V původních plánech PM bylo jako nástupnická verze „klasických“ Iqos cigaret uváděno nějaké zařízení k odpařování liquidu s obsahem nikotinu. Toto zařízení mělo vypadat tak nějak jako stará Egoška. To bylo v roce 2017. Od té doby šel vývoj v oblasti e-cigaret poněkud dále a poslední půlrok až rok je ve znamení PODů. Morísci si vzali příklad u celkem dobře zavedené značky Juul a vytvořili svůj vlastní PODík.
Startovací sada (v barevných variantách Deep Teal, Metalic Gray a Soft Bronze) se dá v UK pořídit za necelých 20 Liber, krabička se dvěma zásobníky po 2 ml liquidu stojí necelé 4 Libry a jsou k dostání v 7 různých příchutích (Chai Zing, Cool Peppermint, Mellow Tobacco, Passionfruit Zest, Pintaga, Red Berry Fusion a Tobacco Harmony) s nikotinem v koncentracích 6, 11 a 18 mg/ml.
Konstrukčně se skutečně jedná o POD zařízení, které údajně dokážete nabít za hodinu a půl a mělo by vydržet po celý den, pokud vám stačí 1 zásobník na den.
Spínání je podtlakové (bez tlačítka), odpařovacím médiem je skutečně mesh – čtvereček nerezové síťoviny, což má oproti většině konkurenčních zařízení jednu výhodu – funkční TC, které má zabránit dryhitu.
Až potud je to pohodička, parádní PODík, po kterém by klidně kdekterý vaper sáhnul…
Jenže u nás zatím není. A podle slov obsluhy Iqos kavárny, kde jsem se na něj byl zeptat, asi jen tak nebude.
V té souvislosti mě ale napadla jiná věc – každý určitě znáte nějakou hospodu, restauraci nebo kavárnu, kde je na dveřích nalepená ta zpropadená cedulka „Používání Iqos zde povoleno“. V naprosté většině případů to totiž znamená, že personál, případně vedení podniku, jsou „důkladně proškoleni“ v otázce škodlivosti e-cigaret v porovnání s Iqos. Jedna nejmenovaná zaměstnankyně jednoho nejmenovaného Tipsportu v nejmenovaném městě se mi v době, kdy tu Iqos začínal, svěřila, že byli všichni (zaměstnanci) na školení, ke jim zástupce PM uvedl, že existují dva typy elektronických cigaret. Ty jedny kouří hodně, ty jsou škodlivější, zatímco ty druhé (ty jejich) kouří jen malinko, takže nejsou tak škodlivé. Úsudek si o tom udělejte každý sám, já měl vztek a chuť podat trestní oznámení pro nekalou obchodní soutěž (jenže jsem neměl důkazy).
Jak to ale bude, pokud se zavedou Iqos Mesh? Ke klasické Iqosce existuje jediná konkurenční varianta GLO, ale zařízení POD jsou mraky, všechny odpařují liquid (koneckonců e-cigarety klasické konstrukce taky, ale toho dýmu je opravdu o trochu víc), takže vyvstává otázka – Zakážou jiná zařízení (od jiných firem), která ale fungují úplně stejně?
Podle vyjádření ÚOHS (po dotazu na možnou diskriminaci zákazníka) se v případě, kdy provozovatel povolí jeden typ výrobku a druhý zakáže (Iqos versus e-cigarety), nejedná o diskriminaci zákazníka, protože provozovatel má právo si používání určitých typů elektronických cigaret omezit libovolně. Osobně s tím nesouhlasím, je to totiž naprosto stejný přístup, jako kdyby na soukromém parkovišti mohly parkovat jen Fordy, zatímco se Škodovkou by vás odtamtud vyhodili, i kdybyste byli ochotní zaplatit za parkování.
To by se dalo pochopit v případě, že fungují na jiném principu (a spousta lidí to nejspíš tak chápe), e-cigarety odpařují liquid, to je přece ta „škodlivá varianta“, zatímco Iqos jen nahřívá tabák (sic)… Jak se ale zachovají tihle provozovatelé ve chvíli, kdy jak Iqos, tak e-cigareta, na stejném principu odpařují liquid? Na tohle jsem do budoucna velice zvědavý.