Stif´s Coils Staggered Fused Clapton – 0,3x1mm*2×0,1mm [Recenze]

Spirálky… Dalo by se říct, že prakticky nejde napsat žádná recenze na kus smotaného drátu. Ale ono to jde.
Recenze budu psát na spirálky tak, jak jsou. To znamená bez odmotávání nebo naopak přidávání otáček. jde mi o to, zjistit, jak fungují a chovají se tak, jak byly umotány. Maximálně si porovnám nožky spirálek, aby se daly vsadit do atomizéru, ve kterém je budu testovat. To proto, že každý atty má jinou základnu, a tak ne vždy všude vše sedne.

Tak něco málo o tvůrci spirálek, co uvidíte, a které budu hodnotit v tomto článku.
Stif je chlapík, který je jako motač spirálek velmi profláklý. Jeho práce jsou čisté, uhlazené a hlavně opravdu ručně vyráběné od holého drátu. Moje paměť je sice děravá (jako ementál po zásahu rotačním kulometem), ale tak nějak mi utkvělo, jakou měl radost, když mu přišly nové obratlíky s téměř nulovým třením, a jak si pořídil novou vrtačku a pak se s ní drsně fotil na Instagram ?

 

No nic, konec srandy a pojďme na spirálky. Dnes s nimi osadím klon atomizéru GG Tilemahos Armed Eagle, který je sám o sobě na osazení velmi jednoduchý a chuťově velmi povedený. Uvidíme, jak chuť nakopnou tyhle spirálky.
Pod ruku mi přišly Staggered Fused claptony motané na 2,5mm průměr a opět balené ve fešné dózičce s logem výrobce a označením jejího obsahu.

Specifikace
Materiál: SS316L

Typ: Staggered Fused Clapton
Jádra: 2x 0,3 mm
Omot: 0,1 mm
Odpor single coil: 0,23 Ohm
Vnitřní průměr spirálek: 2,5mm
Vhodné pro: MTL/DL
Použitelný výkon single/dual: 13-30W/netestováno
Spotřeba liquidu single za den: cca 8ml – MTL

(Spotřeba liquidu je zcela subjektivní záležitost, měřeno bylo jednoduše, nehulil jsem celý den z ničeho jiného než z testovaného buildu)

 

Popis a stavba spirálky
Jak je možno vyčíst z fotek, tak staggered se od klasického fused claptonu odlišuje jinou architekturou. Klasický Fused má jádra přiložena natěsno k sobě a potom obmotána zvenku drátem dalším. U Staggered Fused jsou oproti tomu jádra tvořena klasickými claptony s mezerami v omotu, a ta jsou následně stažena drátem vedeným mezikrokem mezi mezerami jader. Dalo by se říci že tímto způsobem vznikne jakýsi „žebřík“. Z fotografií je to velmi dobře poznat. Výsledná šířka samotného drátu je někde kolem 0,8 mm pokud počítáme stylem
„omot(0,1)-jádro(0,3)-jádro(0,3)-omot(0,1)“. Proč právě takhle? Protože do sebe dráty jednotlivě zapadají, nikoli aby se vrstvily 🙂

Na detailní fotografii je možno vidět i lehké odchylky mezi jednotlivými omotávkami. Podotýkám, že tyto spirálky jsou ručně vyrobeny od původně jednoduchého drátu. Tzn. nepřesnosti vzniklé ve výrobě, zvláště když se jedná o tak titěrnou práci, můžeme tolerovat. Abych se přiznal, tak do focení spirálek přes Macro čočku jsem si těch nepřesností okem nevšiml. Takže slovy klasika: „Who cares?!“ 🙂

Jdeme osazovat
Spirálky jsou poměrně tuhé, takže nemají tendenci se při osazování nějak bortit a kroutit, což beru rozhodně jako plus. Ovšem tato tuhost je i poněkud nevýhodou při osazení mnou zvoleného atty. Zde jsem zvyklý obtáčet drát kolem šroubku, což s tímto Staggeredem prostě nešlo. Ale povedlo se osadit na první dobrou a drát neměl tendence vyjet zpod šroubku.

No, spirálka usazena a můžeme ji vyžhavit a zbavit se tak bordelu a mikrozkratů mezi jednotlivými točkami a dráty.
Zde měla být fotografie krásně do duhových barev zabarvené spirálky, ale ejhle! Hotspotů bylo bohužel vskutku požehnaně, a tak se některá místa na spirálce přehřívala.

Hotspoty jsme vychytali, spirálku přežhavili a nezbývá, než ji osadit vatou dle naší libosti.

Osazování vatou samotné spirálky je naprosto pohodová činnost právě díky tomu, jak je spirálka tuhá, a proto se nebortí.

Zakápneme nějakou dobrotou, v mém případě Fred Masterem od Solubarome (ještě v předmentholové úpravě než na mě skočil moribundus) a můžeme jít hodnotit.

Hodnocení
+ výborné provedení
+ ručně vyrobeno
+ funkčnost na TC
+ podání chuti
+ tuhost spirálek
+ omot nemá tendenci se rozplétat nebo sjíždět
+ malá tepelná setrvačnost
+ variabilita použití spirálek

– mnoho hotspotů

Slovo závěrem
Staggered ještě více vytáhl chuť jdoucí z Tilemahose, maličko jinak než standardní Fused, přesto však excelentně. Kdo chcete zkusit změnu oproti klasickému Fused Claptonu, tak neváhejte a směle do toho. Ten projev je odlišný jen maličko, přesto je to znát.
Závěrem bych ještě rád poděkoval Stifovi za věnování hromady různých spirálek do recenze. Díky!

Líbí se vám naše články? Podpořte nás na Patreonu!
Become a patron at Patreon!