Taifun GTR MTL RTA (klon) [Recenze]

Před časem se nám v redakci Vapamagazínu objevil na test klon všemi opěvovaného Taifunu GTR od E-LIQUID.eu. Za zapůjčení do recenze děkujeme, dnes se zkusím na atomizér podívat trochu víc ze široka.

Mnozí z vás jistě narazili před nějakou dobou na zprávy o vydání nového počinu od německých SmokerStore, kterým není nic jiného než MTL atomizér Taifun GTR. Společně s jeho vydáním se samozřejmě začaly objevovat všemožné čínské klony. Po vydání recenze originálu tady na VM jsem si vytáhl Černého Petra, a pustil se do testování jednoho z těchto klonů.

Balení je, jak je u čínských klonů zvykem, minimalistické, obsahuje pouze samotný atomizér, imbusový klíč a pytlíček s náhradním těsněním.

Minimalistické balení čínských klonů

Bohužel, narazil jsem při testování na pár problémů, díky kterým jsem se s Taifunem dost natrápil. Proč tomu tak bylo?

Konstrukce

Taifun GTR je 23mm MTL atomizér s kapacitou 4 ml, což jistě ocení všichni, kteří tráví s jednou sestavou celý den. Vrchní topcap je bajonetový, nenastanou vám tedy problémy s odšroubováváním atomizéru při plnění.

Základna je jednopostová, protichůdná, s poměrně hlubokými kanálky na vatu a umožňuje i objemově složitější buildy. Výhodou je zrcadlové umístění šroubků, díky kterým lze pohodlně osadit i obráceně vinutou spirálku.

Co se týče regulace airflow, nabízí se možnost menšího 1mm otvoru, většího 1,2mm otvoru, a pak protichůdný přívod vzduchu, který by vyhovoval milovníkům hodně otevřeného MTL (až DL) potahu. Narazil jsem při prvním osazení na jeden zajímavý problém, který si neumím úplně vysvětlit – menší AF otvor dodával do kotelny více vzduchu, než ten větší. Považuji to za chybu v Matrixu, na kterou jsem nenašel žádné rozumné vysvětlení.

Příjemně mě překvapil a zaujal dlouhý kovový driptip, který je dost příjemný, a to i přes to, že je kompletně nerezový (stejně tak, jako tomu bývalo zvykem u starších Taifunů).

Objemná kotelna Taifun GTR klonu

Bohužel, tady můj výčet konstrukčních pozitiv končí. Možná jsem měl smůlu na konkrétní kus, ale v mém případě jsem narazil na to, že 2 zásadní těsnění, které atomizér obsahuje, nesedí jak mají. Jedná se o to pod topcapem, které by mělo při otočení atomizéru zabránit protékání liquidu z tanku, a to pod AF regulací, díky kterému AF kroužek při otočení lehce odskakuje, a mohlo by se vám stát, že poškrábete vršek gripu tím, jak se „dotáhne“ až při dotažení na centerpin.

V tomto případě se bohužel ukazuje jedna věc, která je častým problémem čínských klonů, a to je tzv. přístup „Milimetr sem, milimetr tam, nehraje roli“. V případě mého konkrétního kusu bohužel tvoří potíže, díky kterým je práce s atomizérem dost neohrabaná. V případě, že máte naplněný tank, není možné ho položit vzhůru nohama – vždy proteče kolem driptipu ven.

Osazení

Co se týče osazení, díky větší kotelně není problém osadit i trochu objemnější spirálky – v mém případě to byl triple core micro fused clapton z nerezu. Díky tomu byla chuť velmi výrazná, plná, a přitom se atomizér na vnější kontrukci nepřehříval. Pro milovníky „plnotučného“ MTLka je kotelna Taifunu GTR dobrou volbou, protože se mohou pořádně „vyřádit“. U jednodušších buildů bych se bál nedostatečného prokrmení kotelny.

Osazení Taifun GTR klonu

Umístění vaty do kanálků proběhlo na první dobrou, atomizér pojme poměrně dost vaty, a to bez problémů s nedostatečným zásobováním liquidu. Jako bonus bych určitě označil možnost zavřít nebo omezit přívod liquidu k vatě pootočením kotelnou oproti základně.

Podání chuti

V otázce podání chuti jsem byl na Taifuna opravdu hodně zvědavý. Několik týdnů čítávám recenze na FB, kde se noví majitelé GTRka rozplývají nad podáním chuti. Celkový potah je plynulý, pro mě osobně možná moc volný i na nejutaženější pozici, ale chuťově je na tom i klon GTRka velmi dobře. Opět jsem ho podrobil testem dvou tabákových liquidů, jedním více ovocným ze série Al Carlo, druhým byl opět Bourbon No. 09 od Tobacco Bastards.

Co se týče chuti, nemohu GTRku nic vysloveně vytknout, ani jeden z nich nezklamal, i když v případě Bourbon No. 09 dokáže například Kayfun Lite prokreslit lépe jednotlivé tóny liquidu, zvláště jeho karamelovou část.

Shrnutí

Pojďme se podívat na pozitiva a negativa:

+ objemná základna i pro složitější buildy
+ objem kotelny 4 ml
+ jednoduché plnění bajonetovým topcapem
+ příjemný driptip v balení
+ dobré podání chuti

– špatné velikosti těsnění, díky kterým atomizér v obráceném stavu protékal a odskakoval AF kroužek