TI Juice Cukrárna – Písecká [Recenze]

V dnešní recenzi se podíváme na čtvrtý a poslední kousek z dezertové řady TI Juice Cukrárna, jehož název je Písecká. Kdo by nevěděl (stejně jako já), o co se má jednat, název odkazuje na Písecký dort, což je tříbarevný dort s jahodovým krémem, jeho variant ale existuje několik (o čemž se zmiňuje i popis od TI Juice) a my se tedy podíváme na tu, kterou si pro nás připravili právě v TI Juice.

Popis výrobce tedy zní následovně: „Na internetu je hodně receptů na tento dort, avšak my jsme zvolili kombinaci nadýchaného vanilkovo – rumovového základu, na kterém je vrstva jahodové marmelády a dále vrstva vanilkového a jahodového krému a to celé dozdobené třešničkou.

Než začneme, připomeneme si klasické: Chuť je velice subjektivní záležitost, proto vezměte v potaz, že co chutná mně, nemusí chutnat vám, a naopak. 1000 lidí, 1000 chutí.

Dlouho jsem nevěděl, jak Píseckou pojmout a celkem dlouho jsem i tápal, co k tomuto kousku napsat.

Základ tvoří velmi příjemný, nadýchaný vanilkový piškot. V něm se po delším odležení začnou projevovat lehké rumové až likérové tóny, které ale rozhodně nejsou na škodu.

Rumové tóny se pak lehce přelívají i do chuti zbývajících složek. Zmiňovaný vanilkový krém v chuti moc nerozeznávám, jelikož se dost pojí a míchá s chutí krému jahodového. Ten se zdá být lehký, ale jeho lehkost rázem poněkud sráží chuť jahodové marmelády. Jahodový krém působí trochu fádně a trochu uměle – jako kdybyste si představili jahodovou pěnu, která je však uměle dochucená. Tím nechci říct, že by krém chutnal uměle či parfémově, ale úplně nenavozuje chuť pravých jahod.

Původně jsem myslel, že marmeládu bych v tomto případě oželel. Byť mám rád hutnější chutě, tady je její hutnost skoro až na škodu, jelikož jak jsem zmínil, v potazích poněkud ubíjí navozenou lehkost piškotu a krému. Zároveň chuti chvílemi dodává lehkou štiplavost sladkosti, zhruba jako byste si dali několik lžiček marmelády jen tak. Vypíchnout ale musím, že postupným odležením se její chuť stala velmi věrnou a alespoň pro mě se stala hlavním tahounem celé chuti a tím, proč bych po Písecké sáhnul.

Co se týče právě jahodové složky, ta potřebuje uležet déle, než uvádí výrobce. Po prvním ochutnání zhruba po týdnu totiž jahodová složka přebíjela vše ostatní a působila téměř až parfémově. Až po více než dvou týdnech si chuť skutečně sedla, více v chuti prostoupila chuť piškotového základu a jahodová složka se stala snesitelnější. V chuti tak tedy nesmíte hledat chuť čerstvých jahod, ale právě chuť jahodové marmelády, která se po delším odležení začíná celkem věrně podobat skutečné jahodové marmeládě.

Hlavní dojem je takový, že Písecká je pro mě trochu zklamání, jelikož potenciál v chuti cítit je, ale vyvážení chutí tady úplně nevyšlo. Respektive úplně nesedlo mým chuťovým buňkám. Tím Píseckou ale v žádném případě nezatracuji, protože jsem ji byl schopen v posledních dnech jet téměř nepřetržitě, a postupně si mě získala chutí jahodové marmelády, která (sice až po delším odležení) chutná skvěle a dobře se doplňuje s chutí piškotového těsta. Jen škoda té trochu „přizabité“ lehkosti, zároveň jsem čekal trochu výraznější chuť vanilkového krému.

TI Juice Cukrárna – Písecká dostanete v 60ml lahvičce s 20 ml aromatu, které je potřeba dolít bází a ev. nikotinovým boosterem. Dle doporučení výrobce je dobré nechat výsledný mix alespoň 5 dní zaležet, já doporučuji spíše dva týdny.

Za zaslání řady TI Juice Cukrárna do recenze děkujeme TI Juice/FLVR Distro, kde ji můžete i zakoupit.