Desatero bezpečného používání baterií

Opakování je matka moudrosti a proto tu mám takové malé shrnutí jak na články (baterie) nebo jak se lidově říká – baterky.

Li-ion články 18350, 18650, 21700 a další jsou baterie široce používané v různých zařízeních, v našem případě v elektronické cigaretě. Přestože jsou tyto baterie výkonné a efektivní, vyžadují několik bezpečnostních opatření při jejich zacházení a skladování. Veškeré nedbalosti mohou mít vážné následky, včetně požárů, výbuchů nebo úniku nebezpečných chemikálií. V tomto článku si přiblížíme několik klíčových zásad pro bezpečné zacházení a skladování článků 18650.

1. Vyhněte se fyzickému poškození: Články 18650 by měly být chráněny před nárazy, pády a jakýmkoli jiným fyzickým poškozením. Dokonce i malé trhliny nebo poškození wrapu mohou vést k nežádoucímu výboji nebo vzniku tepla, což může vést k nehodám. Kromě wrapu je potřeba si pohlídat i izolační kroužek na + pólu baterie.

Tohle dokáže baterie s poškozeným wrapem.
Zdroj: Reddit – u/MQQSE

2. Správné nabíjení: Vždy používejte pouze správný a kvalitní nabíječ pro články 18650. Dodržujte návod k obsluze nabíječe a nikdy nepoužívejte poškozený nabíječ. Nenabíjejte články 18650 příliš rychle nebo příliš dlouho, a to zejména u levných nekvalitních nabíječů bez ochranných funkcí.

3. Nevybíjejte do úplného vybití: Nenechávejte články 18650 úplně vybité po delší dobu. To může vést k hlubokému vybití, které může být pro baterii trvalé a snížit její kapacitu nebo způsobit její poškození.

4. Oddělujte články od kovových předmětů: Ujistěte se, že články 18650 nejsou v kontaktu s kovovými předměty, jako jsou klíče nebo mince, protože to může způsobit zkrat.

5. Správné skladování: Pokud nebudete články 18650 používat, skladujte je na suchém a chladném místě mimo dosah přímého slunečního záření. Ideální teplota pro skladování je mezi 20-25°C. Není doporučeno ukládat články na místech s extrémními teplotami.
Vhodný obal: Pokud se články 18650 nepoužívají nebo se přepravují, měly by být uloženy v bezpečném obalu, který minimalizuje riziko poškození nebo zkratu. Krabičku na baterie seženete za pár korun u každého prodejce.

6. Držte baterie v páru: V případě, že používáte dvoubaterkový mod, držte používané baterie v párech, ve kterých je používáte od samého začátku, společně je i nabíjejte. Baterie tak procházejí stejným počtem cyklů, stejnou zátěží a tedy podléhají i stejnému opotřebení. V případě, že jedna z baterií odejde, nenahrazujte pouze jednu baterii, ale celou dvojici, zbylou baterii si nechte např. pro jednobaterkový mod, už ji ale nepoužívejte do nové sady. To by vedlo k vyššímu zatížení nové baterie přidané do sady k té staré.

7. Nekombinujte s různými výrobci nebo kapacitami: Nikdy nekombinujte různé typy, značky nebo kapacity článků 18650 v jednom zařízení. Různé parametry baterií mohou vést k nerovnoměrnému vybíjení nebo nabíjení, což může způsobit problémy.

8. Ochrana proti zkratu: V některých aplikacích je vhodné použít články 18650 s integrovanou ochranou proti zkratu (Protected cells). Tato ochrana minimalizuje riziko přepětí, přetížení a zkratu.

9. Recyklace a odstraňování: Pokud jsou články 18650 poškozené nebo nevyužitelné, nevyhazujte je do běžného odpadu. Měly by být recyklovány nebo odstraněny v souladu s místními předpisy a doporučeními v oblasti likvidace baterií. Odevzdat k likvidaci je můžete např. při návštěvě vape shopu.

10. Naučte se varovných signálů: Pokud si všimnete jakýchkoli neobvyklých zápachů, tepelného záření nebo zvětšení článků, okamžitě přestaňte používat baterii a postupujte podle bezpečnostních pokynů výrobce.

Bezpečné zacházení a skladování článků 18650 je nezbytné pro minimalizaci rizika požárů a výbuchů. Dodržujte uvedené zásady a vždy se řiďte doporučeními výrobců. Bezpečné používání těchto baterií přispěje k prodloužení jejich životnosti a zajištění jejich optimálního výkonu.

Podstatný je i výběr kvalitních článků. Vždy se ujistěte, že do zařízení používáte kvalitní články s odpovídajícími parametry. Lepší je volit ověřené články jak články jako LG HG2, Sony VTC5 apod. S výběrem taktéž můžou pomoci výsledky testů od Mooche, u kterého můžete najít i „žebříček“ baterií pro vaping.

Takže poškozený wrap přebalit: https://www.lavape.cz/kategorie/obaly-na-baterie/

Pokud Vám nabíječka začne dělat neplechu: https://www.lavape.cz/kategorie/nabijecky/

Přenášení baterek jedině v krabičce a nebo pořiďte tuhle vychytávku a máte krabičku, powerbanku a nabíječku v jednom: https://www.lavape.cz/…/nabijecka-a-powerbanka-2v1…/

A pokud potřebujete nové články tak tady: https://www.lavape.cz/kategorie/baterie/