Vaptio SUPER BAT Mod [Recenze]

Přemýšleli jste, jak by to mohlo vypadat, kdyby se zkombinoval Batman a Iron Man? Já už to vím. Jako Vaptio Super Bat, respektive jeho červenostříbrná verze. A právě na tenhle mod se podíváme v dnešní recenzi.

Vaptio Super Bat je celkem levný mod, který by měl být konkurencí modům od SMOKu. A v tomto případě rozhodně levný neznamená špatný. Ale o tom až později. Co každopádně musím říct, že žádný mod mi zatím nevytvořil takový úsměv na tváři. Ze začátku jsem čekal, že půjde o cirkus, především kvůli diodám a barevnému provedení modu. Ale to se změnilo v momentě, kdy jsem otevřel krabičku a vydal z ní mod. Měl jsem radost jak malý kluk, protože i přes celkově trochu extravagantní provedení je Super Bat moc pěkný kousek, hlavně v této barevné variaci. Stejně na něj zareagoval i Falkor po tom, co jsem mu Super Bat ukázal. No jo, komiksoví fanoušci se nezapřou. Nyní ale pojďme k tomu, co v modu najdete.

Balení

Mod je dodáván v celkem jednoduché krabičce, na jejíž přední straně najdete vyobrazený mod (v černé variantě), na bocích označení barevné varianty, scratch kód a upozornění a na zadní straně obsah balení. Po otevření na vás vykoukne sada jednoduchých návodů a papírků, pod ní pak samotný mod a nakonec microUSB kabel pro nabíjení a upgrade firmwaru. Pokud si Super Bat koupíte v kitu, dostanete v balení ještě navíc sub-ohm atomizér Frogman XL (neměl by se jmenovat spíš Robin?) a s ním dvě žhavicí hlavy a náhradní pyrexové sklo.

 

Vzhled

Jak začít a jak mod popsat. Konstrukcí a celkově typově je Super Bat podobný modům jako Wismec Predator a další jemu podobné mody. Jedná se tedy o celkem kompaktní cihličku s velkým bočním tlačítkem. Na tlačítku i protější straně pak najdete vyražený jednoduchý obrazec netopýra, které logicky připomíná logo Batmana. 510 konektor na vrchní straně není sice vycentrovaný, ale i tak na mod bez problému nasadíte i atomizér s průměrem 30 mm, aniž by došlo k jakýmkoliv přesahům přes hrany modu. Co se týče odpružení pinu v konektoru, tak to je celkem tuhé a dráha není moc velká, ale u žádného atomizéru jsem nenarazil na žádný problém.

Přední strana je osazená barevným displejem a nad ním se nachází hlava superhrdiny, po kterém je mod pojmenován, tedy Batmana, jehož oči tvoří dva svítící „otvory“, ale k tomu se dostaneme o něco později. Po stranách hlavy pak najdeme tlačítka +/- pro nastavování výkonu a pohyb v nastavení. Pod displejem, ale stále v jeho rámečku pak najdeme logo Vaptio a microUSB pro nabíjení a upgrade firmwaru. Po rozsvícení na vás vykoukne obrazovka připomínající tachometr. V horní části se nachází nápis Vaptio a indikace stavu baterií, který je pro každou baterii zvlášť a každá ikona je opatřena příslušným písmenem odpovídajícím pozici ve slotu, tudíž nemusíte složitě pátrat, které je která. Uprostřed je velkými čísly označený nastavený výkon, pod ním délka posledního potahu a nad ním zvolené předžhavení. V dolní části pak při žhavení napětí, zvolený režim a odpor spirálek.

Zadní strana je zdobena žebrováním, které se prosvěcí stejně jako oči na přední straně barevnými LED diodami. Ty z celého modu dělají cirkus a trochu tak shazují celkový dojem z celého modu. Na výběr je v nastavení několik režimů svícení, jako efekt dýchání, střídání barev, blikání při sepnutí žhavení nebo svícení jednou barvou. Pokud to není váš šálek kávy, je možné celou diskotéku v nastavení vypnout. Rozhodně doporučuji hned na začátku v nastavení změnit dobu, po kterou budou diody svítit, jelikož s výchozím nastavením diody zůstanou svítit ještě dlouho po tom, co mod odložíte.

Na spodní straně pak už najdeme pouze dvířka pro přístup k bateriím. Ta po zavření drží celkem pevně a nestane se vám tak, že by se vám nechtěně otevřela a to ani po posouvání modu po stole. Jedinou výtku bych měl ke kontaktům, kde je zároveň označena polarita baterií. Písmenka A/B jsou natištěná a výrazná, avšak symboly +/- jsou do plíšku kontaktů vyraženy velmi slabě a viditelné jsou pouze při dobrém světle a jen pod některými úhly.

Barevné varianty jsou k dispozici tři: celočerná, stříbrnočerná a červenostříbrná. A právě ta červenostříbrná mi udělala svým vzhledem takovou radost, u zbývajících dvou bych asi zůstal klidný.

Mod se v ruce drží velmi příjemně, nepřekáží žádná hrana, spínání žhavícího tlačítka i tlačítek regulace je pohodlné, tlačítka nekladou odpor a ani se neviklají. Po stránce zpracování si tedy ve Vaptiu dali záležet a mod rozhodně nepůsobí laciným dojmem. Až na ty otvory, kterými prosvítají diody.

 

 

Ovládání a používání

Po stránce režimů najdete v Super Batu vše, co byste od regulovaného modu čekali: klasický power režim s maximálním výkonem 220 W, TC režim a Bypass mod. Kromě nich zde najdeme ještě tři další: Smart, CCW a CCT což jsou režimy křivek pro Watty a Teplotu. Za zmínku stojí snad jen režim Smart. Ten má 4 nastavení. První tři z nich jsou nastavení předžhavení, čtvrtý je pak označený Auto. Ten by měl podle odporu spirálek vybrat nejvhodnější výkon a uzpůsobit mu předžhavení. Na můj vkus byly modem vybrané hodnoty nízké. Mod se ale chlubí jakousi technologií Smooth pro vylepšení chuti a požitku z vapingu. Chuť sice byla jemná, ale prostě jsem se neubránil pocitu, že mod pouští zbytečně málo šťávy.

A teď něco málo k ovládání a pohybu v nastavení. Do menu se dostanete již klasickým trojklikem. V menu najdete 4 ikony. Mode, Setting, Theme a Back. Ikona Theme zatím nemá využití, jelikož pod ní by měla být možnost měnit vzhled uživatelského prostředí, ale v modu je zatím pouze jeden motiv a další by měly být dostupné až s budoucími aktualizacemi. Tlačítko Mode taky není nutné rozebírat, protože pod ním najdete pouze výběr režimů, u TC pak výběr materiálu a u CCW a CCT ještě před spuštením režimu samotné nastavení křivek.

Pod položkou Setting už je toho o něco víc, nastavení délky potahu (tedy doby, po které přestane pouštět mod do atomizéru výkon, 5-10 s), nastavení barevných LED diod, nastavení režimů (k tomu se dostaneme u TC) a nastavení vypínání. A tady se musím zastavit. V nastavení vypínání jednak nastavíte, po jak dlouhé době se vypne display (sekundy), po jaké se vypnou LED diody (minuty) a po jaké době se vypne celý mod. Zde je nejvyšší hodnota 360 minut, což znamená, že po šesti hodinách bez používání se vám mod vypne a bohužel nejde nastavit takovou hodnotu, aby se mod nevypínal. I po několika dnech používání jsem narážel na „problém“, kdy jsem ráno v autě vzal mod do ruky, chtěl si potáhnout, ale mod nic a já přemýšlel, co je špatně, než mi došlo, že se mod vypnul. Osobně mi toto přijde naprosto zbytečné, jelikož ztráta na bateriích je v době, kdy mod nepoužíváte, natolik nízká, že vypnutí už nic moc nezmění. Pochopitelná je možnost si zapnout vypínání například po několika minutách, aby nedošlo k nechtěnému sepnutí žhavení třeba v tašce (modu chybí zámek tlačítek). Ale nedat možnost automatické vypínání deaktivovat je trochu nešťastná. V nastavení ještě najdete Puff Manager, kde se vám zobrazí délka a počet potahů, ale možnost vynulování zde nehledejte, a volba jazyka. V modu je zatím pouze Angličtina a při pokusu zvolit jiný jazyk vám vyběhne hláška „Coming soon“. Není trochu zbytečné se pokoušet do modů nacpat i jiné jazyky?

Ohodnotit bych asi mohl ještě balancer. Ten tedy výrobce oficiálně neuvádí, ale předpokládám, že se v modu nachází, jelikož při používání se (pokud se dá indikátorům věřit) baterie vybíjely rovnoměrně, stejně tak se při testovacím nabíjení přes USB nabíjely rovnoměrně.

 

TC režim

Z výběru materiálu pro TC nabízí Super Bat SS, Ni, Ti a Nichrom. Začnu nastavením, které mě bohužel zklamalo. Výběr materiálu a nastavení teploty je jednoduché jako nastavení jakéhokoliv jiného režimu, ale problém nastává v momentě, kdy si chcete nastavit výkon nebo vlastní TCR. Pro to musíte jít do menu, následně vybrat položku Setting, Mode Setting, TC Mode, a následně TCR setting. Zde si pak můžete nastavit u každého materiálu požadovaný výkon a u výběrů M1-M3 si můžete nastavit vlastní TCR. Stejně složitě musíte přepnout teplotu z Fahrenheitů na stupně Celsia. Naprosto nechápu, proč tak složitě, proč tohle nešlo vyřešit někde na základní obrazovce nebo u výběru režimů a nastavení jednotek teploty překročením maximální/minimální hodnoty, jako to má snad každý jiný mod.

Další kámen úrazu je v tom, že nemáte možnost uzamknout odpor. Na obrazovce jsem sice při žhavení nepozoroval jeho pohyb, ale uzamčení odporu je něco, co by mělo alespoň u TC režimů být samozřejmostí. A samotná funkčnost teplotního režimu? Ta naštěstí hrozná není. Na test se suchou vatou byla použita nerezová spirálka, která by měla mít odpor 0,8, ale mod jej načetl jako 0,94 ohmu. Nastavený výkon byl 30 W a teplota 230 °C. Na obrazovce se po žhavení neobjevilo žádné oznámení o ochraně a ani nebylo poznat, jestli mod výkon stahuje nebo ne. K velkému pálení vaty však nedošlo, pouze k jejímu zhnědnutí při delším žhavení.

Dojmy a shrnutí

Z Vaptio Super Bat mám poněkud ambivalentní dojmy. S ohledem na cenovku se jedná o celkem kvalitně, aspoň po stránce konstrukce, zpracovaný mod. Dojmy z jeho vzhledu kazí snad jen ta diskotéka z LED diod, která však jde vypnout. Po stránce funkčnosti není modu moc co vytknout. Náběh žhavení je rychlý, nechybí možnost navolit si předžhavení či žhavicí křivky, což není standardem u všech modů. TC není stoprocentní, ale funguje a vatu vám nepřepálí, ale jeho nastavení by mohlo být výrazně jednodušší a uzamknutí odporu by chybět nemělo. Výtky bych měl pak snad už jen k nastavením, které je zbytečně složité a ne moc intuitivní. Další pomyslný bod dolů je čistě osobní a to je automatické vypínání. Kdyby bylo možné ho vypnout, tak mi to nevadí, ale ta možnost bohužel chybí.

Největší nadšení jsem měl tedy po vybalení z krabičky, postupně pak začalo upadat, ale asi bych neměl problém s tím mod používat delší dobu. Pokud tedy hledáte levný, dobře zpracovaný mod třeba do práce nebo pro začátečníka a nevadí vám ta diskotéka, může být Super Bat vhodnou volbou. Pokud už ale patříte mezi ty zkušenější, podívejte se raději po něčem jiném, tady byste byli spíše zklamáni.

Líbí se vám naše články? Podpořte nás na Patreonu!
Become a patron at Patreon!