Vapergate Mason RDA 30 mm [Recenze]

Nejlepší RDA pro dual coil? Posouzení nechám na Vás…

Chtěl bych napsat pár slov o mém nejoblíbenějším atíku. Tím je, jak už název napovídá, Mason RDA 30 mm od Vapergate.
Vapergate je Americká společnost sídlící v Coloradu už od roku 2013.

Malý příběh, proč jsem se rozhodl pro tento atomizér.
Rukou mi tehdy prošlo mnoho atomizérů a já stále nenacházel nic, co by uspokojovalo mé potřeby pro řádný DL a občasný CCH. Většina tehdejších atomizérů sice dovolovala osadit slušný dual coil build, ale výkon a vzdušnost byla většinou omezená velikostí kotelny a ne tak volným AFC. Při procházení e-bay jsem náhodou zabloudil na prodejní příspěvek, kde jistý prodejce z USA prodával přebytky onoho Masona RDA v 30mm verzi. Už na první pohled jsem byl uchvácen; Nádherný a jednoduchý vzhled, 30mm průměr a vidina možností, co se týče osazování.
Na nic jsem nečekal a jeden si objednal. Tenkrát jsem dlouho byl jediným majitelem a uživatelem tohoto skvostu v České Republice.
Po necelých dvou týdnech byl Mason doma a začala dráha testování, osazování a užívání si. Ale to už je zase jiný příběh 🙂

Mason RDA 30 mm, jak název napovídá, je kapací atomizér o průměru 30 mm. Svým vzhledem heat sinku, který je hned pod drip tipem, připomíná cihlový vzor. A to bylo také plánem.
Základna atomizéru, díky svému průměru a zároveň konstrukci, dovoluje osazení jakéhokoliv dual coil, který Vás napadne. Meze se nekladou ani pro použití dokonce quad coil buildů ale osobně se mi nejvíc osvědčil dual coil build. Naopak, Mason není uzpůsoben pro použití se single coil buildem. Řádný dual coil, kdy spirálka je od sloupku k sloupku, perfektně vyhřeje kotelnu a v tomhle případě je to to, co je u Masona potřeba. Ale o tom později.

Základna obsahuje verzi klasického dvou-postu, kdy mínusové sloupky jsou po stranách kotelny a plusový sloupek je uprostřed základny. Plusový sloupek má dva otvory pro snadné osazení dvou spirálek, kdy se spirálky nemusí dělit o jeden otvor a ulehčuje tak práci při osazování. Díky této (dnes už retro) konstrukci je možno maximálně využít prostor v kotelně.
Šikovné je i to, že pod plusovým sloupkem je poměrně dost prostoru a nejste tak limitováni ve způsobech uložení vaty. A vaty lze do Masona vložit obrovské množství a užít si tak více vdechů bez častého kapání.

Co se týče kapání, Mason RDA 30 mm není kapací atomizér typu painter, kdy se kape hlavně jen na spirálky a v bazénu není moc místa pro vatu. Bazén totiž obsahuje tolik místa, že při správném použití funguje jako menší zásobníček. Při použití správného množství vaty a průměru spirálek se Vám totiž může stát, že cca 2 ml e-liquidu spolkne jen namočení vaty. A to už je něco.

Jak budete kapat, je jen a pouze na Vás. Jednou z možností je vyndat celý top cap ale to je poměrně nepraktická možnost. Tedy v porovnání s následujícím. Nebo můžete vytočit horní část top capu, kdy se zezhora otevře kompletně kotelna a kapání je tak nejen pohodlné, ale zároveň přesné. Pokud ale patříte mezi lenochy, jako já (level 9000), můžete kapat rovnou přes drip tip, s minimální prací. Tato možnost se mi časem osvědčila jako velice praktická a také funkční. Tedy, uložíte-li vatu tak, aby její poměrná část byla ve středu kotelny.
Zklamu milovníky BF, neboli Bottom Feed (Squonk) atomizérů. Mason není konstruován pro squonkování.

Trápilo Vás někdy u kapáků, že nemají dostatečný přísun vzduchu? Že ten Váš RDA je spíš takové utáhlé DL? Chcete z pohodového DL mít řádný CCH stroj, nebo jen máte plíce závodního potápěče? V tom případě čtěte dál.

AFC, neboli ovládání přísunu vzduchu, je zde perfektní. Mason RDA disponuje dvěma typy přísunu vzduchu. Boční, klasický, bude nejpoužívanější. Dvakrát dva otvory po stranách s ofukem přímo na spirálku. Otáčením top capu nastavujete množství přísunu vzduchu; Prvně se otevírá horní otvor a po jeho úplném otevření se začne otevírat spodní otvor. Budete-li otáčet dál, začnou se otevírat oba otvory najednou. To samé se děje na druhé straně. Proto není Mason určen pro single coil build.

Dalším prvkem pro ovládání přísunu vzduchu je šroubovací část top capu. Tu je totiž možné odšroubovat pro pohodlné kapání, ale zároveň tak regulovat další přísun vzduchu do kotelny. Jedná se o tzv. horní a sekundární AFC. Jeho použití vidím vhodné jako ochlazení horké páry, která vzniká při použití velmi masivních dual coil buildů, či případně quad coil buildů.  Zároveň tak ale dochází k ředění chuti z e-liquidu, proto jeho použití zvažte. Z mého pohledu je horní AFC v většině případů nepotřebný, neboť boční přísun vzduchu poskytuje obrovské množství vzduchu.

Mraky? Ano. Výborné podání chuti? ANO.
Teď si možná říkáte, takováhle bestie, to je jen pro mrakování… Ani nevíte, jak se mýlíte. Při správném buildu můžete s Masonem zakouřit průměrný pokoj do několika minut, kdy nebude vidět na krok. Hodí se do CCH soutěží? Za mě určitě ano. Věštinou je to jen o použitém buildu a správně nastaveném atomizéru.  A Mason je konstrukčně zpracován pro podávání těch nejlepších výkonů.
A to samé platí i o podání chuti. Než jsem po prvé osadil Masona, netušil sem co znamená výraz chuťové porno. Mason strčil všechny RDA/RDTA, které jsem zkoušel, hravě do kapsy. Obrovské množství chuti a jemnost, s jakou Mason exceloval, mě usadila do židle. Doslovně. Nikdy bych nečekal, že něco tak monstrózního dokáže podat jemným způsobem všechny tóny chuti.
Ať se jednalo o ovocíčko nebo buchtičkové záležitosti, vždy jsem si mlaskal.

Zároveň také ale musím připomenout, že Mason neumocňuje chuť e-liquidu, jako například první Aromák (Steam Crave Aromamizer RDTA). Ten na mé poměry až příliš umocňoval chuť.

TL;DR

+ 30 mm průměr
+ Krásná retro dizajnovka a stylovka
+ Obrovská základna pro použití snad všech možných dual či quad coil buildů
+ Jednoduchý dvousloupkový post, kdy osazení buildu je přímo hračkou
+ Široké možnosti AFC – při maximální nastavení je vzduchu více než dostatek
+ Výborné a zároveň jemné podání chuti
+ Při použití správného buildu, je Mason skvělým parťákem do CCH soutěží

– Co je u Masona plusem, může být i pro někoho mínusem – 30mm průměr není totiž něco, co se vejde (a vypadá hezky) na každé zařízení
– Není určen pro Squonk (Bottom Feed)

Balení

V balení většinou naleznete kapací atomizér Mason RDA 30 mm, náhradní horní část, která se šroubuje do heat sinku, náhradní drip tip (jeden je tedy z nerezové oceli a druhý z delrinu), dále pak Balíček Cotton Bacon Bits, Bob Wire 22g Moar Flavor Wire (0,64mm NI80 drát) a servisní balíček s náhradním těsněním a červíky. Obsah balení se může lišit dle série či dle místa, kde Masona zakoupíte.

Finální verdikt

Pro koho je Vapergate Mason RDA 30 mm určen?
Hledáte nevšední kapací atomizér, který můžete použít pro kvalitní DL či brutální CCH a zároveň bude podávat úžasnou chuť? V tom případě je Vapergate Mason RDA 30 mm určen právě pro Vás.
Za více než dva roky používání je pro mě Vapergate Mason RDA 30 mm jediný atomizér, kterému mohu s klidným srdcem dát plných 100%.

Poděkování

Tímto bych chtěl poděkovat společnosti Vapergate za tento pro mě perfektní RDA. Je vidět, že do jeho výroby dali nejen finanční prostředky, ale také i srdce.
Dále bych chtěl poděkovat prodejci e-liquid.eu, který Vám jako jediný v České Republice umožňuje zakoupení Vapergate výrobků.