Vapor Giant MTL RTA [Recenze]

Vapor Giant MTL je dalším pokus rakouského výrobce o vstup do světa MTL vapingu. Tím posledním byl model M5, který nabídl skvělé podání chuti, utažený potah, ale většina jeho uživatelů bojovala s kondenzací páry v komínu atomizéru, což vedlo k srkání liquidu do úst. Důvodem tohoto problému byla komora v komínu, kde pára narážela na ostré hrany a kondenzovala. Dost o M5, pojďme se podívat na Vapor Giant MTL. Vapor Giant MTL je navržený a vyrobený v Rakousku. Jedná se tedy o čistě evropský produkt, což se logicky projeví i na ceně, která atakuje více než 3,5 tisíce Kč.

Jak je VG MTL zabalený?

Balení Vapor Giantu MTL je vskutku prémiové. Jedná se o krabičku vyrobenou ze dřeva, která sedí v papírovém lůžku. Tady fotka řekne více než tisíc slov. Co výrobce trošku odbyl je vložení návodu, které vypadá, jak kdyby na něj původně zapomněl, protože je nacpaný mezi lůžkem a krabičkou. Ale buďme rádi, že tam je. Je proveden ve většině světových jazyků, mezi které logicky čeština nepatří.
K atomizéru se dostanete vysunutím dřevěných dvířek, které nahoře přidržuje gumový čudlík, takže je potřeba trošku zabrat. Nyní už vidíme atomizér, co si pohodlně hoví s náhradním sklem v dřevěných hoblinkách a vypadá to vážně parádně. Pod hoblinkami se nachází ještě pytlíček s běžnými náhradními díly – těsnění a červíky – šroubky. Co mě velmi příjemně překvapilo je přítomnost
náhradního skla v balení, přesněji řečeno plastového tanku. Mezi prémiovými atomizéry to nebývá zvykem. Naopak nepřekvapí, že se v balení nenachází spirálky a vata. VG MTL je určený pro zkušené vapery, kteří mají již své oblíbené spirálky a vatu.

Jak VG MTL vypadá a jak je vyrobený? 

Vapor Giant je známý svým zajímavým designem atomizérů, díky kterému jste  vždy poznali Vapor Giant na první pohled. To bohužel neplatí o modelu MTL,  který je mírně řečeno velmi uniformní a decentní. Osobně s designem asi  nemám problém, protože není nijak ošklivý, ale chybí tam to něco navíc, co mají  ostatní Vapor Gianty. Atomizér je vyrobený z materiálů pyrex, nerezová ocel a  peak (airflow vložka). Co říkáte na design vy? 

Kvalita zpracování pak plně odpovídá tomu, na co jsme zvyklí. Od prémiového  atomizéru očekávám nádherné hladké závity, snadné rozebrání, sestavení atd.  To vše tady majitel dostane. Závity se chytnou na první pokus, nijak nedrhnou,  nevydávají zvuky apod. K samotnému zpracování mám jednu jedinou výtku –  pokud jste zvyklí utahovat víčko plnění opravdu silou, tak budete muset zabrat  při povolování. Řešení je jednoduché – prostě ho utáhněte jen tak, jak je  potřeba. Žádné násilí.  

Regulace airflow a juiceflow 

Na rozdíl od zbytku rodiny Vapor Giant nemá MTL regulační kroužek na vzduch. 

Jedinou možností regulace vzduchu je výběr mezi otvory 0.8, 1.0 a 1.2 mm. Tato  regulace probíhá otáčením vložky pod spirálkou a přímo si tak volíte velikost  otvoru, kterým je ofukována spirálka. Tento typ regulace vzduchu je to  nejpřesnější a nejlepší, co můžeme chtít pro chuť a podání páry. Má to ovšem  dvě nevýhody. Zaprvé je nutné něčím tenkým otáčet přímo samotnou vložkou,  tzn. nelze změnu provádět s osazeným buildem. Zadruhé nelze vzduchu doladit  drobným omezením zvenku. Osobně si ale myslím, že 0.8 až 1.2 mm je dost slušný rozsah a vaperů, kteří by si chtěli vzduch ještě více utlumit, bude minimum.  Regulace juiceflow je zde pak skoro stejná jako u ostatních VG. Zkrátka otáčíte  celým tankem na základně. Liší se ovšem v tom, že tank není šroubovací, ale je  na bajonetu. Z mého pohledu je to pohodlnější, protože se nepere otáčení  juiceflow se závitem tanku, který se mi u ostatních VG občas povedlo až moc  utáhnout a pak jsem se pral s otevřením atomizéru.  

Dost mě překvapila schopnost nasávání liquidu u Vapor Giantu MTL. Narovinu  se přiznám, že se staršími VG V4 jsem dost často bojoval a často jsem potkal  dry hit. MTL naopak saje jako divej a ani jednou jsem nejel na plně otevřené  juiceflow. Spíše tak na 1/3. Nese to s sebou i jednu ne úplně pozitivní věc – i při  plném zavření není juiceflow zavřené na 100 % a malinkaté množství liquidu tudy  pronikne do základny (vaty). V provozu to není problém a projeví se to jen tak,  že když plníte zavřený atomizér, tak je po naplnění nasátá vata, ačkoli by měla  být suchá. Pokud byste nechali juiceflow nadále zavřené, tak ji opět vysušíte,  ale zkrátka při plnění se tam nějaký liquid dostane.  

Základna pro build 

Buildování Vapor Giantu MTL je hračkou a nebude s ním mít problém ani  začátečník. Základna odkazuje na ostatní VG a tudíž se spirálka umísťuje z boku  pod červíky. Výrobce si v tomto jede stále tu svou a pokud nemáte nožičky  spirálky na tu správnou stranu, musíte si je ohnout. V případě, že si spirálky  motáte, je to jedno, prostě si ji namotáte na správnou stranu. Osobně doporučuji spirálky o max průměru 2.5 mm, širší by se vešla, ale nepřinese nic  navíc. Osazení vatou je hračka a z mých zkušeností je více blbuvzdorné než u  jiných VG. Díky velké savosti VG MTL je ale nutné jí dát o malinko více, než by  vás napadlo. Osvědčilo se mi stříhání vaty u krajů atomizéru. Osazeno máme,  takže složit, naplnit, zavřít víčko pro plnění, otevřít juice flow a jdeme vapovat. 

Požitek či zážitek? 

Místo obvyklých výrazů jako výraznost, prokreslenost a plnost chuti to vezmu  trošku jinak. Po prvním osazení a naplnění se atomizér s nastaveným vzduchem  na 1.2 mm zdál jako velmi kreslící s jemnějším podáním chutě. Jenže to se  teprve rozehříval a moje huba si zvykala na ten utažený potah. Po odvapování  cca 1 ml se podání chutě dramaticky změnilo. Atomizér stále zatraceně dobře  kreslil, ale začal předvádět doslova chuťové tornádo. Každý potah byl dokonale  plný chuti. Tady se projevuje ten třetí termín, co používám – plnost. Hůře  popsatelný, jasně identifikovatelný vjem. Pokud je chuť plná, tak mám pocit, že  v každém nanogramu páry je obsažená chuť liquidu a i při malém výkonu a utaženém potahu mi chuťové pohárky tancují jako 13leté holky s flaškou  tuzemáku na vesnické diskotéce.

Toto chuťové p0rno je parádní na ochucené  tabákovky, těžší dezerty apod. Atomizer vytahuje veškeré chutě z liquidu a  překvapivě to nepřehání se sladkostí. Podává ji prostě přirozeně. Toto rozjetí  atomizéru se mi projevilo s každou spirálkou, co jsem tam dal.  Po nastavení vzduchu na 1 mm se chuť trošku změní – plnost lehce ustoupí a  atomizér začne více kreslit. Toto nastavení mi dost sedí na tabákovky od  AEONu, které nejsou tak navoněné jako jiné ochucené tabáky a jdou spíše  cestou přirozených chutí. Otvor o velikosti 0.8 mm jsem zkusil jen na okamžik. Z  mého osobního pohledu je to už vážně extrémně utažené a nevyhovuje mi to.  Chuť je možná ještě o drobet prokreslenější, ale za ten diskomfort mi to nestojí.  Chuťové podání bych asi shrnul tak, že ať jsem do něj nalil, co jsem do něj nalil,  vždy jsem si daný liquid dokonale vychutnal. Jediné, kde malinko zaostává za  konkurencí jsou čistě ovocné a svěží liquidy. Tam mu chyběla taková ta jiskra,  co ovoce a svěžest potřebuje.  

Shrnutí dojmů z Vapor Giantu MTL 

Nejnovější kousek z Rakouska se za mě povedl. Nabízí decentní design se  skvělým přehledem o stavu liquidu, výborné podání chuti a kvalitní tělo. Mezi  hlavní nevýhody bych uvedl možnost utažení plnícího víčka do stavu, kdy skoro  nejde otevřít, občasné práskání při odpařování a za mě by se mi líbil ještě jeden  otvor na vzduch – 1.5 mm.  

PS: Já vím, že na to čekáte – takže ne, tenhle atomizér netrpí na kondenzaci  páry v komínu a následné pití liquidu. 

Atomizér Vapor Giant MTL RTA do recenze poskytl prodejce eJuice.cz, kde jej můžete i zakoupit.