Xiaomi Taki Mini – Jednorázová e-cigareta [recenze]

Xiaomi Taki Mini je jednorázová elektronická cigareta o kapacitě baterie 280 mAh. Obsah náplně je 1,5 ml a síla nikotinu je 50 mg/ml ve formě nikotinové soli. Dodává se v pěti chuťových provedení a zakoupit si můžete jeden kus, všech pět e-cigaret obsahující každou jinou příchuť, nebo dárkovou sadu, které je jen hezčí variací druhé možnosti.
Xiaomi Taki Mini neobsahuje žádná tlačítka a ani regulace přívodu vzduchu. Žhavení se aktivuje „potahem“ z e-cigarety. Předností je tedy jednoduchost. Jakmile dojde e-cigareta konci života nabití baterie, nedá se nabít ani naplnit a je možné ji pouze vyhodit (ekologicky, nejlépe).

Xiaomi je čínská společnost, která sice vyrábí, ale zároveň také investuje do projektů, které se jim zdají zajímavé. Takové projekty pak nesou jméno společnosti.
A stejně je tomu tak u Xiaomi Taki Mini.

Balení
Do rukou se mi dostalo dárkové balení, které obsahuje pět jednorázových e-cigaret. Krabička s jednoduchým a moderním vzhledem nikoho neurazí. Její tvrdost pak zajišťuje ochranu obsahu krabičky. Obsah krabičky tvoří pět papírových obalů, ve kterých již nalezneme zmíněná zařízení. Ta jsou samozřejmě ještě hermeticky zabalena v plastovém obalu s datem výroby.

USB Flashka
Po rozbalení na Vás vykoukne malý a lehký přístroj, podobající se spíš balení žvýkaček. Každá z e-cigaret je barevně odlišena, aby se v nich uživatel snadněji orientoval. Na každé naleznete velké nápisy TAKI, sílu nikotinu (5% – 50mg/ml) a na boku i příchuť, která je v ní obsažená.
Velmi jednoduchý a moderní vzhled, který je příjemný, ale zároveň se nesnaží maskovat. Po dobu testování nebylo človíčka, který by se nezeptal, proč cucám tu USB flashku 🙂

Zásobení vzduchem
Barevnější strana obsahuje šipku, která označuje část, vkládající se do úst. Zde naleznete dva poměrně široké otvory pro sání, kdežto na protější straně je otvor pouze jeden a menší. Ten slouží pro zásobení vzduchem, který pak vdechujete. Na potah je Xiaomi Taki Mini poměrně akorát utáhnutá, řekl bych že o trochu více než známé zařízení Juul. Potah je okamžitý, bez zpoždění.

Příchutě
Jak jsem již zmínil, v balení je pět e-cigaret a každá má jinou příchuť náplně: Blueberry Burst,  Ice Litchi, Ice Coffe, Flue-Cured Tobacco, Mung Bean Ice.

Blueberry Burst (borůvková smršť) je velmi příjemná chuť, ve které dominuje borůvka. Příjemná, jemná chuť borůvky, kterou čekáte od jednorázovky. 8/10

Ice Litchi (ledové liči) je v podstatě další povedenou náplní. Poměrně věrná chuť liči s jemnou chladivostí. 7,5/10

Ice Coffee (ledové kafe) patří mezi ty náplně, které se ne úplně povedly. Nalezneme zde chuť kafe, trochu šlehačky a velkou porci chladivosti. To vše by bylo snesitelné, pokud by na jazyku nedoznívala nepříjemná chemická pachuť kafe. 4,5/10

Mung Bean Ice (zmrzlina z ledové Mungo fazole). Tohle je něco, co našinec nejspíš neocení. Jedná se o příchuť „pochoutky“, která byla oblíbená nejvíce mezi obyvateli Šanghaje v sedmdesátých a osmdesátých letech. Už představa, že máte jíst zmrzlinu z luštěniny, je dost zvláštní, a někoho ihned odradí. Doporučuji ale vyzkoušet, není to tak hrozné. Když popis příchutě hodně zjednoduším, jedná se o hrášek s chladivostí. Jako odpočinek od slaďáren to možná bude fungovat, ale tato konkrétní příchuť bude mít větší oblíbenost v Číně, než ve zbytku světa. 5,5/10

Flue-Cured Tobacco. Dle popisu se jedná o druh cigaretového tabáku, obsahující hlavně burley tabáček. Flue-curred je zase metoda pěstování tabáku, používaná hojně na jihu USA. Chuť připomíná sušší a silný tabák s výraznými, pro mě neidentifikovatelnými tóny. Nejsem milovníkem tabákových příchutí a ani tato příchuť ho ze mě neudělá. 2/10

Upozorňuji, že hodnocení příchutí je silně individuální a není možné mít objektivní názor od jednoho testera.  Můj názor na příchutě je tedy subjektivní a je potřeba tak k němu přistupovat („One man’s trash is another man’s treasure“).

Nikotinová sůl
Xiaomi Taki Mini se zatím dodává s náplní o kapacitě 1,5 ml a obsahem nikotinu 50 mg/ml. Nikotin je ve formě nikotinové soli. Co se týče síly nikotinu, měl jsem obavy, zda mě ihned po prvním vdechu nevystřelí z bot na oběžnou dráhu a zbytek života budu sledovat trosky Sputniku. Mé obavy byly ale zbytečné.
Díky použití nikotinové soli, která má nižší PH, bylo pro mě vdechování náplní bez problémů. Skoro bych řekl, že i přes tak vysokou koncentraci nikotinu jsem nepozoroval žádný hit. Možná si ale mé plíce zvykly z dob, kdy jsem pravidelně používal 30mm Mason RDA s dual fused claptony…

Co se týče nástupu nikotinového opojení, ten je poměrně okamžitý. Již po pěti potazích jsem začal vnímat pohyb pixelů, a to i když jsem zrovna nekoukal do monitoru ?
V tomto případě je 50 mg/ml nikotinu určeno pro silnější kuřáky/uživatele e-cigaret nebo pro ty, jenž nemají dostatek času na plné vychutnání si nikotinové slasti. Neboť stačí pár vdechů a nikotin je rychle doplněn. Osobně jsem si dva dny zvykal na celodenní používání Xiaomi Taki Mini a po dvou dnech si tělo trochu zvyklo a já neměl pak obavy, že mě Taki „vypne“.

Baterie
Zmíněná kapacita baterie 280 mAh je v poměru k velikosti e-cigarety v pořádku. Jedna Xiaomi Taki Mini mi vydržela necelé dva dny, což hodnotím jako slušné. Je třeba brát v potaz, že po dobu testování jsem používal pouze Xiaomi Taki Mini a neprokládal jsem to jinou e-cigaretou. Chtěl jsem totiž vědět, na jak dlouho mi 1,5 ml náplně s 50 mg/ml nikotinu vydrží.
Taki používá přímé výstupní napětí, „kouří“ tedy dle stavu baterie. Od cca poloviny kapacity baterie je znát nižší výkon s menším množstvím páry. Ovšem u jednorázovek se nic jiného očekávat nedá.

Plusy

  • Jednoduchost
  • Beztlačítková obsluha
  • Příjemný moderní vzhled
  • Okamžité žhavení
  • Dostačující kapacita baterie a obsah náplně
  • Příjemná cena při využití akce

Mínusy

  • Výběr příchutí by mohl být blíže evropské kultuře
  • Momentálně je k dispozici pouze verze s 50 mg/ml

Xiaomi Taki Mini je jednoduchá a povedená jednorázová e-cigareta. 65 %.
Za sebe byl bych mnohem raději, kdyby byla ve verzi 20 mg/ml a výrobce by přehodnotil použití některých náplní tak, aby vyhovovaly nejen čínskému trhu. A možná příchutě ještě trochu vyladil k dokonalosti. Nejnižší cena je momentálně něco přes sto korun za kus (viz akční balení 3+3), což je cca cena jedná krabičky cigaret. A za tuto cenu Xiaomi Taki Mini poskytne více.
Pro začátečníky jsou jednorázové e-cigarety možná vhodnějším produktem, neboť si mohou e-cigaretu vyzkoušet a to za pár korun. A Xiaomi Taki Mini jde kvalitou na tomto poli trochu výš, než produkty které jsou běžně k dostání.

-=[68% ]=-

Cena jedné Xiaomi Taki Mini je 9,99 USD (cca 230 Kč) a je možné ji zakoupit na stránkách www.smokdaddy.com.
Při použití kuponu xiaomi04 je možné se dostat na cenu 8,99 USD (207 Kč) za kus.
Dárkové balení všech pěti e-cigaret stojí 35,99 USD (828 Kč) a při použití kuponu xiaomi07 cena klesá na 27,99 USD (784 Kč).

Dále tento prodejce nabízí akce:

Při koupi dvou Xiaomi Taki Mini a použití kuponu xiaomi05 dostanete třetí zdarma. Cena za toto akční balení je pak 19,98 USD (460 Kč).
Při koupi tří Xiaomi Taki Mini a použití kuponu xiaomi06 dostanete další tři kusy e-cigarety zdarma. Cena za toto akční balení je pak 27,97 USD (644 Kč).

Děkuji obchodníkovi smokdaddy.com za zaslání Taki do recenze.