Dostaly se mi do ruky spirálky od vapera, nadšence, tatéra a všeuměla Marka Chotětického. Vzhledem k tomu, že je poněkud extrémista, jsem tak trochu čekal něco, co mi ustřelí palici. Co jsem ale netušil, jaká to ve finále bude magorárna, a že tomu budeme muset vymýšlet i jméno.
Došli jsme k názvu Twist-wrapped Fused Clapton.
Přinesl mi je v zaklapávací průhledné krabičce bez označení a dal mi trochu přednášku, jak je u něho zvykem. Běžně mám tendenci vypnout a fungovat ve smyslu „jedním uchem tam, druhým uchem ven“, tady jsem se ale zarazil když začal o tužce a dvou židlích…
Tyhle spirály jsou totiž vyrobené opravdu jen za použití rukou, propisky, dvou židlí a dvou Markových dcerek. Ne že by je pletly holky, ale jak drát stahoval, seděly na židlích a dělaly závaží… Skvělá nedělní zábava pro celou rodinu 😀
No, pojďme se na spirálky podívat důkladněji.
Specifikace
Materiál: SS316L/Kanthal
Typ: Twist-wrapped Fused Clapton
Jádra: 2x 0,4 mm SS316L
Omot: twisted 0,12 mm Kanthal
Odpor dual coil: 0,07 Ohmu
Vnitřní průměr spirálek: 3 mm
Vhodné pro: CloudChasing
Použitelný výkon dual: 80-120 W
Spotřeba liquidu dual coil za den: 60 ml (pak už jsem měl fakt dost CCH)
(Spotřeba liquidu je zcela subjektivní záležitost, měřeno bylo jednoduše, nehulil jsem den z ničeho jiného než z testovaného buildu)
Ono to takhle na „papíře“ vlastně nevypadá až tak šíleně, tedy až na ten odpor… Tak uvidíme, co to udělá v Aromamizeru Plus. Když jsem spirálky prohlížel, blesklo mi hlavou, že zpracování není nijak perfektní, že budou prskat (byl jsem i varován), že budou mít kilo a půl hotspotů na milimetr čtvereční, ale pak mi došlo, že to ten cvok motal celé jen rukama a propiskou. Vše odpuštěno, jdeme je osadit.
Spirálky, ač mají jen pár závitů, jsou vskutku velké. Při jejich osazení šla veškerá jemnost a keramická pinzeta stranou a nastoupila hrubá síla a kleště ze sady na motání. Díky nim se povedlo spirály umravnit do výsledné podoby před osazením vatou.
Když jsem poprvé načítal nový odpor měl/a Šklíba jasno. V očích se jí jasně ukazoval výraz, jenž říkal: „Hrabe ti?!?!“
Dlouho se mi nestalo. abych při vyžhavování spirálek nasadil výkon tak vysoko, ale pod 70 W se jim vážně nechtělo. Takhle s otáčkami u sebe tvořily až překvapivě málo hotspotů, čekal jsem to podstatně horší. Zbavit se jich už ale nebyla sranda, nakonec pomohlo až několikeré zakápnutí spirál liquidem, následné přežhavení a finální roztažení spirálek do varianty s mezerami, tedy spaced.
Protažení vaty bylo otázkou vteřin, spirálky drží, ani se nehnou. Bohužel, díky mezerám v opletu mají spirálky tendenci vatu trhat, respektive z ní odtrhávat kousky. S vatou si to chce hodně vyhrát, spirálky jedou na vysoké výkony a mají poměrně dlouhý dojezd, a tak musí být přísun liquidu po vatě okamžitý.
Vzhledem k odporu jsem provozoval tyhle spirálky na dvoubateriovém REGULOVANÉM gripu, snažil se, snažil, ale pokles napětí v zátěži byl vskutku velký. Konečně, používám Sony VTC6 a LG HG2 a pohyboval jsem se na jejich bezpečné hranici doporučené výrobcem. Rozhodně je DŮRAZNĚ NEDOPORUČUJI používat na mechanických gripech. A pokud už máte nějaké takové choutky, dejte si do kapsy lísteček s nápisem „Espézetka říkal ať to neděláme…“
Zhodnocení
+ ruční výroba prakticky bez nářadí
+ moře mraků (heh)
+ hodně chuti
+ motání je zábava pro celou rodinu
+ tuhost spirálek
+ malý výskyt hotspotů
– prskají
– poměrně velké nepravidelnosti v omotu
– nebezpečně nízký odpor pro některé baterie
– tuhost spirálek (nojo, je to mrška dvousečná věc)
– tvrdohlavě se držící hotspoty
Slovo závěrem
Marek si se spirálkami vyhrál, je frajer, že je umotal prakticky bez jakéhokoli náčiní a ručně. Jasně, nejsou bez chyby, ale to člověk odpustí, pokud se jedná o člověka, který motá sám pro sebe a ne na prodej veřejnosti. Spirálky umí parádně podat chuť, přestože si občas dost nepěkně „odplivnou“. Já je teď vyhodím z Pluska a půjdu se podívat na tu druhou, podstatně větší šílenost, co mi přinesl…