Po jisté stagnaci na vapingovém trhu je tu nová vlna zařízení. Ale spíše než aby se pozornost vrátila ke klasickým modům a atomizérům, vrací se trh v podstatě do svých začátků. Jistým způsobem je to ovlivněno všemožnými nařízeními, která se ve světě objevují, jako je třeba TPD. A proto jsem se rozhodl sepsat tento článek. Jde o vyjádření mého názoru, se kterým pochopitelně nemusíte souhlasit, ale zkuste ho aspoň použít pro zamyšlení.
Zařízení, o kterých se budeme bavit jsou samozřejmě tzv. jednorázovky, které aktuálně zaplavují trh a jejich popularita nezadržitelně stoupá. Jednorázové zařízení s předplněnou cartridgí, s baterií a omezeným počtem potahů, které po vypotřebení vyhodíte.
V první řadě tato zařízení považuji za zlo z důvodu nějakého environmentálního dopadu. Na jednu stranu se spousta vaperů vzteká kvůli 10ml lahvičkám od boosterů, na stranu druhou jim nyní nevadí koupit si jednorázovky. Zatímco po boosterech vám zůstanou plastové lahvičky, které jednoduše hodíte do tříděného odpadu, u jednorázovek je to trochu horší. Jedná se o uzavřená zařízení, která kromě plastu obsahují kovové součástky a baterii. A co si budeme, nikdo je nebude rozebírat aby je správně vytřídil, dokonce pochybuji o tom, že by se někdo trápil s tím, aby použitou jednorázovku hodil do elektroodpadu. Samozřejmě nejde jen o tělo a baterii, ale i o elektronické součástky v podobě spínače a nějaké, alespoň minimální, ochrany baterie.
Např. Salt Switch poskytuje na prodejny boxy na zpětný odběr pro recyklaci, ale opět, otázkou je, kolik lidí je tam reálně donese.
Teď se ještě ke všemu začaly objevovat jednorázovky s možností nabíjení. Proboha proč? Takže si k předchozímu výčtu přidejme ještě nabíjecí port, elektroniku kontrolující nabíjení a předpokládám že v mnoha případech nebude chybět v balení ani nabíjecí kabel.
Dalším problémem je jejich atraktivita pro mládež, ať už se jedná o škálu příchutí, relativně nízkou pořizovací částku nebo vzhled – ono když se na většinu jednorázových cigaret podíváte, vypadají tak barevně, nevinně, a názvy příchutí tomu všemu ještě pomáhají… Čím dál častěji (a to se moc nepohybuju ve městě) vídám nezletilou mládež, která si spokojeně bafá z jednorázovky. A není to jen venku, ale setkat se s tím lze i na sociálních sítích, kde influenceři, jejichž publikum je většinou ve věkovém rozpětí 13-17, propagují jednorázové cigarety, někteří z nich je dokonce prodávají a v některých případech dokonce tvrdí, jak jsou zdravé.
Ochucený vzduch
Influencerka, která si říká Sugar Denny, takhle propagovala jednorázové cigarety (nebo jak jim říká – „vapíky“) značky Hyla a e-shop, na kterém se tyto zařízení prodávají (resp. prodávala) se jmenuje Ochucený vzduch. Už jen ten samotný název celou situaci tak nějak zlehčuje a skoro až zesměšňuje. Avšak v tuto chvíli není eshop dostupný a veškerá propagace ze sociálních sítí této influencerky po velké vlně kritiky zmizela. Mělo se jednat o zařízení bez nikotinu a Sugar Denny tato zařízení označovala dokonce jako zdravá a vyzdvihovala např. to, že obsahují guaranu a že neobsahují škodlivé látky, nebo dokonce že jsou veganské a bezlepkové. Informace o škodlivých látkách údajně z webu však zmizely. Navíc se nejednalo o oficiální distribuci značky Hyla, chyběly bezpečnostní listy a i oficiální český distributor se od tohoto počinu distancoval. Celá problematika tohoto eshopu už byla rozebírána několikrát, a to i mezi většími vapingovými a dokonce i nevapingovými youtubery, proto tuto kauzu nebudu v článku více rozebírat.
Problém s takovouto propagací není jen s jejím cílením na mládež, ale také s uváděním zavádějících či dokonce nepravdivých informací atd. Celkově takovéto jednání vrhá špatné světlo na celý vaping a bohužel se tomu můžeme těžko bránit. Dosah těchto influencerů je mnohem větší, než jaký kdokoliv na české vapingové scéně má a tak se tyto informace mnohem dostanou k laické i odborné veřejnosti a tedy teoreticky k zákonodárcům, kteří chtějí proti vapingu bojovat.
Důvodem rostoucí popularity jednorázových e-cigaret i mezi vapery je nezpochybnitelně jejich bezúdržbovost. Prostě vybalíte, vapujete, vyhodíte, vezmete novou. Ale pokud už vás nebaví motat, proč raději nesáhnete po nějakém podu nebo AIO zařízení? Ve výsledku budou náklady nižší, údržba je taky minimální, po čase vyměníte žhavící hlavu či cartridge a můžete zařízení spokojeně používat dál, navíc pody většinou nabízí trochu větší variabilitu co se vzdušnosti a dalších vlastností týče.
Šedý/černý trh
Stejně jako snad u všeho, i u jednorázových cigaret funguje „černý trh“. Do oběhu se dostávají neznačkové jednorázové cigarety čínských výrobců, ke kterým není moc informací, které nemají bezpečnostní listy a člověk tak pořádně neví, co kupuje (což však nevadí laickým koncovým uživatelům). Jedná se v mnoha případech i o kopie (nebo klony, chcete-li) značkových produktů, které všechny potřebné náležitosti mají. Takovéto padělky nebo off-brandy se objevují i na našem trhu, např. u vietnamských trhovců, u kterých se v minulosti objevovaly i neoriginální liquidy. Takové kopie se nedávno objevily například u populárních Elf Barů či Geekbarů.
Nelegální trh vzkvétá ale i na sociálních sítích, především Instagramu, kde vznikají snadno dohledatelné profily (např. při vyhledání „elfbar“) prodávající jak jednorázové cigarety, tak liquidy neznámého původu či dokonce jejich vlastní výroby a tam už vůbec nemáte jistotu, co kupujete. A tyto profily zcela jasně cílí na mládež, která by se jinak k těmto výrobkům nedostala. Naštěstí u těchto profilů většinou stačí je nahlásit za Prodej nelegálního nebo regulovaného zboží.
Tenhle trh je pak pro koncové zákazníky svým způsobem loterie, protože nikdo vám nezaručí, že baterie má potřebné ochrany, že v náplni nejsou jiné látky než ty které byste v normálním liquidu očekávali. Snadno by tak mohlo dojít k podobné situaci, jako v případě nelegálních náplní s THC před pár lety ve Státech.
Samozřejmě, abych netvrdil jen že jsou špatné, jsou i případy, ve kterých si využití jednorázové cigarety dovedu představit. Např. při cestování, pokud vyrážíte někam, kam nechcete tahat své klasické zařízení, či pro ty, kteří neví, jestli jim vaping bude vyhovovat a nechtějí utrácet za vstupní zařízení. Proti tomu žádná, ale všímám si že čím dál více vaperů, kteří již mají zkušenosti s klasickými zařízeními, přechází právě k jednorázovkám.
Zásadní problém však vidím v tom, jak můžou jednorázové ecigarety ovlivnit budoucnost vapingu. Když si to tak vezmu, tímto stylem se trh snaží vyhovět omezením, která mnohdy ještě ani neplatí. Tím svým způsobem jdeme naproti dalšímu utahování těchto omezení a to v podstatě v době, kdy je víc než kdy jindy třeba za vaping bojovat (viz. nedávné připomínkování novely TPD).
Nebylo to tu už jednou?
Jednorázovkami se trh dostává tak nějak do jámy lvové, jde sám proti sobě a právě v jednorázovkách vidím i možné riziko úpadku vapingu. A něco takového jsme tu ve své podstatě už měli po prvním TPD. Tím, jak byl omezen prodej klasických liquidů, přišly na trh tzv. longfilly (nebo chcete-li, Shake & Vape), což vedlo k úpadku klasických aromat. Jasně, je to jednoduché, koupíte odměřené aroma v lahvičce, dolijete bázi, případně booster a máte hotovo, zároveň se to stalo i variantou k hotovým liquidům. Málokdo už si dnes však míchá svoje liquidy, což se odrazilo i na nabídce základních aromat na našem trhu. Dnes už v eshopech povětšinou naleznete jen stálice jako New York Cheesecake od Capelly či hotová aromata jako Vampire Vape, Bozz a další, většina základních aromat jako Capella, Flavour Art či Inawera už je hůře dostupná. A to jsme jako Češi patřili mezi špičku v DIY.
Samozřejmě, tohle se netýká jen českého trhu, tohle je globální záležitost, ale upřímně, když jsem před rokem psal článek, ve kterém jsem psal o cyklu vapingového trhu, doufal jsem, že se trh po vlně podů trochu zmátoří a ve větším vrátí klasické mody a DIY atomizéry. Úplně to nikdy neopadlo, ale žádný větší návrat k DIY jako po vlně AIO zařízení nepřišel. Výrobců, kteří by vyráběli klasický hardware je už pomálu a i oni se kolikrát ubírají směrem jednorázových e-cigaret, nebo se pak jedná o high-end výrobce. I to však má svůj důvod a tím je klesající poptávka. Pokud lidé budou dále přecházet na jednorázové cigarety a nebudou se shánět po klasických modech, mechanikách či atomizérech, výrobci nebudou mít důvod je kvůli malému odbytu vyrábět a trh se tak už nikdy pořádně nezmátoří.
Tento vývoj situace se promítá už například i v zahraničních, především amerických kamenných obchodech zaměřených na elektronické cigarety. Jak ukázal na videu Karotka při své návštěvě Spojených států, obchody se začínají zaměřovat téměř výhradně na prodej jednorázových cigaret. V kamenném obchodě tak v Americe už jen těžko seženete liquidy, aromata, či hardware a pokud, tak jen velmi omezenou nabídku, jelikož je vytlačují jednorázové cigarety.
Pokud už by se měl vapingový trh kvůli všemožným omezením ubírat směrem k uzavřeným systémům, přišlo by mi rozumnější jít cestou zařízení typu Juul, Logic apod, kde uživatel pouze mění cartridge s náplní. Osobně ale doufám, že se vaping ještě nějakou dobu udrží a že se DIY vrátí zpět ve větší míře.
Zlomový by mohl být příští rok, kdy by měla vstoupit v platnost novela směrnice TPD a my jen můžeme doufat, že nedojde k žádným zásadním omezením. Dokud ale stále máme otevřené možnosti co se týče liquidů, aromat a hardwaru, pojďme si je užít, postavit se za ně a nebuďme už předem vystrašení. V tuto chvíli je to i na nás, jakým směrem se bude vaping ubírat.
Super článok, idem ho aj zdieľať na facebook vapeklub.sk.
Tému som načal nedávno aj ja tu, https://vapeklub.sk/prichute-a-moznosti-su-dolezite-zamyslenie/
Inšpiroval si sa, či?
Ď.