The Vaping Gentlemen Club – Frara [Recenze]

The Vaping Gentleman Club není potřeba představovat, prestižní Italská firma, která se primárně věnovala tabákovým macerátům. A jak již z minulého času napovídá, pustila se i do vod ochucených tabáků a nevšedních kombinací. Vybrat si tedy může skutečně každý, dnes to bude tabák a káva, zkrátka Frara!

Tentokrát se jedná o poněkud starší kousek, který je ovšem hoden pozornosti a k dostání u nás je bohužel jenom krátkou chvíli, minimálně za tento rok, dokud někdo nevykoupí zásoby.

Oficiální popisek Frara aromatu od mistrů TVG:
„Espresso Aroma vytvořené pro vychutnání požitku z tabáku po kávě. Rafinovaná směs Burley a Avanetta z naší produkce s mikrofiltrovanou Latakií, nakonec kapka organického kávového extraktu“


Než začneme, připomeneme si klasické:

Chuť je velice subjektivní záležitost, proto vezměte v potaz, že co chutná mně, nemusí chutnat vám, a naopak. 1000 lidí, 1000 chutí.

Nedalo mi to a po 16 dnech ležení jsem si musel nalít tank a okoštovat, co pro nás gentlemani přichystali tentokrát. Před pár dny sice již pár kapek do MTL RDA padlo, nevadí, pro nedočkavce lze konstatovat, že chuťový profil se skoro nezměnil. Na to bude potřeba více času. Teď ale k chuti po plném zaležení.

Co se týče chuti jako takové, při potahu jde jednoznačně cítit tabák Burley, který má zemitý podkres a dělá tělo samotné příchutě. Dále tu má být přítomný tabák Avanetta, u kterého mám problém, že nevím přesně jak má chutnat, takže ho těžko identifikuji. Mělo by se jednat o odrůdu Nostrano del Brenta.
Vlastně to i odpovídá a lze cítit lehké „doutníkové“ aroma, někdo může říct Havana.

Rozhodně se při potahu na jazyku objevuje takové to lehké šimrání, podobné jako známe u Virginie.
Pod ním se dále skrývají lehké kořeněné tóny, které připomínají lehce syrskou Latakii, spíš to ale bude zásluha Avanetty. Něco mezi, laik by to nazval „temnou směsí“ hodnou kapitána za bouřlivé plavby. Tu a tam je znát lehký závan příjemné, ale decentní sladkosti, která má občas sametový či smetanový dotek, hlavně na nezajetém buildu.

Kapka mikrofiltrované Latakie, která zde má být přítomna jen přidává lehký kouřový odér a uceluje tak celkovou kompozici. Rozhodně v tom necítím popelník, leč mé chuťové pohárky jsou na tento typ lehce navyklé.

A pak je tu poslední složka, kterou je káva, konkrétně espresso. Jde cítit její trpkost a hořkost, takové kávové zrno a místy až lehce smetanový podtón, jak jsem již zmiňoval. Každopádně v celkové kompozici funguje bravurně a nepůsobí rušivě, po zajetí buildu lehce ustupuje.
Po výdechu nosem jde cítit káva o poznání více a sem tam jsem si vzpomněl na kávová zrna. Rozumějte taková ta z cukrárny. Většinu času je to ale prostě nádherný plný tabák s kapkou poctivého kávového zrna evokujícího espresso. Temná směs směřující k lehce fajfkovému tabáku.

Ve výsledku si myslím, že se jedná o opravdu výborný kousek, který se bude hodit jak ke kávě, rumu, i k tomu pivu. Kávové zrno neruší, je to takový gentlemanský potah, plný, intenzivní, hutný, temný.

Menší poznatek:

U piva, které alespoň u mě mírně mění chuťové vnímání, se chuť stáčí směrem k Black Cavendish se sladkostí melasy, ale asi záleží na pivu a tom, jak vám ovlivní chuťové pohárky.

Milovníci fajfkových, doutníkových, temných směsí si zde přijdou na své a rozhodně i milovníci Latakií, přeci jen ty se taky nedají pořád.
Co se týče chování k buildu, rozhodně nedoporučuji do podů a jiných zařízení na tovární hlavy. Viděl bych to na 4-6 ml, samozřejmě těm kterým na buildu nevadí „ropa“, mohou vesele pokračovat (samozřejmě brát s nadsázkou).

Míchal jsem 11 ml aroma do 90ml (12 %). Lidé co mají rádi slabší tabáky klidně mohou míchat do 110 ml, možná i do 120 ml, pro plnou chuť pak doporučuji míchat na 70-90 ml hotového liquidu.

The Vaping Gentlemans Frara dostanete v 11ml lahvičce, která obsahuje 11 ml aromatu a etiketu na vaší lahvičku (není součástí). Doporučená doba odležení, kterou uvádí výrobce i na lahvičce je 20 dní.