Relativně nedávno jsem měl tu čest otestovat a poreferovat vám o Aromamizeru Plus V2 RDTA. A nyní tu máme další počin firmy Steam Crave – Aromamizer Ragnar RDTA.
Mám trochu problém s názvy atomizerů vycházející z momentální popkulturní filmové a seriálové, potažmo herní, tvorby. Docela se obávám momentu, kdy se objeví atomizér nebo mod Homer nebo Bart. O Líze či Marge nemluvě. Ale co už. Označovat výrobky jen čísly je na prd a když marketérům dojde fantazie … asi se s tím lze smířit. Aromamizer Ragnar RDTA sice nijak a ničím na Vikingy neodkazuje, ale jak píšu, lze se s tím smířit. Na co ale odkazuje je pokračující řada velkoobjemových výkonných atomizerů s vynikajícím chuťovým podáním, která začala Aromamizerem Plus RDTA první verze. Tedy pokud budeme brát v potaz kapacitu. Jinak tu řadu budeme muset prodloužit ještě o Supreme. Co se o celé téhle řadě vlastně dá říci? Co je jejich společným znakem? No kromě toho, že kterýkoli atík z téhle řady dokáže notně napomoci podzimním mlhám, je nesporným společným jmenovatelem právě chuťové podání. A vlastně se to celé dá charakterizovat vzkazem designerů Steam Crave: “Už se nesnažte najít atík s lepším podáním chuti. Stačí když si udržíte s každým novým produktem stávající úroveň.“. Za mě už jen to bude vždy důvod si každý nový atík od Steam Crave pořídit.
Aromamizer Ragnar RDTA je dodáván v klasické a nezaměnitelné černé papírové krabičce kterou každý fanda Steam Crave pozná na první pohled. Vždy obsahuje kompletní servis pack s nyní už klasickým oranžovým „T“ šroubováčkem. Navíc, stejně jako u Aromamizeru Plus V2 RDTA, je rozšířen o další základnu, meshovou, a tedy i mesh plíšek a vatu spolu s přípravkem na montáž meshe. A protože je mesh deck stejný jako u Plus V2, tak v krabičce najdete i redukci kotelny. Takže do Ragnara můžete použít všechny základny od Aromamizeru Plus první i druhé verze. Je možné, že se nám tu tak rodí nová Steam Crave tradice. A to vzájemná komptabilita jejich produktů. Za mě celkem zajímavý a dobrý nápad. Ale… No to si necháme na vlastní recenzi. Teď jen popisuji, co najdete v balení, a tak nesmím zapomenout i na posstles deck pro vlastní kotelnu Ragnara. I když jsem skalním příznivcem designu velocity decku, tak se asi s posstleskou začínám sžívat. Anebo je to fakt lufty, které Steam Crave u Ragnara nadesignovali opravdu zajímavě a podle všeho opravdu dobře a účinně. Ale teď už fakt k vlastní recenzi.
Už jsem byl několikrát konfrontován, jestli moje náklonnost k atomizérům produkce Steam Crave není náhodou tak trochu mou obsesí a jestli už nejsem ve stavu, kdy jim pochválím cokoli jen proto, že to má v názvu Aromamizer či jen proto, že je to jejich design a výroba. Sám jsem se toho obával, ale od Aromamizeru LITE RDTA se toho už nebojím. I když se mi třeba něco na daném produktu líbí a nepovažuji to za ztracené, tak krok stranou dokážu ocenit ztrátou květinky i když jde o Steam Crave a jejich Aromamizer. Po tomhle úvodu vás nutně musí napadnout, že jsem na něco takového narazil i u Aromamizeru Ragnar RDTA. Ano i ne. V podstatě mě Steam Crave dostali do ambivalentního stavu. Ale to si vysvětlíme postupně.
Takže jaký je vlastně Aromamizer Ragnar RDTA by Steam Crave? Zjednodušeně se dá říci, že jde o Aromamizer Plus V2 RDTA zvětšený o 5 mm v průměru. A zase tak velké to zjednodušení není. Konstrukce je v podstatě stejná. Změna je jen v úpravě těsnosti závitu a zdrsnění povrchu víčka plnění liquidem s drip tipem – první, co se velice rychle vrátilo do krabičky, byl drip tip s Ragnarem dodávaný, ale to je čistě o osobních preferencích. Krátké a široké drip tipy prostě nemám rád – a změna designu AFC. Ne, nelekejte se. Stále má Aromamizer Ragnar RDTA přímý boční ofuk spirálek, jak je u Aromamizerů zvykem. Má ovšem ještě možnost přiřadit – nebo použít samostatně – spodní ofuk který prochází zboku a středem decku mezi spirálkami. Osobně ale nevím, jestli někdo tenhle ofuk použije samostatně. Za mě to dost podstatně sráží chuťové podání a je tak možné poznat rozdíl mezi přímým bočním ofukem a čistě spodním. Vážně někdo může tvrdit, že atík se spodním ofukem spirálek má lepší chuťové podání než ten s bočním? :O A to nemluvím o tom, jak je spodní ofuk utažený bez ohledu na velikost AFC. Firma Steam Crave vlastně u Aromamizeru Ragnar RDTA umožnila si to na vlastní ústa vyzkoušet a porovnat. MTLkářům to sice nic neřekne, ale – dle mého mínění – každý DLkář rozdíl pozná.
Ovšem když oba tyto typu AFC spojíte šikovně dohromady, tak dostanete porci páry a chuti která je srovnatelná a možná větší – ale to už spekuluji, já to nepoznám – s předešlými produkty této řady Aromamizerů od Steam Crave.
Aromamizer Ragnar RDTA mám doma určitě měsíc – no určitě déle než jen měsíc – a na moji recenzi jste museli čekat tak dlouho právě kvůli jeho kompatibilitě a modularitě s decky pro Aromamizer Plus RDTA díky redukci kotelny. Musel jsem je všechny vyzkoušet s nejrůznějšími buildy a porovnat s jedinou základnou která je, doufám že zatím, dostupná pro větší kotelnu Ragnara. A výsledek? No, trochu rozpačitý. V podstatě tak vlastně získáte Aromamizer Plus – a je jedno jestli V1 či V2 – s větší kapacitou tanku. I když i to je díky expandérům z V1 diskutabilní. Navíc u decků pro Plusko ztrácíte přidanou hodnotu Ragnara v podobě přířadného spodního ofuku. A to i přes to, že redukce kotelny na něj pamatuje. Což tak nějak ve výsledku postrádá smysl. Hlavně u mesh decku. Někdo může namítnout, že design spodního AFC tak jako tak u mesh decku fungovat nemůže a pokud se budeme držet stávajícího designu toho decku, tak má pravdu, ale velikost kotelny Ragnara dovoluje si s tím designem pohrát. Umím si představit v téhle kotelně dual mesh deck kde ten středový spodní ofuk bude mít smysl a je jedno jestli půjde o paralelní nebo sériové řazení meshe. Sám bych preferoval sériové. Kvůli odporu a tím i následnému potřebnému výkonu. Protože takhle: pokud už vlastním Aromamizer Plus V2 RDTA tak bych v podstatě neměl důvod – když chci primárně tankový atík na mesh co má smysl – si Ragnara pořizovat. Takže ne, aplikace redukce kotelny a následně decků z Pluska není vyloženě krokem zpět co by nějak Ragnaru ubíralo body. Jen to, podle mě, tak trochu postrádá smysl. Mnohem raději bych byl za rozšíření sortimentu decků pro kotelnu Ragnara. Věřím tomu, že je to jen otázka času a dočkáme se.
Takže jak, jako člověk, který má téměř všechny Aromamizery, hodnotím tento nový počin firmy Steam Crave? Aromamizer Ragnar RDTA je zdařilým pokračovatelem řady Aromamizerů a ono „aromamizer“ nemá ve jméně jen z tradice. Stále jde o atomizér s výborným chuťovým podáním – a ne, opravdu neznám tank s lepším – a s obrovskou nadprodukcí páry, která jen změnou buildu a sestavením z obyčejného tanku na all day vaping udělá cloud chasingovou bestii. Ovšem pak se o chuti nebudeme bavit. Jde o atomizér, který byl velmi zřejmě designován pro používání na Steam Crave modu Hadron. Sedne na něj jak dětská prdýlka na nočník a sluší jim to spolu.
A jak to teď vypadá u mě na stole? Na Hadronu trůní Ragnar, na VStickingu si hoví Plus V2 a na zapůjčeném Smoantu Plusko první generace. Ostatní atíky se usadili na poličce a sedá na ně prach. Jo, a ještě jsem málem zapomněl na dva Aromamizery RDTA pro opravdové vychutnání si mňamek které mám rád. Ale ty fakt nejsou na all day vaping. Ty jsou pro chuťové porno. ?
Takže úplným závěrem. Aromamizer Ragnar RDTA je důstojným pokračovatelem řady výborných tanků od Steam Crave ze kterého vám bude opravdu chutnat, a to i když použijete redukci kotelny a decky z Pluska. Byť z mého pohledu jde o nevyužití potenciálu, který Ragnar má. Každopádně jde o zajímavé propojení řady, kterou snad míní Steam Crave do budoucna vytvořit. Sám bych se za to přimluvil. ?
A výčet plus a mínus dneska nebude. Nevím si rady kam co zařadit.