyly na stránkách komise žádné informace o tom, jakým směrem se příprava směrnice ubírá, stejně tak jakým způsobem byly zpracovány připomínky občanů. V tuto chvíli běží do 16.5. další kolo připomínek, resp. konzultace, do které se na stránkách EK můžete zapojit i vy (postup je stejný jako při prvním kole připomínek).
Ale teď k otázce vlivu australského kroku na vývoj TPD.
Následující část je názorem autora.
Dle mého se australský krok nedotkne přípravy novely TPD a to z několika důvodů. Prvním z nich je, že celkem fungující regulace už v rámci Evropské unie funguje a není tak potřeba přistupovat k tak zásadním krokům jako v Austrálii, především proto, že náš trh s vapingovými produkty je přeci jen rozdílnější než trh australský.
Novela TPD je totiž novelou která má za cíl zohlednit především produkty, které v době vytváření původních verzí TPD nebyly známé a zároveň vytvořit účinné nástroje pro regulaci nových produktů, které by se mohly dostat do šedého území nespadajícího mezi produkty, které již jsou nějakým způsobem regulované.
Zároveň má Evropská komise v přípravě novely TPD zohlednit připomínky, které získala od obyvatel členských států (samozřejmě záleží na kolik na ně budou brát ohled, jestli vůbec).
Vzhledem k tomu, že by novela TPD měla vstoupit v platnost už v tomto čtvrtletí (tedy Q2/2023), nepředpokládám, že by mělo dojít k nějakému zásadnímu zvratu a úplnému zákazu po vzoru Austrálie. Ve vzduchu stále visí pomyslný strašák v podobě zákazu příchutí, ale s ohledem na to, že má směrnice harmonizovat výklad který se týká například shortfillů a longfillů, troufnu si předpokládat, že zákazu příchutí se snad jen tak nedočkáme.
Tím v žádném případě celou situaci nezlehčuji. To co chystá australská vláda je jedním z největších zásahů do vapingu tak, jak ho známe. A samozřejmě, i s tím, jak se v celém světě přistupuje k omezování kouření (i vapingu), může být jen otázkou času, než se takových kroků dočkáme i u nás.