Aspire Cyber G [Recenze]

Vapingový trh stále ovládají pody a díky tomu je jejich nabídka téměř nekonečná. Po funkční stránce není v tomto směru moc inovovat a tak se většinou odlišují spíše jen vzhledem. I přes to většina podů vypadá tak nějak stejně, minimálně co se tvarové stránky týče. Do redakce se nám ale díky Vaporism dostal pod, který vzhledově z řady vybočuje. I když, je to vůbec pod, nebo AIO? Nebo snad kombinace? Pojďme se na něj podívat zblízka.

Specifikace

Baterie: 850 mAh

Objem cartridge: 3 ml

Dostupné odpory: 1 Ohm (MTL), 0,8 Ohmu (RDL)

Balení

Aspire Cyber G dostanete v poměrně jednoduché krabičce, ve které kromě samotného zařízení dostanete dva pody – jeden s odporem 1 Ohm, druhý s odporem 0,8 Ohmu – dále pak krátký USB C kabel pro nabíjení a samozřejmě návod. Víc není pro takové zařízení potřeba.

Vzhled a konstrukce

To čím Cyber G zaujme je především jeho vzhled. Na rozdíl od většiny podů je trubkovitého tvaru a spíše tak působí dojmem AIO zařízení (čemuž přidává i přítomnost žhavicího tlačítka).

Tělo zařízení je vyrobeno z hliníkové slitiny, která působí kvalitním a robustním dojmem. Ve spodní části najdeme jedno plastové okruží, pod kterým je schována barevná led dioda indikující potah a zároveň stav baterie. Na úplně spodní straně je pak umístěn USB C port pro nabíjení.

Na horní těla je pak druhé okruží, ve kterém je usazeno žhavicí tlačítko a které drží cartridge. Toto okruží je průhledné a nabízí pohled do útrob zařízení, konkrétně na PCB desku s čipem, bystřejší oko si všimne i podtlakového spínače. Díky tomu zařízení působí i lehce futuristickým dojmem, především z něj dostává svůj název – Cyber G.

Vedle žhavicího tlačítka jsou umístěny ještě dvě drobné diody, které indikují navolený režim potahu (k tomu za chvíli).

Vypíchnout bych rozhodně chtěl barevné provedení a jeho povrchovou úpravu. V momentě, kdy jsem viděl na krabičce indikaci zelené barvy, trochu jsem se zděsil a očekával cirkus. Po otevření krabičky jsem ale byl mile přesvědčen o opaku. I v zelené barvě vypadá zařízení velmi dobře a s hladce broušenou povrchovou úpravou působí zařízením i celkem luxusním dojmem, za který by se nemusela stydět ani zařízení od dotModu.

Samotné okruží s pohledem do útrob nepůsobí rušivě, trochu mě ale mrzí, že cartridge (nebo aspoň přechod z těla na cartridge) není vyveden trochu citlivěji. Cartridge jsou jednolité včetně náustku a jsou průhledné. Vršek zařízení s nasazenou cartridgí tak působí trochu odfláknutě a trochu až jako hračka. Zcela průhledná cartridge má ještě jednu nevýhodu, v náustku je vidět kondenzát.

Ještě zmíním spodní diodu pro indikaci potahu ve spodní části zařízení. Ta svítí celkem výrazně a byť se mnohým známým tenhle světelný efekt líbil, na můj vkus svítí dioda až moc a občas až rušivě. Menší dioda někde na horním okruží by dle mého stačila, navíc už tam dvě jsou, tak by třetí, třeba pod tlačítkem vůbec nevadila.

Celkově se jedná o vzhledově povedené zařízení a sám jsem byl překvapený, jak dobře Cyber G vypadá.

Používání

Zajímavou věcí u Cyber G je možnost přepínání režimu potahu. Žhavicí tlačítko, (které kromě klasického vypnutí/zapnutí pětiklikem) nabízí možnost přepnout režim potahu. K přepínání se dostanete trojklikem, po kterém se rozsvítí diody, které jsou umístěny vedle tlačítka. Dalším kliknutím pak můžete přepnout a podle toho, jaká dioda svítí se navolí režim. Svítící dioda na levé straně indikuje automatické žhavení (spínání potahem), pravá dioda indikuje žhavení tlačítkem, obě diody pak kombinaci, tedy žhavení potahem i tlačítkem. Díky tlačítku bych tak Cyber G postavil někam na pomezí pod a AIO zařízení.

Jak již bylo zmíněno v úvodu, zařízení má k dispozici dvě cartridge, jednu určenou pro MTL, druhou pro RDL. Obě se pyšní meshovou žhavicí hlavou a kapacitou 3 ml.

Úplně si nejsem jistý označením RDL pro hlavu s nižším odporem. Čip si podle odporu sice nastaví o něco vyšší výkon, ale kvůli absenci jakékoliv regulace přívodu vzduchu (což už je dnes u podů často standardem) ať už na samotném těle, nebo rozdílných otvorech v samotných cartridgích, působí potah z obou cartridgí stejně. Jen v té RDL máte o něco více teplejší páry. Přívod vzduchu totiž nereguluje samotná cartridge, ale dva malé otvory na horním okruží, které ke cartridgi pustí jen omezené množství vzduchu. Rozdíl jsem tak cítil opravdu jen ve výkonu, který zařízení do žhavicí hlavy pošle a tedy na teplotě a množství páry.

Jeden ze dvou otvorů pro přívod vzduchu ke cartridgi

Drobnou výtku mám i k MTL cartridgi, ale ta je přeci jen subjektivní. Jelikož má MTL cartridge odpor 1 Ohm, není úplně vhodná na použití silnějších nicsaltových liquidů. Což je vlastně něco, co bych u podu přeci jen očekával. Použití 10mg soli je v pořádku, u 20mg už jsem ale narazil na to, že liquid skoro až nepříjemně kopal a dráždil. Odpor 1,2 Ohmu by za mě byl lepší volbou, u Aspire se jej ale rozhodli nepoužít.

Co se týče chuťové stránky, je těžké Cyber G zhodnotit. Rozhodně nemůžu říct, že by se jednalo o nějakou chuťovou pecku, ale ani se nejedná o žádnou bídu. Lepší chuť jsem rozhodně dostal z MTL cartridge, u které jsem byl schopen rozlišit co v ním mám nalito a celkem slušně šly rozeznávat jednotlivé složky. Jasně, není to něco, co by se dalo srovnat s RTA atomizéry, ale vzhledem k určení je chuť dobrá.

Proto mě i trochu překvapilo, že RDL cartridge za tou MTL poněkud zaostává. Chutě se mi v ní spíše slévaly a o nějakém chuťovém zážitku tak úplně mluvit nemůžu. Ale tohle, stejně jako to, že mi potah přišel stejný jako z té MTL může být tím, že jsem RDL nikdy nepřišel na chuť a vlastně se jej pořádně ani nenaučil.

V případě RDL cartridge jsem narazil na jeden zásadní problém při použití RDL cartridge. Několikrát během jejího testování v automatickém režimu žhavení se mi stalo, že i po ukončení potahu zařízení dále žhavilo a nezbylo mi než cartridge urychleně vyjmout, aby nedošlo k jejímu spálení (i když má čip v zařízení samozřejmě všechny možné ochrany). Těžko říci, zda se jednalo o vadnou cartridge, možná bych ale tento problém přičítal nedostatečnému přívodu vzduchu, kdy vyšší výkon vyžaduje silnější potah, při kterém snáz vznikne mezi cartridgí a okružím podtlak, který pak vede k sepnutí žhavení. Ale je to jen moje teorie.

No a už zbývá zmínit jen kapacitu baterie a výdrž. Baterie použitá v Cyber G má kapacitu 850 mAh. Během svého používání jsem se dostal na výdrž okolo 8-10 hodin, přičemž jsem z něj ale nevapoval nepřetržitě. Rozhodně ale vydrží na celý večer do hospody, stejně tak by s vámi mělo přežít i pracovní den (v případě, že ho nestrávíte celý pauzou). Výrobce uvádí, že zařízení na jedno nabití zvládne až dva dny, ale to je pochopitelně potřeba brát s rezervou, navíc má každý trochu jinou vaperskou „rutinu“ a tak se bude výdrž pro každého celkem lišit.

Závěr

I když se může zdát, že jsem Cyber G spíše strhal, musím říct, že mě celkově mile překvapil a jeho používání mě i přes některé neduhy baví. Není to sice zařízení, které bych doporučil někomu, kdo si potrpí na chuť, pro takové uživatele ale vlastně ani není určené.

Komu bych ho doporučil? Určitě těm, kteří přechází z jednorázových zařízení a celkově začátečníkům. Běžné uživatele, kteří vapingu neholdují a přechází právě z jednorázových zařízení určitě zaujme svým vzhledem (ano, pomáhá tomu i ona dioda) a jednoduchostí používání pro ně bude vhodným zařízením. A to že tuhle skupinu uživatelů zaujme jsem si ověřil i ve svém okolí.

No, a já si Cyber G určitě nechám v záloze pro ty případy, kdy se mi nechce tahat velký mod nebo když mě sem tam chytne chuť na nějaký ovocný nicsalt.

Za zaslání Aspire Cyber G do recenze děkujeme prodejci Vaporism, u kterého jej můžete zakoupit.