Dnes se spolu podíváme letem světem na novinku z dílny SmokerStore GmbH, a tou je Taifun Box.
Rád bych úvodem poděkoval Štefanu Ihnátovi za zapůjčení gripu pro krátkou recenzi. No, recenzi, spíš postřehy z několika málo dní používání, za které mě spousta lidí fakt nebude mít ráda.
Balení
Musím říct, že co se balení týká, tak výrobky nesoucí jméno Taifun byly vždy dodávané v balení, které jasně dalo najevo, že nemáme co do činění s něčím levným. Vzpomeňme například na starší atomizéry Taifun, například GT2. Ten si hověl v dřevěné krabičce na „slámě“. Ne však Taifun box. Ten dostanete v plechovém kufříku vystlaném měkkým černým molitanem. Paradoxně balení je hned první věc, ke které mám nějakou výtku. Jistě po shlédnutí obrázků pochopíte proč. A pokud ne, tak čtěte dále 🙂
Tak, někteří možná tuší, jakou výtku k balení mám, ti kteří netuší pak vězte, že grip za bezmála 9,500 korun by měl ležet v měkké postýlce. Ani nemusí být z mechu a kapradí, ale tak trochu bych očekával, že nebude mít v balení možnost se pohnout. Mno, co už. Spousta lidí si řekne, že jsem až moc kritický, ale prostě cenovka, za kterou ten grip koupíte, je taková, že mu neodpustím NIC. Jednoduše to musí být dokonalost sama.
V balení na vás dále čeká manuál a kartička, která slouží k ověření původu produktu. Takový rodný list. A to je celé. Žádný nabíjecí kabel, žádná podložka pod atomizér, abychom si grip nedodrápali, žádné pouzdro – nic navíc.
Zpracování
Dílenské zpracování je na velmi vysoké úrovni. Vše perfektně lícuje, mezi díly jsou přiznané mezery, avšak jsou naprosto perfektně rovnoměrné. Na gripu nikde nic nevrže a nevaklá. Grip je na své malé rozměry překvapivě těžký (+-180g bez baterie), není to však nepříjemné. Osobně bych však fire tlačítko posunul o pár milimetrů výš a lépe ho zaměřil. Na tomto kusu občas mírně zadrhává. Víčko baterie má výborný závit, který se chytne hned napoprvé a má celkem slušnou stoupavost, jsem rád, že jsou na něm dva velké otvory pro odvětrávání šachty baterie. Tělo gripu je vyrobeno z nerezi typu 304 a eloxovaného hliníku. Malou zajímavostí, kterou tento grip má, je to, že máte/budete mít možnost dokoupit různé varianty jednotlivých panelů. Viděl jsem produktové fotky na Smoker Store a musím uznat, že v kombinaci s GFK Yellow variantou panelů to bude solidní opičárna.
Elektronika modu a její funkce
Grip je osazen čipem Dicodes FL80. Název Dicodes je dnes již notoricky známý. Jedná se (dle hodnocení jeho uživatelů) o to nejlepší, co je možné koupit. Nakolik je to pravdivé, si však netroufám tvrdit.
Funkce, které FL80 umí, jsou dnes již standard. Režimy kontroly teploty (TC) jsou zde přednastaveny pro mnoho druhů materiálu, komu by to nestačilo, tak si může doladit TCR hodnotu dle libosti a rozmezí gripu.
Obecně možnosti nastavení čipu od A do Z jsou tu vskutku obrovské. Dokonce natolik, že se mi s nimi nechce vypisovat, protože je toho prostě MOC.
Co se mi však hrubě nezdálo, byl maximální výkon zařízení. Proč? Protože když jsem před časem stavěl svůj Dicodes Social edition, projížděl jsem veškeré informace o čipu opravdu bedlivě. Někde v data sheetu je psáno, že čip FL80 umí z jedné 18650 baterie vydat výkon pouze 60 W. Proč mají tedy boxy s touto elektronikou, poháněné jednou baterií, max výkon 80 W? A je to vůbec možné? Obrátil jsem se tedy na společnost Dicodes s dotazem, zda je toto možné. A hádejte co 🙂
Zjednodušeně přeloženo: Čip FL80 NEMŮŽE pracovat na 80 W s jednou baterií. Automaticky detekuje zapojení dvou baterií v sérii podle vyššího vstupního napětí. Prosím, dbejte na to, že pokud váš mod využívá nabíjecí okruh jdoucí přes USB, tak NIKDY nenabíjejte dvě baterie, neboť se okamžitě spálí nabíjecí okruh.
Takže tolik k čipu. Kdo jiný ho zná lépe než jeho tvůrce, že? 🙂 Vlastně by mě celkem i zajímalo, kdo se v tom čipu jak štoural, než ho zastavěl do těla gripu. Odpověď by mohla být v duchu Foxe Muldera: „Pravda je tam venku.“
No nic, pojďme dál, čeká nás test TC.
Test TC
Pro test TC použiji přednastavenou hodnotu pro SS316L, tedy nerezovou ocel, nesoucí označení 316L. Před tím než sem dám fotky, řeknu ještě pár věcí. Ohledně testu TC u Dicodes jsem si fakt nebyl jist, zda vše dělám správně, protože výsledek nebyl naprosto pintlich. Průběh při potahu bych označil za kolísavý. Chvíli jede tak, že mám až pocit, že nereguluje vůbec, a někdy mám pro změnu pocit, že reguluje až moc. Správné nastavení TC jsem konzultoval s Youtube, Googlem a kamarádem Zeem. Všichni mě utvrdili v tom, „Že to dělám správně“.
Pojďme tedy na samotný test.
Aha, tak ne. Ještě musíme TC správně nastavit. Takže u mě jako obvykle výkon na maximum a teplotu na 230 stupňů pana Celsia.
Super! stačilo pouhých jedenáct kroků k nastavení TC, když připočítám samotné nastavení výkonu, které předchází volbě materiálu. Přijde Vám to normální? Mně vážně ne…
No nic, máme nastaveno a správně načtený odpor, plus osazeno čistou vatou, takže můžeme testovat.
Tlačítko fire jsem držel až do vypnutí žhavení, tzv Time outu. Tedy do doby, kdy Vás elektronika odstřihne.
Jak můžete vidět, tak vata je lehce zahnědlá. Tento jev semtam vídám u různých zařízení. Ale je to stále ještě v rámci normálu. Musím zde podotknout, že spirálka nikdy nebyla znečištěna liquidem. Při běžném provozu se nedostanete do stavu „jsem na suchu“, elektronika Vám začne stahovat výkon dříve, než Vám liquid zcela dojde. Takže ano, za mě celkem funkční TC, i když s výhradami, viz co jsem psal před samotným testem.
Baterie a nabíjení
Ohledně délky provozu mohu jen potvrdit slova o perfektním battery managementu. Baterka typu 18650, pro kterou je grip určen, drží a drží a drží.
Co mi ale vyloženě pije krev, je nemožnost nabít baterii v gripu pomocí USB portu, který na desce standardně je!
!!!Výrobce!!! boxu si asi řekl něco ve smyslu: „Tak je ještě trochu podojíme. Ušmikneme USB port a uděláme nabíjení jako na dalších Dicodes boxech. Ať si koupí speciální nabíječku a hned máme o dva litry doma víc!“ Jasně, je fajn, že ten grip umí proměřit baterii v modu na bambilion způsobů, ale proč nejde nabít pomocí USB? No nic. Jdu si zchladit žáhu v hodnocení.
Zhodnocení
+ perfektní zpracování
+ battery management
+ váha (pro mě plus)
+ malá velikost
+ výborný závit 510 a i ten na víčku baterie
+ výborný displej
+ krásný design
+ výměnné panely
– absence USB a z toho pramenící nemožnost nabíjení
– občas drhnoucí fire tlačítko
– cena příslušenství k nabíjení
– upravený FL80 čip (viz mail od výrobce)
– příliš vysoká cena
– složitost nastavení TC
– nestálost TC při potahu
Slovo závěrem
Co na to říct. Za tu cenu fakt ne. Za 4/5 nájemného za byt, kde žiju, si představuji něco, co bude dokonalé. Něco, co bude bez jediné vady. A tím myslím JAKÉKOLI vady. Představuji si grip, ze kterého se doslova posadím na prdel, spodní čelist mi spadne až na podlahu a z horní mi vypadají všechny zuby…
To se tady nestalo. A díky Odinovi za to.
S díky jej kamarádovi vrátím se slovy: „Choval jsem se k němu královsky, hověl si pěkně na měkkém polštárku, ale nezasloužil si to.“