Zima se nám ukázala v plné své síle a to znamená i jistá úskalí pro vapery. V tomto článku se podíváme na pár věcí, se kterými je v případě vapingu během studených zimních dnů počítat a jak jim předcházet.
Liquidy
Jedna z hlavních věcí, na kterou je potřeba si v zimě dávat pozor, jsou liquidy. Byť samotné složky mrznou až při nižších teplotách – PG až při -60 °C, VG při -17 °C, s klesající teplotou narůstá jejich hustota. V chladném počasí se tak velmi snadno stane, že i s plným tankem dostanete slušný dry hit, jelikož vata nezvládne hustý liquid dobře a rychle nasát jako v normálních podmínkách. A je jedno, jestli používáte tovární hlavy, nebo máte sebelepší build či extra savou vatu.
Tipů, jak tomu předcházet je několik. Prvním z nich je míchat v zimě liquidy na nižší hustotu, tedy použít bázi s o něco větším poměrem PG, než používáte běžně. Pokud tak běžně používáte bázi 80/20 či 70/30 (VG/PG), můžete míchat na poměr 60/40, nebo i klidně 50/50. Dobrý build spíše udrží řidší liquid, než že by dobře sál ten zimou zhoustlý.
Pokud však máte namícháno a k dalšímu míchání se během zimy nechystáte, je dobré při vapování venku v zimě nechávat mezi potahy delší prodlevy, aby vata stihla dostatečně nasáknout liquid a rázem se vám neodměnila dry hitem. Stejně tak se vyvarujte i dlouhým potahům. Případně dalším tipem může být v zimě používat spíše RDA, ale to už je věc spíše osobních preferencí.
Hustota liquidu má i v zimě druhou stranu mince, a to je řídnutí. V momentě, kdy přijdete zvenku, kde je pod nulou, do vytopeného interiéru, může dojít k tomu, že změnou teplot liquid rychle zřídne, build ho nestihne zadržet a atomizér vám proteče. Stává se to spíše zřídka, je to však něco, s čím je třeba počítat. Pokud máte atomizér, který disponuje regulací přívodu liquidu, můžete jej před přechodem do tepla zavřít a předejít tak případnému protečení. Ale i tak je vhodné pak být opatrný s jeho opětovným otevíráním. Každopádně v takovém případě jsou vaším nejlepším kamarádem papírové kapesníčky/ubrousky.
Baterie
Další věc, na kterou je potřeba si v zimě dávat pozor jsou baterie. Je to něco, co se netýká jen vapingu, můžete to pozorovat například i aut.
Při nízkých teplotách může baterie ztrácet svoje nabití a to až na 70 % její kapacity. Ve výsledku tak zjistíte, že nabitá sada baterií, která vám běžně vystačí na celý den, vám při delším pobytu v chladu nemusí vydržet ani do oběda. Je potřeba počítat s tím, že baterie mají svoje provozní podmínky, při kterých podávají požadovaný výkon a mezi ty patří právě i teplota. A to platí jak pro mody s vyměnitelnými bateriovými články, tak mody, pody a další zařízení s vestavěnou baterií.
Vhodné je tak mod a baterie nevystavovat chladu na delší časové úseky a mít ho například převážně v kapse, kde nebudou baterie (a ve výsledku ani liquid) tolik ovlivňovat právě nízké teploty. Používání baterií v chladu na ně vytváří větší nápor a ve výsledku to může trvale ovlivnit i jejich kapacitu, výkon a celkovou životnost. Stejně tak není vhodné v zimě nechávat mody či baterie přes noc v autě zaparkovaném na mrazu.
Když už zmiňuji auta, je dobré i říct, že pokud vapujete v autě, je potřeba počítat s tím, že v zimních měsících mají okna větší tendenci se mlžit, zároveň se vám ve vychladlém autě bude déle držet vydechovaná pára, což může zhoršit i váš výhled z auta. Proto je vhodné i přes nízké venkovní teploty mít alespoň lehce pootevřené okénko.
Tip na konec
Tenhle tip na konec asi nemusí vypadat, že souvisí s vapingem, ale svým způsobem ano. Pečujte o své rty, třeba jelením lojem. V zimních měsících ve studeném počasí se rty mnohem rychleji vysušují, což vede k jejich praskání a především loupání. Během zimních měsíců tak budete častěji na svých drip tipech a přilehlých vršcích atomizéru nacházet usazený bordel, což je právě odloupaná kůže ze rtů. A pokud používáte kovový drip tip, aspoň vám nepřimrzne k puse. Stejně tak ale můžete na zimu sáhnout po drip tipu z jiného materiálu (delrin, pom, resin, apod.).
A jelikož mají VG a PG tendenci vysušovat, je vhodné i dobře doplňovat pitný režim.
Shrnuli jsme vám tedy alespoň ty nejdůležitější věci, je však potřeba brát v potaz to, že úplně univerzální rada neexistuje a každému bude fungovat něco jiného. Stejně tak se ne každý může s nějakým z těchto úskalí setkat.
A co vy, s jakým úskalím vapingu jste se během zimních měsíců setkali vy? A jaké tipy právě v zimních měsících využíváte? Do komentářů se můžete podělit o své tipy nebo rady, které mohou pomoci dalším vaperům.