Aromamizer Lite RTA by Steam Crave [Recenze]

Že vlastním téměř vše z produkce firmy Steam Crave s názvem Aromamizer, co nějak stojí za zmínku (vše až na dva kousky kdy jeden prakticky nelze sehnat a druhý je jen zmenšenina jiného 😉 ), a že na Aromamizery nedám dopustit, je veřejně známo. Proto asi nepřekvapí, že jsem si nemohl nechat ujít možnost řádně prověřit a následně zrecenzovat i Aromamizer Lite RTA.

Aromamizer Lite RTA firma Steam Crave koncipuje jako RTA s možností jak DL (direct lung) tak MTL (mouth to lung). Asi nejsem jediný, koho v tuhle chvíli napadne termín “hybrid“. A jak známe většinu hybridů, tak je v nich vždy nějaký problém. Ano, to samé napadlo i mě. A zároveň, probůh, proč se ševci nedrží kopyta? Typhoon byl vždycky špička v MTL, Aromamizer v DL. Proč se toho nedrží? Asi nemá cenu dumat nad důvody, proč to dělají. Prostě to dělají. Pro nás je důležité, s jakým výsledkem. Ale napřed Vám Aromamizer Lite RTA trochu představím, než se pustím do subjektivních dojmů z jeho několikatýdenního používání.

Aromamizer Lite RTA je jeden z nejmenších Aromamizerů. Je je jen o málo vyšší než Aromamizer RDTA (ne, není to genesiska, ale tank – RTA – s výhodou přímého ofuku spirálek kapáku – RDA 😉 ) ve verzi mini, se stejným průměrem 23 mm, s objemem tanku 3,5 ml (rovné sklo) a 4,5 ml (bublina). Musím říci, že jde o jeden z mála atomizerů u kterého mi ta bublina ve vzhledu nijak nevadí. Jeden z mála, který s bublinou běžně používám. A ne, důvodem není ten jeden mililitr navíc. Nějak mi přijde, že mu to s tou bublinou víc sekne.
Samozřejmostí je materiál, ze kterého Steam Crave Aromamizery vyrábí. Nerez, Pyrex a jako izolace Peak. 510 drip tip je pak klasický černý Delrin.
Potud je popis Aromamizeru Lite RTAaž na tu bublinu – stejný, jaký můžete udělat téměř u každého atomizéru z produkce Steam Crave. Jenže pak vám pohled upoutá kroužek regulace vzduchu. Vedle klasické štěrbiny, kterou můžete luft regulovat u všech Aromamizerů od prvního Supreme, jsou dvě malinké dírky. Jedna jen o chlup větší než druhá. A protože jde o Aromamizer, tak je přívod vzduchu do kotelny duální. Takže na obou stranách je to stejné. Ano, ty dírky mají sloužit tomu v úvodu zmiňovanému MTL. A další změnu zaznamenáte, když chcete atomizér osadit spirálkami. Pokud jste si připravili dvě, jak je u Aromamizerů běžné, tak budete mít jednu do zásoby. Aromamizer Lite RTA je totiž první Aromamizer na jednu spirálku. Jednu spirálku ofukovanou z obou stran. Zajímá vás, jak to ve skutečnosti funguje? Jak z takového atíku chutná? Je to přeci Aromamizer a ten je – alespoň pro mě – etalonem atíků na pochutnávání si. Mě to zajímalo také.

A jsme u subjektivní části recenze a asi té nejvíc očekávané. Jak tenhle atomizér vyhodnotí člověk, který nejen že zná, ale i vlastní téměř všechny Aromamizery, a nedá na jediný z nich dopustit? Který v Aromamizerech našel Svatý Grál vapingu? No, zvědavý jsem byl i já.

,
Jako první musím pochválit koncept kotelny na jednu spirálku. A ano, nebyl bych to já, kdybych se nepokusil do něj nacpat spirálky dvě. Jde to, ale opravdu pro to nevidím důvod. Nejlépe funguje opravdu jen na jednu spirálku a nejvíc mu „sluší“ spirálky o průměru 2,5 – 3 mm. Užší už jsou na jeho design kotelny daleko od luftů a u širších už je problém kam s vatou, nebo se zásobením liquidem. Obojí nestojí za tu námahu s osazováním. A nejvíce se mi osvědčila – podotýkám na DL 😉 – spirálka triple twist z 0,3 drátu, 6 závitů na průměr 3 mm. Materiál nechám na vás. Rozdíl mezi Kanthalem A1 a Nichromem Ni80 jsem prakticky nezaznamenal. Nerez mi nechutná, takže tu jsem nezkoušel, ale nemám důvod si myslet, že by cokoli změnila. Tedy kromě toho, že na většině regulovaných modů ji můžete použít v TC. Ovšem ani TC chuti neubere či nepřidá.

Asi bych měl přestat chodit kolem té horké kaše a konečně se do ní pustit. Většině z vás už asi došlo, že Aromamizer Lite RTA pro mě je tak trochu – no kdyby jen trochu – zklamáním. Vyzkoušel jsem všechny builderské triky, které znám, a i pár naprosto neznámých (nejspíš), ale chuťového podání, na jaké jsem u Aromamizerů zvyklý, jsem nedosáhl. Jeden z důvodů, proč mi sepsání téhle recenze trvalo tak dlouho. Fakt jsem nechtěl vynechat žádnou možnost, že je to jen mýma rukama, že se Aromamizer projevuje jako celkem nudný atík. Ne, opravdu nechci říci, že má mizerné chuťové podání, to opravdu ne, ale zkrátka u Aromamizerů jsem zvyklý na mnohem plnější a prokreslenější chuť, než jakou se mi z Lite RTA povedlo dostat. Má tedy cenu si Aromamizer Lite RTA pořídit? To rozhodně. Atík s jednou spirálkou v podání Steam Crave je pořád na bodovaném místě. Jen pro mě už to není ten AROMAMIZER, který znám a který mám tak rád. Z jedné spirálky dostane Aromamizer Lite RTA pořád větší porci chuti, než většina mně známých jednospirálkových atíků. U mě je to zklamání prostě trestem za očekávání. Asi jsem si měl dopředu uvědomit, že z jedné spirálky fakt nelze dostat to, co ze dvou. Aneb tak známé automobilové – bez litru není výkonu.
Jinak se Aromamizer Lite RTA chová naprosto standardně a nemusíte se obávat nějakých záludností v jeho osazování. Někomu sice budou vadit tradiční imbusové červíky, ale to je tak maximum, co se tomuhle atíku dá po stránce designu vytknout. Tedy pokud nemáte – jako já 😀 – averzi vůči postless základně. Ale tady osazujete jen jednu spirálku, tak to zase až tak nevadí.

No a jak je to s tím MTL? Pro mě je celkem problém posuzovat projev MTL atomizéru. Už hezkou řádku let jsem MTL neprovozoval, a to ani pod vlivem módy přechodu DLkářů zpět k MTL. Ale abych měl recenzi úplnou, tak jsem se s tím musel nějak popasovat a v některých případech jsem se poradil i s lidmi, kteří MTL provozují.
Takže rovnou zapomeňte, že s Aromamizerem Lite RTA máte atík, kde jen prostým snížením výkonu a přiškrcením luftu získáte z DL atomizéru atomizér na MTL. Tak to prostě nefunguje a už jen z logiky věci fungovat nemůže. Pokud máte atík osazený buildem na DL, je to DL atík. Pokud jej osadíte na MTL – a vyměníte originál drip tip za užší, MTLkový – tak lze Aromamizer Lite RTA jako MTL atík s úspěchem provozovat. Jen se musíte připravit na to, že ne vždy se vám jej povede nabuildovat tak, aby nekopal jak vzteklá kobyla. Když si ale dáte trochu pozor, tak lze build s úspěchem odladit. Ale pokud nejste lovec hitů – ne teď fakt nemluvím o dry hitu 😉 – tak fakt nezkoušejte DLkový build provozovat v MTL. A to ani s originál a ani s MTLkovým drip tipem. Ten kopanec rozkuckal i Pospiho. A ten je z ochutnávání liquidů zvyklý na ledasco.

Takže závěrem.
Steam Crave se s Aromamizerem Lite RTA pustili na tenký led a i když se pod nimi úplně neprobořil, tak bez ošklivých a nebezpečných trhlin se to neobešlo. A dál platí pravidlo, že hybrid je prostě hybrid a nelze u něj čekat, že bude plnohodnotně fungovat ve všech případech, které má spojovat. Dost často má ty funkce dost omezené všechny. Sám za sebe bych řekl, že je to i případ tohoto atomizéru. A ano, i kdybych to věděl předem – fakt jsem do dnes neviděl a nečetl jedinou recenzi na tento atík, abych si mohl udělat sám svůj vlastní úsudek – tak bych si jej pořídil. Už jen proto, že by chyběl v mé sbírce Aromamizerů. Ale na rozdíl od Titana, Lite RTA používám a používat budu. Jen na DL. Pořád je to s jeho chuťovým podáním lepší než s většinou méně výkonných atomizérů na jednu spirálku. Takže pokud mám jít někam do společnosti, kde se očekává, že na sebe lidé chtějí vidět, je Aromamizer Lite RTA jasná volba. I Aromamizer RDTA má totiž větší parní výkon než Lite RTA. Aby ne, když je na dvě spirálky.