Wotofo je známé hlavně pro svoje atomizéry, především pak RDA, které v poslední době seká skoro jak Baťa cvičky. A my se dnes podíváme na jejich nejnovější kousek. Tím je RDA, které má dva názvy, jeden pro japonský trh – Ryujin, a jeden pro zbytek světa – Elder Dragon. Proč? Protože se na jeho výrobě podílel japonský recenzent jménem Ryusei Sakaue, který je však v našich končinách naprosto neznámý. Pojďme se tedy na Elder Dragon podívat.
Základní informace
- Průměr 22 mm
- Drip tip velikosti 810
- Squonk pin
- Základna pouze pro single coil
Balení
Elder Dragon RDA je dodáván v typické krabičce od Wotofo v zelenočerném provedení. V krabičce kromě samotného RDA (základna a top cap samostatně) najdeme druhý 810 drip tip, redukci na drip tip 510, dále servisní sáček s o-kroužky, dvěma náhradními šroubky a klasickým centerpinem (squonk pin už je rovnou v atomizéru), křížový šroubováček a inbus. Kromě toho v balení ještě najdete dva další sáčky, jeden s vatou, druhý se spirálkami, které by měly být tricore fused clapton s odporem cca 0,17 Ohmu a k tomu všemu ještě navíc „nástroj“ na zastřižení nožiček spirálky, na kterém je samolepkou označena vhodná délka.
Vzhled
Asi jedna z prvních věcí, která vás na tomto RDA zaujme, je vzhled top capu. Ten má totiž připomínat pagodu. Kromě samotného tvaru je dozdoben ještě nenápadnými výbrusy na jeho horní části. Ty mají však tendenci chytat nečistoty a trochu hůře se pak čistí. Na každé straně top capu pak najdeme dva malé otvory pro přívod vzduchu.
Tím, jak se topcap směrem k vrchu zužuje, trochu znesnadňuje výběr drip tipu. Ten, který je totiž v balení přibalený je, byť vzhledově pěkný a ladící, poněkud nízký a užší, tudíž nemusí všem vyhovovat. Při zkoušení jiných drip tipů jsem se většinou setkal s tím, že drip tip přesahoval a vzhledem ke specifickému vzhledu RDA nevypadal dobře.
I základna je poněkud nestandardní, v porovnání s tím, na co je většina zvyklá. Začneme odspodu, kde najdeme vyrytý symbol Tai Chi, který ale většinu času neuvidíte, protože bude sedět na modu. Pokud pokročíme o trošku výš, najdeme na základně kroužek připomínající beauty ring, který můžeme znát z jiných atomizérů, který zároveň funguje jako zarážka pro top cap (resp. na něm top cap sedí). Nad ním pak najdeme šroubky postless základny a nad nimi přívody vzduchu, které jsou řešeny vyjímatelnými vložkami.
Vložky jsou vyjímatelné pouze pro potřeby čištění, protože usměrňují vzduch z přívodů na top capu ke spirálce. Vzduch je zde posílán lehce pod uúhlem pod spirálku, a to navíc do X, jelikož jdou vždy dva přívody křížem proti sobě.
Už zbývá jen základna, která je opět postless, a byť má 4 otvory, umístíte do ní, i s ohledem na velikost RDA, jen jednu spirálku. Základna má po stranách dva bazénky pro umístění vaty a zároveň pro zachycení přebytečného liquidu.
Používání
Osazení atomizéru je i přes to, že se jedná o postless základnu, celkem jednoduché. Jednak díky přiloženému coil trimmeru, kde si rovnou můžete ustřihnout nožičky spirálek, dále pak též díky výřezům na bocích základny, které vám umožní si spirálku srovnat pomocí trnu. Rovnání spirálky jsem se právě kvůli vysokým okrajům základny bál, ale nakonec se mi povedlo osadit na první dobrou.
Nyní však k samotnému použití. Začal bych nejprve přibalenými spirálkami. Ty jsou vyrobeny z nichromu (dle barvy po vyžhavení kvalitního), ale s ohledem na velikost a vzdušnost RDA mi přijdou spíše předimenzované. I při nižších výkonech jsem měl problém s jejich prskáním skrze drip tip a zároveň silným zahříváním celého atomizéru. Chuťově však nejsou špatné, ale s přiloženou vatou po pár potazích rychle ztrácí chuť, i když je vata ještě evidentně dost nasáklá.
Druhou nevýhodou ve spirálkách a zároveň řešení celé základny, jsou hotspoty. Těch totiž bylo na přibalené spirálce hned ze začátku dost a s ohledem na malý prostor v základně bylo těžší se jich zbavit.
Kvůli velikosti otvorů pro přívod vzduchu jsem se obával malé až nedostatečné vzdušnosti celého RDA. Zde však přišlo milé překvapení. Tím, že jsou otvory 4, přivádí vzduchu ke spirálce dostatek. RDA sice není nějak extra vzdušné a na cloudchasing ho asi nepoužijete, ale zároveň bych vzduch nepovažoval za utažený. Vzduchu má prostě s ohledem na velikost dostatek.
Výtku mám k umístění otvoru pro squonkování v rámci základny. Ten je totiž umístěn celkem vysoko a mezi ním a přívody vzduchu není moc prostoru. Často se mi tak stávalo, že mi při squonkování vletěl liquid právě do přívodů vzduchu a občas až skrz ně ven. Občas, pokud jsem nechal atomizér delší dobu stát,se zbytkem liquidu, se pod ním objevila loužička liquidu, a to i na modu. Bohužel jsem nepřišel na to, jestli liquid protekl kolem šroubků v základně nebo zpět squonkovacím otvorem a pak kolem centerpinu ven, či jinou cestou, každopádně to považuji za věc, která by se v dnešní době u atomizérů stávat neměla.
Nyní ale k chuti. Ta je díky menším přívodům vzduchu velmi slušná, pára je hutná a celkový požitek není vůbec špatný. Rozhodně však doporučuji použít jiné spirálky a vatu, než jsou dodávány v balení.
Zhodnocení
Elder Dragon mě spíše nenadchl a tak pro mě bylo těžké na něm hledat ty dobré věci. Kdyby neměl nedostatky, kterými jsou především špatně zvolený drip tip, nedoladěné squonkování a obecně málo prostoru (jak v základně, tak pod top capem – prostor mezi spirálkou a drip tipem), mohlo by jít o celkem zajímavý kapák, který by svým vzhledem dokázal oživit nejednu sbírku či setup.
Bohužel jeho nedostatky silně převážily nad jeho chutí a dalšími vlastnostmi, takže ho spíše ve své sbírce nenechám, jelikož mě nijak nepřesvědčil, abych jím nahradil jiné RDA, které, ať už na squonku či ne, používám. Možná je to tím, jaké mám na svá RDA požadavky, ale i tak bych Elder Dragon spíše nedoporučil.
Za zaslání Elder Dragon RDA do recenze děkujeme výrobci Wotofo. // Thanks to Wotofo for sending us Elder Dragon RDA for the purpose of this review.