Vaping v Čechách: Komunita? Popularizace? A co nováčci? [Blog]

Po pár příspěvcích, které se nedávno objevily nejen u mých přátel vaperů, jsem si řekl, že se taky vyjádřím. Původně jsem se chtěl vypsat u příspěvků do komentářů, ale pak mě napadlo, že by možná bylo fajn se podělit i se zbytkem vaperů. Následující řádky jsou především mým názorem, ale věřím, že budou alespoň nějak reflektovat i vývoj vapingu v tom našem malém českém rybníčku. S ohledem na to, že mnohé věci spolu souvisí, budu chvílemi odbíhat od tématu, jinde se zase možná budu opakovat.

Foto: Matthew Vin

Vaperská komunita? Kdepak…

Jedno z témat, které se v oněch příspěvcích objevovalo, byla vaperská komunita u nás, to jak a jestli funguje, a dokonce narážky na to, že zanikla. Z mého pohledu nikdy vaperská komunita jako taková pořádně ani neexistovala. Díky vapingu se v začátcích samozřejmě vytvořily jakési buňky, party kamarádů, které si předávaly poznatky, scházely se atd.

S vývojem trhu a narůstajícími zkušenostmi členů těchto skupin už tedy ubylo důvodů, proč se scházet, proč si předávat zkušenosti. Jasně, máme tady výjimky, kdy se konají akce typu Vape for Dream, kde se sejdou lidé se společným zájmem za účelem potkat se, pobavit se, a rovnou něčemu dobrému i přispět. Dokud to nezatrhla pandemie, konaly se (i když v menší četnosti) lokální srazy. Ale to je ono, lokální, kdy se scházela parta lidí, kteří třeba chodili od začátku, sedli si a v podstatě tímto způsobem mají důvod se organizovaně sejít na pivo.

Popularizace

Dalším aspektem, který ovlivnil fungování toho, co by chtěl někdo nazývat komunitou (tedy pokud se za komunitu považují členové vapingových skupin), je i něco, v co jsme před nějakými sedmi lety na prvních srazech a v prvních skupinách doufali: popularizace vapingu. O vaping se v posledních pár letech začalo zajímat více a více lidí, což například právě do facebookových skupin přineslo velké množství lidí, většinou jen za účelem si zjistit pár věcí před nákupem, bez zájmu zapojit se do dalšího dění. Lidí, kteří už mají tak obrovskou škálu názorů, zálib a dalších vlastností, takže chtít aby se všichni zapojili, scházeli se a předávali si znalosti, by bylo poněkud utopické.

Předávání znalostí už je dnes ulehčeno internetem, kdy, i například díky youtuberům, začátečníkům stačí shlédnout pár videí a více v podstatě není potřeba. Dělat srazy pro nové lidi už také není to, co bývalo. Jeden z důvodů, proč se přestalo dělat plno lokálních srazů, byl ten, že plno lidí očekávalo, že si ze srazu něco hmotného odnesou, nejlépe zadarmo. Některé srazy zase pohřbilo to, že si z nich někteří začali dělat prodejní akce, ale to je věc k jiné polemice. Zároveň už není tolik potřebné šířit osvětu, protože čím dál více se zamýšlí nad svým zlozvykem klasického kouření a hledají alternativy sami od sebe. A tím se opět vracíme k tomu, že na internetu už je poměrně snadno dohledatelné velké množství informací, které lidem pomůžou si tu alternativu najít.

No a příliv nových vaperů je svým způsobem vyvážen i jistým odlivem. Jednu skupinu odlivu tvoří ti, kteří si vaping jen vyzkouší, ať už jsou to kuřáci či nekuřáci, a pak elektronickou cigaretu odloží, nebo se vrátí k smradlavkám. Druhou skupinu pak tvoří ti, kteří využili vaping jako úspěšnou cestu k odvyknutí na kouření a postupně se rozhodli s jakýmkoli kouřením úspěšně přestat. A byť těch v druhé skupině asi nebude tolik, je potřeba před nimi rozhodně smeknout klobouk.

Dalším aspektem je pak to, že ne pro každého se vaping stane koníčkem, tak jako pro mnohé z nás, ale jen způsbem, jak omezit nezdravý zlozvyk, nebo předmětem osobních rituálů (ano, i ranní káva a cigárko je rituál).

Zacyklený trh

Kdo se o vaping zajímá už pár let, asi si všimne, že trh s elektronickými cigaretami opisuje jeden kruh, ve kterém se točí. A tím mluvím o nabídce zařízení. V začátku to byly elektronické cigarty typu eGo. Později se začaly objevovat první DIY systémy, které byly svým způsobem postaveny právě na eGo systémech, tedy na malých základnách, jednoduchých spirálkách a drátech. Následovaly pak DIY atomizéry v podobě, kterou už víceméně známe dnes.

Pak se trh opět vrátil k tomu, co bylo určené spíše pro začátečníky a uživatele, kteří chtějí, aby se o elektronickou cigaretu nemuseli starat a přišla zařízení typu AIO, což byla už mnohem vyspělejší varianta oproti eGo systémům, kde mimo jiné knoty vystřídala vata. K AIO systémům se začaly objevovat RBA hlavy, zařízení pro DIY odvozená z těchto systémů. No a pak přišla vlna RDTA, následovaly squonky, mesh a „nová generace“ DIY atomizérů.

A opět jsme se vrátili na začátek a na trhu se objevily pody. Ty se rozšířily společně s nikotinovými solemi, které přinesly alternativu, která svým způsobem byla vyvolána i omezeními prodeje nikotinu a liquidů ve světě. Aktuálně jsme ve fázi, kde se k podům začínají objevovat varianty s RBA, tedy takové, které si člověk může přemotat a nemusí neustále spoléhat na prodejce a utrácet měsíčně za nové hlavy nebo cartridge.

Zatím je těžké předpovědět, co nám trh přinese nového, jestli tedy k nějakému posunu dojde. Ano, běžné DIY atomizéry a mody se vyrábí stále, ale jejich produkce je většinou utlumena tím, jak se výrobci vezou na vlně. Dala by se sem zahrnout i „problematika“ liquidů, ale tu si nechávám na samostatný článek.

Nováčci

A tím se dostávám k dalšímu tématu, které svým způsobem navazuje na předchozí dvě sekce. Co nováčci? Co jim poradit? To je taktéž jedno z témat, které se na Facebooku objevilo, když se někdo rozčiloval nad tím, že se nováčkům radí špatně. Víceméně tím prvním, kdo nováčkovi poradí, je prodejce. Zde narážíme na tři aspekty. Co má prodejce zájem prodat (ať už že mu to leží na skladě, nebo že má na produktu zajímavou marži), co od zařízení nováček očekává a kolik je za nové zařízení, u kterého neví, jestli mu bude vyhovovat, ochoten zaplatit.
Další jsou pak na řadě facebookové skupiny. Nováček nahodí dotaz a během chvíle má hromadu doporučení. Ať už je to doporučení na SMOK nebo třeba dotAIO, pořád je to doporučení. A nemá moc smysl se nad tím čílit. Každý většinou totiž doporučí to, co má v ruce a pokud mu to vyhovuje, tak proč by to nedoporučil. A ruku na srdce, ani my jsme v začátcích neměli takový přehled a doporučovali to, co jsme měli a fungovalo nám, byť jsme měli výhodu toho, že vaperů nebylo tolik a nebylo ani takové nepřeberné množství zařízení.

Ta kritika doporučení je většinou namířena proti doporučením na zařízení jako je třeba SMOK nebo Vaporesso, ale upřímně si myslím, že většina těch, kteří se takto čílí, zařízení od těchto výrobců leta neměli v ruce. Samozřejmě, nejedná se o žádné top zařízení, ale účelu postačí a myslím, že pro většinu začátečníků a především pak těch, kteří vaping volí jen jako mezikrok k tomu, aby přestali kouřít, vystačí.

Pro nováčk chystáme s Matthewem z eM Vape jednu samostatnou sérii, o té ale budeme včas informovat.

To, co jste právě dočetli, berte prosím s rezervou a spíše jako můj osobní názor. Můžete to brát ale jako podnět k diskuzi. Samozřejmě jsem nemohl obsáhnout vše a na jeden článek jsem toho asi napsal prozatím dost. Pokud ale bude zájem, můžu se této problematice věnovat i v dalších článcích, kde rád zohledním i debatu a vaše názory. V dalším podobném příspěvku se budu podobným stylem věnovat liquidům, míchání a tomu, čemu se na našem trhu říká Shake & Vape.

Prozatím Howgh.