VINC – Goblin & Defrocked Priest [Recenze]

Máme tady další dva kousky z obnovené řady VINC od Opičáka. Původně měly vyjít postupně, ale z důvodu logistické chybky vyšly oba kousky současně. Samozřejmě se dostaly i k nám do redakce a my se na ně podíváme v dnešní recenzi. Konkrétně nás čeká banánový Goblin a ovocná žvýkačka s názvem Defrocked Priest.

Obě příchutě dostanete v 60 ml lahvičce, která obsahuje 12 ml aromatu k domíchání dle vašich preferencí. Na lahvičce kromě názvu nechybí jednoduchý popis příchuti, informace o době odležení, obsahu sladidla a chladivé složky. Nyní už se pojďme na oba kousky podívat zblízka.

Goblin

Lahvička nám prozrazuje, že se jedná o banán se slaným karamelem a skořicí.

Původně jsem nevěděl, co ke Goblinovi napsat a vlastně se mi k němu ani nic psát nechtělo. Zprvu mi chuť přišla taková nijaká. Složky vlastně nebyly nijak moc rozeznatelné, ať jsem je hledal jak chtěl. Ale s postupem času jsem si v chuti přeci jen něco našel.

Základ chuti je příjemně krémový s lehkým ovocným nádechem. Na ochutnání bych neřekl, že se jedná o banánovou příchuť, ale když se opravdu zaměřím, jsem schopen rozeznat, že ovocný nádech patří banánu. Ne úplně věrnému banánu, jelikož chuť je spíše někde mezi banánovým krémem (skoro až custardovým) a pěnovými banánky. Na banánovou chuť celkem obvyklý projev, ale rozhodně nepůsobí uměle.

Další složkou v chuti má být karamel. Ten jako takový o sobě není nijak výrazný, ale chuti přidává na krémovém dojmu a především příjemné sladkosti. Někam se ale vytratila slanost. Být tak na lahvičce napsáno jen „Karamel“, odpovídalo by to více tomu, co v chuti cítím.

Celou chuť pak doplňuje skořice. Opičák sám psal, že ne každý ji v chuti asi ucítí. Já osobně ji cítím, ale musím říct, že takhle mi vyhovuje. Je opravdu jemná a je jí v chuti jen nenápadný náznak. Skořice se tak nemusíte v tomto případě bát, hlavně protože nenese ani žádný nahořklý náznak, jako tomu u skořicových aromat bývá. Zde je z jejich typických tónů znát především její dřevitost a chuti dodává na výdechu velmi jemný, ale při tom příjemný kořeněný nádech.

Zprvu to mohlo působit, že jsem z Goblina spíše zklamaný, ale ve finále jsem zjistil, že by to byla zbytečná křivda. Postupně jsem si v chuti našel to svoje a Goblin mi zachutnal, jen mě mrzí, že ten slaný karamel není takový, jaký jsem čekal.
Sice popis o samotné chuti tolik neřekne, protože vysloveně to, co Opičák popisuje necítím, ale na druhou stranu to není tuctová krémová příchuť. Zároveň není vtíravá příchuť a dá se velmi dobře jet i na celodenní vaping.

Doporučená doba odležení: 7 dní.


Defrocked Priest

Podle popisu se pod názvem Defrocked Priest skrývá ovocná žvýkačka. Teď je otázkou, jaká bude. Bude to tutti fruti žvýkačka ala Pedro, nebo to bude naopak šťavnatá ovocná žvýkačka? Sám jsem zvědavý, jaká chuť bude.

Ještě než se pustíme do samotné příchutě, zrovna v případě tohohle kousku by mohlo člověka zajímat, podle čeho vlastně Opičák příchutě pojmenovává. Tady máte odpověď od samotného Opičáka:

Wikipedie, americká armáda……

Nejsem militarista, zbraně mám sice rád, ale myšlenka je více než jednoduchá.

Když ještě frčel gerilový Gorila Liquid, měl jsem tak málo receptur, že jsem zvládal vymýšlet opičí názvy. Pak jsem přišel na to jak míchat s větší efektivitou, a potřeboval jsem více názvů. Navíc v té době přišli nešťastné PARATROOPERy. Ty měli samozřejmě vojenský design. Na to množství receptur, už jsem si musel předpřipravit excelovou tabulku.

A když děláte brand/značku (v té době PARAGÁNI), potřebujete i tématické názvy. Proto Wikipedie a názvosloví US armády. Každá jedna receptura, do seznamů bianco receptur s již připravenými názvy.

Paratroopery, Monkey a teď VINCi. Vydávám je pod těmito názvy. Nehledejte v tom nic hlubšího.

Ale sranda bude s tabáky. Ty mají názvy munice.

Jen pár liquidů má jiné názvy, ale to už musí opravdu něco znamenat. Těšte se třeba na MASACRE.

Základ chuti tvoří peprmintová žvýkačka. Ta je příjemně sladká a její chuť je dána chladivou složkou. I přes to, že je v chuti obsažena právě chladivá složka, její projev je nenápadný a spíše než aby celý mix ochlazovala, dodává mu pouze svěží nádech připomínající právě mátu, i když v pozadí se občas objevuje lehký nádech mentolu.

Tenhle základ je pak doplněn ovocnou chutí, která dodává mixu další sladkost. Zcela jasně nejde určit, o jakou kombinaci ovoce se jedná a tak se chuť dá označit za tutti frutti. Ale jen do jisté míry, jelikož se nejedná o typickou žvýkačkovou tutti frutti kombinaci. V chuti se objevuje pouze lehký nádech citrusových plodů, který chuti dodává lehkou šťavnatost, místy se pak objeví i nádech neurčeného tropického ovoce.

I přes to, že je podle lahvičky v chuti trochu více sladidla než u předchozích vydaných kousků, nepůsobí Defrocked Priest sladším dojmem a rozhodně ne přeslazeně. Chuť je lehká, osvěžující a příjemně vyvážená. Stejně tak je pro mě potěšující i fakt, (a budu se opakovat) že i přes použitou chladivou složku není mix vlastně vůbec chladivý, ale jen příjemně osvěžený.

Víc k Defrocked Priestu ani není třeba psát. Chuťový projev celého mixu je celkem jasný a byť by někomu mohl přijít tenhle kousek podle popisu strohý, je znát, že je povedený a vyvážený a potvrzuje, že i v (zdánlivé) jednoduchosti je síla. A byť nejsem cílovou skupinou pro takový liquid, i mě chutná. Rozhodně se tak netřeba obávat onoho slova „žvýkačka“, protože tahle chuť není tak tuctová, jak by se mohlo zdát. Pedrovky za tímhle nehledejte, tohle je jiný level. Prostě velmi milé překvapení.

Doporučená doba odležení: 10 dní


Za zaslání řady VINC do recenze děkujeme Opičákovi a TI Juice/FLVR Distro, kde ji můžete i zakoupit.