Rozhovor s Martinem Lebedou aka Noidem [Rozhovor] [Blog]

Nedávno jsme si udělali výlet, na kterém jsme se zastavili u Martina Lebedy, kterého všichni můžete znát jako vape-Youtubera Noida. Při té příležitosti jsme s ním udělali rozhovor o jeho začátcích ve vapingu, o natáčení i o komunitě.

Michal: Kdy a jak jsi se dostal k Vapingu?

Noid: K vapingu jsem se dostal zhruba před čtyřma rokama ještě s eGo-T, takže možná i dýl. A pamatuji si to, protože jsem se úplně vyhypoval, protože mladé vadilo, že mi z držky smrdí cigára, že lítá popel v autě. Já jsem miloval cigarety, jsem milovník cigaret, to nebylo, že bych kouřil jen kvůli tomu, že potřebuju nikotin, ale já jsem se těšil, jo, jsem se těšil na to ranní cigáro, cigareta ranní – podporuje…, jo a měl jsem to fakt rád, vždycky jsem kouřil jenom Camelky. Tak jsem si řekl, že to prostě vyzkouším, že je to pro mě možnost. Tak jsem si to koupil a pamatuju si, že to bylo zklamání. Jsem si potáhl a fuj, co to je? A to jsem dával za sadu přes dva tisíce. No a nechutnalo mi to. Tak jsem to hodil do koša a říkám, cigarety jsou lepší. Pak jsem jel další rok na cigaretách a říkal jsem si, chci cvičit, co budu dělat za dvacet let, vždyť teď sotva dýchám, když vykouřím krabičku, skoro dvě, denně. No tak jsem si koupil, nebylo to přímo eGo AIO, ale nějaká taková eGoška a na tom jsem vydržel tři měsíce úplně bez cigaret. No a pak se mi vybila baterka a já ztratil tu chuť a od kamoša si zapálil a začal zase kouřit. No a po dvou třech měsících jsem si řekl, že to zkusím znova, tak jsem si to zase koupil. A pak jsem koukal na YouTube a tam na mě vyskočilo, jak někdo dělá obrovský mraky a víš, já jsem takovej ujetej na všechno, co je jiný, tak říkám, to chcu taky. Tak jsem se pídil a nevím, jestli jsem zrovna narazil na Lukášův kanál, možná jo, a koupil jsem si Pico. Ještě tenkrát s Melem. A byl jsem z toho úplně odvázanej. Úplně hotovej. Ale zjistil jsem, že mě DLko neuspokojuje v té chuti po cigaretě, Tak jsem si k tomu koupil ještě eGošku a kouřil jsem DLko, MTLko a cigarety. Ale cigaret jsem už nekouřil dvacet ani čtyřicet, ale kouřil jsem jich třeba pět až deset. Tak tímhle způsobem jsem se vlastně dostal k vapingu a začal jsem se o to nějak víc zajímat. Tenkrát mě třeba strašně zajímal cloud chasing, chtěl jsem dělat ty úplně největší mraky, protože mám velkej obsah plic, a zjistil jsem, že s tím Melem to úplně nejde, Tak jsem si koupil v předprodeji Aliena, to jsem o Smoku neměl ještě ani potuchy, a jel jsem si pro něj do Naše-Vaše a úplně si pamatuju tu radost, kterou už dneska nemám. Já jsem to vysvětloval už i lidem, že se mi z vapingu ztratila taková ta radost, že si něco koupíš a WOW. Ale pamatuju si tu radost, jak jsem rozbalil tu krabičku a – TY VOLE! – a to už právě nemám. A toho Aliena považuju za takový ten svůj začátek, kdy mě to začalo strašně moc bavit i chutnat. Začal jsem se dívat na Lukáše, na Godwina. Podle Godwina jsem si pak koupil Tornádo a hnedka jsem strhl kotelnu. Takže tohle byly moje počátky.

Michal: A jak tě napadlo, že bys mohl točit videa?

Noid: Podle mě v té době bylo celkem dost recenzí, ale málo návodů pro začátečníky, a já jako začátečník jsem o tom věděl hovno. I když sem tam nějaké to vysvětlení bylo, tak spousta věcí bylo moc zrychlený a ne moc záběry. A jako začátečník, to vesměs nejdůležitější, co chceš vidět, na těch záběrech vidět nebylo. Tak jsem si říkal, že bych to zkusil? A protože už od mala jsem měl rád fotky, kameru, i když se nerad fotím, já nemám rád focení, i když si musím zvyknout, že se mnou chci lidi fotit, tak je mi to furt nepříjemný. Ale kamera mi nevadí. Tak jsem se domluvil nějak s mladou a říkám jí, ty jo, já bych to taky zkusil. A tenkrát jsem měl myslim iPhone 6 a Samsung S7, koupil jsem si nějakýho klona a začal jsem to zkoušet. Tak jsem si řekl, že s tím začnu. A ten hlavní důvod bylo, že mi připadalo, že je díra na tom trhu, co se týče těch videí. A tak jsem si řekl, že to zkusím, že se svou brněnštinou tu díru zaplním. A v té chvíli mě nenapadlo, že to tak půjde. I když jsem věděl, že tomu obětuju všechno. A vlastně se tak stalo, obětoval jsem tomu i náš vztah se Sabinou. Teď jsem ale zamilovanej, mám super ženu a jsem spokojenej.

Falkor: Sleduju vás všechny tři od vašich začátků a i když jste původně byli celkem rozdílní, tak postupem času se nemohu ubránit dojmu, že se začínáte jeden druhému v recenzích dost podobat. Máš ten dojem také?

Noid: Právě že nemám. Dívám se, třeba když točíme stejnou věc …

Falkor: Ne, ne, mluvíte každý trochu jinak, ale v tom segmentu mně to přijde jakoby na jedno brdo. Sice každej mluvíte jinak, zhodnotíte některé věci jinak, ale ve skutečnosti už jedete jakoby v jednom segmentu.

Noid: Dá se to tak říct. Ono totiž není zas tak moc co vymýšlet. Ono už dneska jen málo výrobců vyrobí špatný atomizér. Ještě tak před dvouma rokama to byly takový to pokus – omyl, tam byl na hovno vzduch, tady tohleto, ale dneska, jaký je problém pro výrobce udělat dobrý atomizér za pár korun? Tak si prostě koupím ten nejdražší, ten nejlepší a obšlehnu trošičku tu technologii, tady ten způsob. A proto třeba nemám rád klony. A nepodporuju je. Hele, třeba líbí se mi Airmaxy. Ty jsou za čtyři a půl. Ale Číňan je má za čtyřistapadesát. Ale tak buď mám na ty Airmaxy za čtyřiapůl, a koupim si je, protože podpořím toho výrobce, co je vymyslel, a ne od Číňana, co to jen obšlehnul, Hele třeba takhle, vem si, že ty robíš nějakou svou mechaniku, chceš ju prodat, ceníš si svý práce, nějakej čas, nápad, tohleto všechno, a chceš ju prodat třeba za pět, a najednou tady Franta ti to vobšlehne a hodí ju za pětikilo. No a lidi si nekoupijó tu tvoju, protože řeknou, to je stejný, on to má drahý, a nepodpořijó tebe jako výrobce, abys pokračoval dál. A z tohohle důvodu nepodporuju klony. Já úplně chápu, že ne každý má na to, aby si koupil atomizér za čtyři tisíce, já to úplně chápu, ale o to nejde, já těm lidem vysvětluju, že když na to nemám, tak si to prostě nekoupím. Mně se třeba teď strašně libí Dodge Challenger, třeba, ale nemám na to, tak si koupím prostě něco jinačího.

Falkor: A jaké máš plány do budoucna? S videi a vším kolem.

Noid: Tak, nový studio, nikdy, ani teď nejsem spokojenej s tim jak to vypadá. Furt tam vidím, že tam je extrémně moc prostoru pro zlepšení, takže studio bude kompletně přepracovaný, sice až za několik měsíců, jak se budu stěhovat. Ale jinak su spokojenej i nespokojenej s tím jak to teďka je. Furt je co zlepšovat. Mě zajímá hodně ta technická stránka, ať je to zvuk, ať je to video, hodně si ujíždím na makru, a to je to co mě na tom furt baví, že tam je furt prostor pro zlepšení. Kdybych to měl už dokonalý, kdyby tam nebyl ten prostor se někam posunout, tak s tím třeba za půl roku seknu. Nebavilo by mě to. Mě právě baví furt se v tom jakoby posouvat dál, snažím se s každým videem naučit něco novýho, hledám lepší kodeky, peru se s tim YouTubem, aby to bylo v co největší kvalitě. Takže spíš ten progress bude po té technické stránce, kterou spousta lidí třeba ani nezaznamená, ale já ho tam vidím. Třeba Marek z Vaporism, mu řikám, hele, jak to teď vypadá, a on mi řekne, už před třičtvrtě rokem to bylo dobrý. Takže spíš tam bude ten technickej progress. Plus teda pár novinek, který nechci prozrazovat.

Falkor: Takže ty teda koukáš po té technické stránce, ale nějak dál rozvíjet kanál … ?

Noid: Ne, ne, ne. Já jsem třeba ukončil streamování. Streamy jsem ukončil. Jednou za čas asi nějakej udělám, protože jsem zjistil, že mě baví ten stream přímo z nějaké akce, kde se něco děje, než stream, kde sedím a lidi se mě ptaj neustále na stejné otázky. A vlogy víc jak teďka točit nebudu. Takže změny obsahu na kanálu nechystám. S tím už su spokojenej. A su pyšnej na to, jak to mám udělaný.

Michal: Když si videa rozdělíme na kategorie, mody, atomizéry, návody a ochutnávky, co z toho tě baví nejvíc?

Noid: Ani jedno. Nic nepřevyšuje. U ochutnávek mě baví, to že to točíme nepřipravené, tak jak to prostě je, nepředtáčíme. Recenze na mód, na atomizér je připravená. Takže dopředu všechno víš, ale u té ochutnávky nevíš. U ochutnávek nikdy nic neochutnávám dopředu. Takže pokud bych si měl fakt vybrat, tak bych asi řekl, že mě nejvíc bavijó ty ochutnávky. Ale bavijó mě módy, bavijó mě aj atomizéry, ale důležitá věc, já to musim mít promíchané. Jednou se mi stalo, že jsem musel natočit naráz čtyři RDAčka. A to nebavilo. Takže mě baví všechno z toho, i když asi o trošičku víc ty ochutnávky, protože tam se dostáváš k něčemu úplně novému, ale je to tak šul-nul. A kdybych si musel vybrat jen jedno, tak bych si asi vybral stabwoodový mody, protože vypadaj strašně krásně na makro. Ale mám rád i začátečnické kity. Ale asi největší radost mi dělají ty návody. Takové to, že něco ukážeš a někomu to pomůže. Takže asi ty návody. I když teď je moc netočím. Točím takové ty levné kity a přesto tě to dokáže překvapit. Protože to těm začátečníkům pomůže.

Já mám ještě jednu výhodu, že já vapuju pořád to samé, na DL si jedu Cheesecake a na MTL stejné tabáky. Takže mám pořád stejný liquid a vím, jak to má chutnat.

Každopádně nechci dělat ani negativní ani pozitivní recenze. Prostě řeknu, co si myslím, a je mi úplně u pr…, jestli to třeba prodejci zůstane na skladě nebo ne. Bez ohledu na cenu a značku.

Michal: Všichni víme, že máš rád svůj Cheesecake od Capelly. Ale, kdyby sis měl vybrat z modů, atomizérů a liquidů svoje nejoblíbenější, co by to bylo?

Noid: Co se týče modů tak mám rád Vicious Ant, ale ty si šetřím, a tím že jsou squonky, tak je používám jen občas. Samozřejmě miluju značku Asmodus, se kterou jsem začínal, když jsem se koukal po něčem lepším. Jednoznačně to jsou stabwoodový mody. A v poslední době se mi začaly líbit jednoduché mechaniky. Ale Minikin V2 je pro mě nepřekonatelná věc, mám jich několik, i v Kodamě.

U atomizérů je to složitější. U RTAček je to Vapor Giant V5S, V6S a Taifun GT4. Není to tím, že jsou dražší, ale nabízí mi prostě ideální potah. Na MTL jsem na dlouhou dobu zakotvil u Kayfunu, teď u mě ale lidi nejčastěji uvidí Spicu, i když má svoje chyby.

Z liquidů je to klasicky Cheesecake od Capelly, jinak jsem měl rád od 814 příchuť Dagobert a aktuálně je to Infamous Original. Z té značky vůbec jsem sedl na prdel.

Falkor: Jelikož jsem builder, tak se tě zeptám na nejoblíbenější spirálku.

Noid: Já jedu už jenom single coil. Z materiálů jedině nichrom a jinak tedy používám Coilology, tam je pro mě skvělý poměr cena/výkon. A nejoblíbenější hotová spirálka je Juggernaut a standardní Fused Clapton a na MTL taky nichrom od stejného výrobce. Ale sám už si nemotám.

Falkor: Rukama už ti prošlo dost věcí. Jsi schopen tedy zaregistrovat ten posun ve vapingu, ať už je to hardware nebo něco jiného? Máš pocit, že se to dál posouvá a vyvíjí?

Noid: Já mám názor že teď už to spíše stojí, ale vidím velký potenciál v podech. Tam se dají narvat slušné baterky se slušnou výdrží a to už i na DL. I když se pořád budou dělat mody a atomizéry, ale občas zjišťuji, že je pro mě jednodušší si vzít pod a do něj si nalít nikotinovou sůl. Hlavně si myslím, že budoucnost je v nikotinových soli a v syntetickém nikotinu, protože ten to celé oddělí od cigaret.

Michal: Přejdeme od hardwaru k lidem. Jak vnímáš českou komunitu, jak mezi sebou fungují lidi apod?

Noid: Co se týče komunity, tak to nebude tak pozitivní jako to bylo dřív. Když si všimnete, tak už moc nefunguju na skupinách, už se věnuju se jen svému vapevlogu a věnuju se svým fanouškům a nevšímám si okolí.

Když vemu prodejce, tak mi leží v žaludku dva prodejci, kteří porušují zákon a prodávají shortfilly. A není to fér vůči obchodům u nás i na Slovensku.

U komunity mi vadí všeobecný hate, který je jenom za klávesnicí, a to, jak se k sobě lidi chovají. Ta komunita nedrží a nikdy při sobě držet nebude, je rozdělená na skupiny. Je to tak všude a vždycky to bude. Jediné, co by mohli lidi změnit, je přístup k tomu vapingu a trochu rozvíjet ten vaping v Čechách. Pokud se nebude dařit vapingu, tak se nebudou dělat velký akce a nebude to fungovat jako v zahraničí.

Falkor: Jak se díváš na život celebrity? Nebudeme se bavit o tom, jestli si tak přijdeš nebo ne. Jsi.

Noid: Ze začátku jsem s tím měl velkej problém, protože jsem si říkal, že mě nebude nikdo znát a poznávat. Takže pro mě bylo největší zvykání si na to, že se se mnou chce někdo vyfotit. A já nechápal proč. Na to už jsem si zvykl, i když pořád nechápu proč. Ale je to velký zásah do soukromí, protože já bych nemohl mít ani milenku. Protože kdykoliv někde sedím, tak mi pak někdo píše, že mě někde viděl. Pořád tě někdo vidí. Takže jsem si začal svoje soukromí víc hlídat.

Kdybych byl v zahraničí a byl bych víc vidět, tak by to asi bylo jiné. A to mě zajímalo, když jsem jel na Vape show do Anglie, protože mě zajímalo, jestli budou mimo kameru arogantní nebo ne, a mile mě to překvapilo. Tam jsou všichni normální, přirození a ne namachrovaní.

Co mi bylo ale dost nepříjemné, když jsme byli v Praze v obchoďáku na obědě a najednou mi na Messengeru přišla zpráva „Dobrou chuť!“, tak to mě dost zaskočilo.

No, ale vím, že si musím dávat pozor, jak se chovám ke svému okolí, protože už jsem ve svém slova smyslu značka a podle toho se musím chovat.

Falkor: No a ještě jedna otázka: trenky nebo slipy?

Noid: Trenky.

Michal: A úplně poslední otázka, co bys vzkázal lidem?

Noid: Složitá otázka, já bych jim vzkázal hodně věcí *smích*. Ale já bych jim asi vzkázal, aby se více starali sami o sebe než řešili okolí a haty. Protože to je to nejhorší, co čteš, a je to ve všech skupinách. Myslím, že by ani neměla z toho důvodu existovat skupina Vape Retardi. Ale prostě ať se více starají o sebe a ne o ostatní. Byť to je asi problém celého národa.

A pokud se lidem nelíbí nějaký způsob recenze, ať je to od kohokoliv, tak ať si zainvestují do té techniky, udělají svoji recenzi a nechají se posoudit. Oni si totiž všichni myslí, že je to strašně jednoduché, a neuvědomují si, kolik je za tím času, odříkání, ale i peněz. A hlavně si neuvědomují, že oni k tomu mají přístup zadarmo…

Děkujeme za rozhovor!

Odkaz na Noidův Youtube kanál: Noid Vape