Historie britské značky Zeus Juice sice sahá až do roku 2014, kdy značka vznikla, na náš trh se ale dostává až nyní a to díky velkoobchodu Mastervaper.cz. Nám se do redakce dostalo 10 příchutí ze základní řady, 4 kousky z řady Bolt a 4 kousky z řady Proper Vape. Recenze na základní řadu bude rozdělena na dvě části a dnes se podíváme na prvních 5 kousků.
Všechny příchutě Zeus Juice dostanete v 60ml lahvičce, která obsahuje 20 ml aromatu, které doplníte bází a boostery dle svých preferencí. Doporučená doba odležení jsou 2-4 dny, namíchané příchutě ale lze vapovat i hned po namíchání.
Obsah
Adonis
Abecedně prvním kouskem, na který se podíváme je Adonis. Podle popisu se má jednat o směs čerstvě natrhaných malin se zralými jahodami.
První, čeho jsem si na chuti všimnul je fakt, že chuť je poměrně výrazná, ale i poměrně sladká, na můj vkus možná až zbytečně moc, ale zase to k celkovému mixu tak nějak sedí. Ale teď k tomu ovoci.
Po chuti je Adonis téměř typický mix červeného ovoce, jaký byste od příchuti takového popisu čekali. Spíše než čerstvé ovoce tak připomíná spíše malinovou limonádu nebo ovocné bonbóny. Malina je v této chuti tím výraznějším prvkem, je lehce a při tom příjemně nakyslá, ale jak jsem již zmínil, spíše než čerstvé maliny prostě v chuti cítím spíše malinovku. Ale celkem slušnou malinovku. Jen se v ní občas na výdechu objeví lehký náznak parfémového ocásku, který však není nijak výrazný a nekazí dojem z chuti.
Jahody tady slouží spíše jako doplnění chuť malin. Považuji to už za takový typický úděl jahod v takovýchto mixech. Pokud se nepostaví základ chuti právě na jahodě, jahoda nikdy pořádně nevynikne. A to je případ i Adonise. Při některých potazích je ale jahodová dužina lehce znát a když už se projeví, je znatelně věrnější, než malina.
I přes o něco vyšší sladkost působí celý mix poměrně svěže a na nadcházející léto bude jak dělaný. A byť ji výrobce nezmiňuje, je v chuti znát lehký obsah chladivé složky. Ta naštěstí nepůsobí nijak rušivě a celý mix celkem slušně doplňuje. Takže podtrženo sečteno, Adonis je slušná malinovka s lehkou kapkou coolady, na léto jak dělaná.
Aphrodite ICE (Dimpleberry ICE)
Tahle příchuť je údajně stálicí a jednou z nejlepších příchutě Zeus Juice už od roku 2014. A co se vlastně v Aphrodite skrývá? Popis prozrazuje, že se můžeme těšit na ledově studený mentol, mix lesních plodů a eukalyptus. No, podle popisu jsem byl k příchuti trochu skeptický, protože tohle rozhodně není chuťový profil, který by patřil mezi mé vyhledávané. Při prvním ochutnání jsem byl ale překvapen. Mile překvapen.
Jasně, už od prvního potahu je Aphrodite celkem výraznou chladivkou, což by někoho mohlo odradit, ale hned od prvního potahu je cítit něco, co člověka láká ochutnat víc. K takové té klasické chladivé chuti se přidává chuť eukalyptu a sladkost lesního ovoce. Co tak v chuti vzniká je nádech lehce připomínající lékořici. To by mohlo někoho odradit spíš, než to že je to chladivá příchuť. Pro mě to ale bylo právě to, co mě táhlo k tomu ochutnávat dál. A i když bych ten nádech přirovnal lékořici, nemyslím si že je natolik vlezlý, že by to někomu mělo vadit.
Chuť lesního mixu je prostě a zkrátka chuť lesního mixu, žádné konkrétní ovoce zcela nevystupuje, prostě tvoří dobrou kombinaci, která skvěle sedí k té kombinaci mentolu a eukalyptu.
Ta chuť je prostě povedená a chápu, proč je stálicí. Chladivá, osvěžující, příjemně sladká…
…prostě svá. A svým způsobem je pro mě tahle chuť i tak trochu nostalgická, při tom ale neokoukaná. Víc snad netřeba říkat, tohle člověk prostě musí ochutnat.
Apollo
Dalším kouskem je Apollo, který vlastně navazuje na Adonise. V chuti bychom se totiž měli setkat s kombinací modrých malin a zralých borůvek.
Projev chuti Apolla je celkem podobný jako je tomu u Adonise, ale s tím rozdílem, že chuť působí víc modře. Tedy – náznak maliny znát je, ale představte si modrou ledovou tříšť. V podstatě přesně taková ta chuť. Celkově trochu kyselejší, a sladkostí skoro až štiplavější, trochu více syntetická (tedy že nepřipomíná čerstvou malinu), ale při tom ne odpudivě chemická. Modrá malina je tedy přesně to, co v chuti najdete.
Někde se mi ale cestou vytratila borůvka a je to v podstatě stejný případ jako jahoda u Adonise. Borůvka tady ale není cítit ani náznakem, možná je použita pro zmírnění kyselosti maliny, možná pro umocnění chuti „modrého“ ovoce, ale sama o sobě nedává znát.
A s přirovnáním k Adonisovi nekončíme, protože i Apollo, byť ji popis nezmiňuje, obsahuje chladivou složku. V tomto případě je o něco prominentnější a s ohledem na zbytek mixu to celkem dává smysl. Kromě toho, že celý mix ochlazuje a nechává lehký dojezd na rtech, podtrhuje chuť modré maliny, především její kyselost. Jo, a abych nezapomněl, barva liquidu je taky modrá.
Athene
U „vyletněných“ ovocných mixů i nadále zůstáváme. Na scénu totiž přichází Athene, která v sobě skrývá mix melounu, jahod a kyselkavé citronové limonády.
Po prvních dvou kouscích jsem tak trochu čekal, že Athene bude celkem přímočará, skoro až žvýkačková příchuť. K mému překvapení tomu tak ale není. Jako úplně první, co jsem v chuti rozeznal, je citrusová trpkost. Není to ale taková ta klasická trpkost citronové kůry, protože tahle je sladší a spíše mi připomíná nápoje typu bitter, která ale chvílemi přechází do chuti citronových bonbonů. Tak trochu ale chuti chybí ona avizovaná citronová kyselost. Mně osobně to tolik nevadí, ale když už je avizovaná…
A to je k chuti Athene vlastně tak nějak všechno. Tedy, ne tak úplně, ale dalo by se tady skončit. Pod chutí citronu se sice objevuje velmi nenápadný náznak jemné chuti jahod. Ale meloun? Kde? Já ho v chuti prostě nenašel. I v aromatech, kde slouží k doslazení, tak jsou jeho typické tóny znát. Ale tady nejsou. O to víc je to zarážející, že měl být meloun tou hlavní chutí.
Chuť citrusů tak celkem efektivně zabila chutě, která měla jen doplňovat. K tomu je chuť svojí výraznou sladkostí poněkud hutná a není tak svěží, jak by člověk dle popisu a i podle předchozích dvou příchutí očekával. Takže bohužel, Athene dostává palec dolů.
Cerberus
O něco lépe je na tom citrusový Cerberus. Jeho pomyslné tři hlavy tvoří krvavý pomeranč, broskev a brusinky.
Stejně jako Athene, je i Cerberus od prvního potahu jasně citrusový. Ale hned ze začátku působí svěžejším dojmem, trochu výraznější je i kyselost. Při nádechu je vzadu lehce cítit lehce trpčí chuť krvavého pomeranče, do které se postupně lehce promítá jemná chuť broskve. Ta sice není nijak výrazná a projevuje se jen při některých potazích, ale svojí sladkostí doplní a tak trochu pošťouchne kyselost pomeranče.
Někde úplně na konci při výdechu je pak v chuti lehce cítit nádech brusinek, respektive brusinkové šťávy. Ta už tvoří jen takový dozvuk celého mixu, sama o sobě ale do něj moc nepromlouvá.
S použitým mixem mám ale jistý problém. Těžko říct, jestli to vytknout krvavému pomeranči, či brusinkám, ale předpokládám že spíš pomeranči – tou výtkou je lehký chemický/parfémový nádech, který není znát jen chvílemi, ale nese se celým potahem a celou chutí mixu.
Cerberus vysloveně špatný není, chuťově nepůsobí tak sladce, jako předchozí kousky, rozhodně působí díky celkové kombinaci svěže, ale mě osobně v mixu prostě něco vadí.
Tím za sebou máme první polovinu aromat od Zeus Juice. Jednoznačným favoritem je zatím Aphrodite ICE, která mi učarovala i když (pořád se s tím opakuju) jsem fanoušek dezertových příchutí, zklamáním je pak Athene. V následujících dnech se ale podíváme na zbývajících 5 kousků z této řady, kde nás čeká jedna dezertovka a jedna napůl dezertovka, tak uvidíme, kdo bude favoritem poté.
Za zaslání příchutí Zeus Juice do recenze děkujeme Mastervaper.cz/Vapestyle.cz, kde můžete příchutě zakoupit.