TI Juice – Cream Sodas [Recenze]

V dnešní recenzi se podíváme na další originální řadu aromat od českého výrobce TI Juice, která přináší na trh zase něco trochu neobvyklého. Název řady je Cream Sodas a inspirovala se populárním americkým osvěžením – krémovými sodovkami (resp. limonádami, chcete-li). V případě této řady se ale nebudeme bavit o věcech jako kolový Vanilla Float nebo třeba Root Beer Float, jelikož u všech čtyř kousků jde o chutě ovocné. Tak je pojďme ochutnat.

Než začneme, připomeneme si klasické: Chuť je velice subjektivní záležitost, proto vezměte v potaz, že co chutná mně, nemusí chutnat vám, a naopak. 1000 lidí, 1000 chutí.

Guava Berry Soda

Prim v téhle chuti hraje jednoznačně slaďoučká šťavnatá guava. Byť se jedná o nápojovou příchuť a vlastně není očekávána taková věrnost chuti ovoce, guava je v tomto případě opravdu věrná. Při některých potazích sice působí (v kombinaci s krémovostí) trochu bonbonově, jindy zase limonádově, při tom se ale v chuti objevuje chuť dužniny, která neznalým lehce může připomínat něco mezi hruškou a mangem. V chuti je i poměrně nenápadná lehká trpkost, která je pro guavu typická, ale jak píšu, je opravdu nenápadná, takže neobtěžuje.

Co však v chuti zcela nenacházím je onen mix bobulí. V chuti sice je něco, co chuti dodává trochu známý nádech bobulovitého ovoce. Ale jedná se opravdu pouze o nádech, konkrétní ovoce jsem v chuti nerozeznal.

To mi ale na jednu stranu dovoluje dát jedno malé plus. Zmíněný je mix černých bobulí a jak ilustrační obrázek napovídá, měla by se v chuti objevit ostružina. A jak možná víte z mých jiných recenzí, ostružina s sebou velmi často nese trochu nepříjemný parfémový nádech. Ten se zde neobjevuje a to hodnotím jedině kladně.

No a co ta krémovost? Chuti dodává celkem neobvyklý rozměr, na který nejsme u ovocných příchutí zcela zvyklí. Jako taková se nedá zcela přirovnat k něčemu konkrétnímu, ať už custardu či zmrzlině (byť zmrzlina je to, co ze sody dělá cream sodu). Na jednu stranu ona krémovost trochu ubíjí možnou svěžest celého mixu, ale na stranu druhou ho velmi příjemně doplňuje a utváří tak něco, co jsem vlastně v tanku ještě nikdy neměl.

Fig Soda

Na fíkovou variantu jsem byl opravdu zvědavý. Prvotní očichání totiž nedávalo moc znát, o čem chuť bude a fík je jedna z mála ovocných chutí, které jsem ve vapingu ještě nevyzkoušel. A vlastně když tak přemýšlím, kromě jednoho tabáku s fíkem vlastně na trhu žádné fíkové S&V aroma nebylo…

Po prvním ochutnání jsem narazil na problém, jak chuť vlastně popsat. Během prvních pár potahů příchuť vůbec nepůsobí nápojově. Ale teď k samotnému fíku. Na potahu je cítit sladká chuť která zprvu připomíná med, postupně přechází v něco trochu se podobající švestce. Na výdechu ale ovocná chuť chytá trochu „tropičtější“ nádech až postupně dojde v chuť fíku. Ale ani ne toho čerstvého, jako spíš sušeného.

Jakmile se ale fík projeví, je rázem trochu utlumený chutí krémovosti. Postupně s dalšími potahy se ale trochu více rozvine chuť fíku, ale nikdy ne pořádně. Za to trochu více vyniká základ krémové sodovky. Ta tady totiž při výdechu (byť ne ve všech potazích) o něco znatelněji připomíná nápoje typu Vanilla nebo Root Beer Float. Sice ne že by připomínala root beer nebo colu, ale je tam ten šmrnc té krémové sodovky/limonády.

Takže byť jsem nebyl za celou dobu schopen pořádně chuť rozklíčovat, musím uznat, že se jedná o nevšední kousek v už tak nevšední řadě.

Kiwi Soda

Na rozdíl od předchozích dvou kousků, Kiwi Soda už působí o něco více „nápojovým“ dojmem a je výrazně svěžejší. Hlavní chuť tady tvoří sladké kiwi, které na pozadí skrývá svoji typickou kyselkavou „šimravost“. V chuti je pod samotným kiwi velmi lehce cítit chuť zeleného jablka. Nejsem si jistý, jestli je to prostě vlastnost kiwi příchutí, ale ze svých míchačských let si pamatuji, že se zelené jablko používalo jako základ pro kiwi, jelikož pomůže vytáhnout jeho chuť. Takže tenhle nádech zeleného jablka mě neuráží.

I přes to, že kiwi je v chuti celkem dobře rozeznatelné, trochu mě mrzí, že v některých potazích působí lehoulince uměle. Ne v tom smyslu, že by neslo nějakou pachuť, ale není zcela věrné.

V případě Kiwi Soda není tolik výrazná krémová část která akcentuje celou řadu. V chuti jako taková ale nechybí, jen není tak výrazná, jako tomu bylo u předchozích kousků, což ale dává trochu šanci více vyniknout chuti kiwi, která by při trochu výraznější krémovosti už mohla ztrácet. Krémovost je ale znát především na výdechu a v ústech zanechává příjemný, lehce sladký pocit.

Sangria Cocktail Soda

A máme tady poslední kousek z řady Cream Soda a tenhle kousek jsem si i pro sebe nechával na konec.

Zatímco při nalévání do tanku mi pod nosem proběhla vůně připomínající víno (to alkoholické), první potahy mě trochu rozhodily, protože v první moment jsem v chuti cítil něco co mi připomínalo bezinku.

Dal jsem ale tomuhle kousku dalších pár potahů a pak to přišlo. Celkem familiární chuť ovocného, lehce alkoholického nápoje – Sangríi. V chuti je celkem přesně cítit nakrájené ovoce v červeném víně, nejvíce jsem pak v mixu cítil věrnou chuť jablka nasáklého právě tím červeným vínem.

Další ovoce je trochu znatelnější až díky krémovosti, která se dostaví až po pár potazích, za to s sebou ale nese lehkou chuť hroznů a trochu pomeranče a lehký náznak broskve.

U tohohle kousku mám trochu problém se samotnou krémovostí. A to pro, že tak trochu kecá do zbytku mixu a trochu ho překresluje. Konkrétně v kombinaci s vínem či hrozny (možná obojím) totiž chuť táhne do bonbónové chuti, která mi chvílemi připomíná Violet z řady Luxe Vinte. A je to trochu škoda, protože během prvních potahů jsem byl chutí mile překvapen a prvotní chutě byly skvělé. Krémovost ale celý mix stáhla na pole, které už je pro nás svým způsobem známé.

Shrnutí

Řada Cream Sodas je poměrně zajímavou novinkou, která má co nabídnout. Kombinace ovocných chutí s krémovostí tvoří velmi příjemné a chuťově jemné mixy, které jsou rozhodně vhodné na celodenní vaping. S ohledem na to, že se má jednat o nápojové příchutě, chybí mi u všech kousků trochu více svěžesti, na jednu stranu pokud ten fakt, že jsou to ovocné nápoje opomenu, tak vlastně není chutím moc co vytknout. Chutě jsou vyvážené, v žádné se neobjevuje žádný umělý či parfémový nádech… Chutě nejsou přeslazené a jejich sladkost odpovídá i jemnosti celkových profilů, trochu sladší působí jen fíkový kousek. Snad jen Sangrii bych vytknul to, že krémovost možná až trochu zbytečně ubíjí potenciál základní chutě punče.

Rozhodně mi ale Cream Sodas chuťově sedly více, než třeba Sparkling Vibes, které oproti této řadě působí skoro až tuctově. Tahle řada už působí mnohem dospělejším dojmem, působí pěkně uceleně a velmi snadno se dá pokračovat z jedné příchutě na další. Možná je důvodem i to, že ovocné příchutě zcela běžně nevyhledávám a tahle řada svojí krémovostí zase přináší trochu jiný pohled na to, jak mohou ovocné příchutě vypadat.

Podtrženo, sečteno – tahle řada rozhodně stojí za ochutnání.


Všechny kousky z řady Cream Sodas dostanete v 60ml lahvičce s 12 ml aromatu, které je potřeba dolít bází a ev. nikotinovým boosterem. Dle doporučení výrobce je dobré nechat výsledný mix alespoň 5 dní zaležet.

Za zaslání řady Cream Sodas do recenze děkujeme TI Juice/FLVR Distro, kde ji můžete i zakoupit.