Rozhovor s Lukášem Mrkvičkou aka Karotkou [Rozhovor] [Blog]

Lukáš Mrkvička alias Karotka je nejznámější vaper a vape-Youtuber v České republice. My jsme se s ním a jeho přítelkyní Marcy nyní sešli na zahradě u Opičáka, abychom se ho zeptali na otázky týkající se nejen jeho kariéry recenzenta…

M: První otázka, kdy a jak jsi se dostal k vapingu?

Karotka: To je zákeřná otázka. Já rád říkám  6-7 let. Ale letos v září by to mělo být 7 let. Tehdy jsem slíbil přítelkyni, že přestanu kouřit. Posledního srpna jsem se překouřil cigaret, to byla regulérní otrava nikotinem. No a den poté jsem si říkal, že jo, že to vydržím. Vydržel jsem to do 10 hodin, kdy jsem si jel koupit první elektronickou cigaretu.

M: A co to bylo?

Karotka: Nick, ten klasickej Nick, co vypadal jako tabákovka. Sadička za dva litry, co nic nedělala.

M: A z elektronických cigaret ve smyslu eGo apod, co bylo první?

Karotka: Já jsem si hledal informace o Nicku, jak funguje a tak, a jeden člověk psal na svém webu, že se na Nicka dá nasadit cartík z eGo-T, tak jsem si na Aukru koupil cartík z eGo-T, k tomu Dekangy, všechno z Aukra… Na tom jsem nějakou dobu fungoval, ale ty atíky měly nižší odpor, takže dost žraly baterku. Po tom jsem si u eJuice koupil první eGo-T sadu s passthrough nabíjením dole.

B: Já jsem byl u toho, když jsi natočil první video (K: To mě mrzí), co tě k tomu popíchlo?

Karotka: To byl na skupině jeden kluk, Jarda Thraumb, tak myslím, že on byl ten první, kdo mi napsal, ať začnu točit. A začalo to přes buildy na cloudchasing. On mi napsal, jestli bych o tom nechtěl natočit video, tak jsem se sebral a šel ho natočit. No a hejt nepřevažoval nad pozitivníma reakcema, tak mě to začalo bavit. Nejsem si tím teda úplně jistej, jestli to byl on, ale mám pocit že jo.

M:  Máš přehled, kolik jsi toho natočil? Včetně smazaných videí.

Karotka: Ono je to tam vidět. Je to okolo 1600 videí, přičemž něco byly reklamace na Aliexpress, Gearbest, takže okolo 1500 videí jsem natočil. A smazané z toho byly dvě, první byla recenze na Squape X-Dream na klon, to nahlásili přímo ze Squape, to bylo v době první vapeshow. A druhé smazané video bylo na CBD liquidy, to YouTube nepovolil, že jsou to prý drogy. Nic jsem vysloveně nesmazal, jen jedno video neprošlo filtrem, to byly NeoClouds. Protože všechno chutnalo jak mejdlo. A oni řekli, že to si na web dát nemůžou.

M: A když už to zmiňuješ, stalo se ti kromě těchhle dvou případů, že by vysloveně výrobce/prodejce řekl ne, že by se mu recenze nelíbila, nebo že je špatná?

Karotka: Hele, stalo se mi u jedný nejmenovaný značky s velkou hubou, že mi napsal prodejce “To jsi mi měl napsat dřív, já bych je dal aspoň do slevy.”. Ale jinak nikdy nic takového nebylo.

B: A co tenkrát ten Ceravape, co letěl do koše?

Karotka: No jo, ten je vlastně taky smazanej. Ten mi poslal brněnský prodejce, který ho měl přes VO od budějovického prodejce. Brněnský ho nakonec nebral a budějovický to pochopil tak, že mu haním produkt, kterej jim funguje. Nutno říct, že jsem měl i jiný kusy, co fungovaly, ale já prostě komentuju to, co testuju. Takže jsem pak po vzájemné domluvě to video smazal.

B: Rok po tom, co jsi začal točit, jsem začal psát recenze na vaty. A zjistil jsem, že je těžký nějakej produkt naprosto sepsout.

Karotka: Na to jsem narazil, když mi lidi píšou “Proč točíš ty SMOKy?”, ale když si to tak vezmu, tak podle mě 80 % vaperů stejně ty SMOKy má. Přijdou do Vapria a ti jim to jako partner SMOKu prodají a ty lidi jsou s tím pak spokojení. Chápu, že třeba Drag je lepší, má lepší TC, ale ten se třeba všem ošoupal. Stejně tak Alien, ten se všem ošoupal, ale mně třeba ne. Mně stojí už 2 roky na poličce a je jak novej.

M: Měl jsi třeba bizarní požadavky na to, jak by měla vypadat recenze?

Karotka: To ne. U některých produktů mi napsal českých prodejců žádost, abych vypíchnul některé funkce. Pak jednou od jedné čínské firmy, co vyrábí zařízení typu iQos, ale tam ještě nemáme domluvu dořešenou. Ti chtěli, abych jim nejdříve poslal video na schválení, na což jsem řekl ne, že jim nebudu posílat video dopředu. A přitom nevím, co chtějí schvalovat, když tomu stejně nerozumí.

M: A co nějaké vysloveně bizarní zařízení?

Karotka: Od Smoantu to jejich dildo, Campbell, co tam naliješ tu limonádu, měl jsem atík na dvě hlavy a pak MTL RTA na dvě spirálky, kde jsi mohl přepínat, jednu, druhou, nebo obě.

B: A jaké zařízení ti za tu dobu, co točíš, nesmazatelně utkvělo v paměti?

Karotka: To je jednoduchý, já mám 1500 recenzí. Nechávám si to, co mě baví, pak jsou třeba stylový mody. Např. od VooPoo jsem dostal Too, na kterém je vygravírované moje jméno. Ale v hlavě mi nejvíc utkvěl asi klon Deviate, co vypadá jako vetřelec.

M: To ti teda utkvělo v paměti, ale co tvůj all-time favorite?

Karotka: Kayfun Prime a Skyline z atomizérů a z modů Danibox mini a DotBox 75 od DotModu.

B: Co tě baví na recenzování víc? Mody nebo atomizéry?

Karotka: Mody, na těch se může člověk víc rozkecat, ale taky mě nebaví osazovat pořád dokola atomizéry.

M: A co ty a liquidy? Jaký typ máš rád? Ovoce, dezerty,…?

Karotka: Ovoce minimálně, to mě moc nebaví. Byť nemám rád mango, tak si rád míchám mandarinku s mangem od Impérie 50 na 50. Pak třeba Heisenberg, to není ani tabákovka, ovoce, ani dezertovka, to je něco jinýho. Ale všeobecně asi vyhrávají dezerty a tabákovky, ale tabákovky typu VGOD, co jsou dochucené, sladší. Nebo jako má Štěpán Bacco Crack. Dřív to bylo ovoce, ale dneska jsou ty možnosti jiný.

B: Když už jsme u těch liquidů, co tě baví nejvíc?

Karotka: Za mě Copsa, ta mě vždycky bavila. Ti se totiž nebojí člověka tou chutí sejmout. Pak, byť nemusím ovoce, tak první tři řady ProVape. Ještě ty tabáky od VGOD a ještě Off Limit od Forbidden, to je nakyslej shake, ale u toho si nevybavím jméno. Ten mi chutná, ale všem okolo smrdí, to mě i Marcy doma vyhání.

M: A mícháš si něco vlastního, nebo jdeš po one-shotech, shake and vapech…

Karotka: Teď už ne, teď už v podstatě dokuřuji to z recenzí, ale už ani pořádně nekupuju normální příchutě. Ale dřív jsem si míchal, třeba moje legendární Pure Love, věc ze tří ingerdiencí a nikdo na to nepřišel.

Marcy: To bylo tak reálný, až mi to vadilo. To byl jahodový mix, ale ta jahoda byla jako kdybys ji snědl i s tou zelenou stopkou.

M: Točíš raději hardware nebo liquidy?

Karotka: Liquidy se lépe točí, je to snazší. Nemusím ukazovat osazování a nemusím pak číst, jak jsem podělal build a jak mám křivou spirálku.

B: Přejdeme zase k jinému tématu. Nedávno jsi se stěhoval. Kam a proč?

Karotka: Z Písku do Týna, protože přítelkyně chtěla. Ale hlavně v Písku jsme bydleli ve 2+kk, což nejde, když doma točím, takže z 2+kk se stala garsonka a pracovna, takže jsme potřebovali větší. Navíc Marcy dostala práci v Týně, takže to bylo další popíchnutí ke změně lokace.

M: Kromě točení, máš i jiné vapingové aktivity?

Karotka: Baví mě objíždět prodejny, když se domluvíme s prodejci, protože se uvidím s lidmi a je to pro mě pohodlnější, než jít někam na sraz, protože srazy jsou večer, pije se, musí se platit hotel a musím se opít. Na jednom srazu to došlo až tak, že jsem musel házet panáky za sebe. No ale odepisuju na Facebooku, občas streamuju a občas dělám copywriting (tvorba marketingových textů, pozn. red.)

B: Tím se dostáváme k otázce, kterou jsem na tebe měl připravenou. Jaký je život celebrity?

Karotka: To není tak žhavý, jak si všichni myslí.

Marcy: Ale jo, jdeme po ulici, lidi se zastavují, chtějí fotky…

M: Trochu osobní otázka, jak jsi se potkal s Marcy?

Karotka: No, Marcy měla problém osadit atík, tak jsem ji pomohl a trochu se to zvrhlo.

Marcy: Vtipné, ale vaperské. Ale tohle není návod! *smích*

Karotka: Tam šlo o to, že jsem jí prodal za pětikilo Crius Plus a ten atík byl tak skvělej, že jsem ho chtěl zpátky. Tak jsem ji musel sbalit, aby se mi vrátil zpátky. A pětikilo furt v kapse, takže dobrý. Hlavně Marcy měla svůj byt. Tak jsem si našel holku s bytem, páč jsem nechtěl platit nájem. Proto ten novej byt je můj a platím hypotéku já.

M: Posledních pár otázek. Co plánuje Karotka do budoucna?

Karotka: No, dneska bude večeře se ségrou, zítra ke snídani toasty se šunkou a vajíčkem… Ale jinak jsme se bavili s prodejci, že zase pojedu do prodejen, třeba do Ústí, plánuje se, že by se pravidelně jezdilo na prodejny Eliquidshop a dělaly by se ty setkání tématicky (Slevy, motání, okupování chodníku s grilem…).

M: Jaký máš názor na českou vapingovou scénu? Lidi, obchody, atd, jak bys to zhodnotil? Třeba se Štěpánem jsme se bavili o zahlcování trhu.

Karotka: Já neznám tu ve světě, tak nemůžu porovnávat. Ale s tím trhem souhlasím, je toho moc, především Shake and Vapů. Teď jsem točil několik řad za sebou a říkal jsem si, že byť je každá odjinud, tak to chutná stejně. Já si nedokázal představit, že bych měl přijít do obchodu a vybrat si. A ani že bych byl prodavač, to by mi asi hráblo.

Co se týče YouTube, tam to před pár lety nastartoval Rumlík, pak něco točil Sandy Smokers z Pardubic s příchutěma… Podle mě má česká Youtube scéna jak svý šoumeny, tak ty normálnější lidi. Chybí mi tady ale někdo, kdo by šel do úplně brutálního detailu. Sice by to nebylo nic moc pro mě, ale něco, jako dělal Vorel, ten měřil pády napětí při žhavení apod, ten to měl zajímavý, to mi tady chybí. Nebo něco jako DJLsb. Já třeba, když testuju TC a nejsem si jistej, tak se kouknu na jeho video, na ty jeho grafy, grafy balancerů apod…

A co se týče komunit, tak myslím že v pohodě. Vždycky se najde nějaká svině i nějakej dobroser. Sice vidíš, že se občas lidi podělávají při prodeji, ale to máš ve všech sférách. Ale já si myslím, že komunita funguje dobře. Několikrát jsem viděl, že někomu v Horní Dolní došel liquid nebo se podělal build a našel se někdo z vesnice vedle, zajel tam za ním a prostě mu to dovezl.

B: Ještě na jednu věc jsem se předtím chtěl zeptat. Protože tě sleduju od začátku, tak mě zajímá, z čeho jsi čerpal, co se týče vzorů.

Karotka: Já nemám vzory, já asi takovej jsem. Na začátku tam byla hromada trémy, tak jsem byl pomalej, ale postupně jsem se zrychlil. V době kdy jsem začínal, tak jsem koukal asi jenom na Ripa.

B: No, právě ten Rip je u tebe dost znát.

Karotka: Vím, že to tehdy bylo dost spojovaný, třeba Boris z Gold Drivu mě s tím spojoval. Věřím tomu, ale Rip má ty videa promakanější, i když má kratší stopáž. On ukáže klidně 3 buildy, já ukážu jeden. Ale nezačínal jsem s recenzema. První spolupráce byla s Kuřákův sen, to byla soutěž, a pak napadlo Honzu Žďárka, že bychom natočili nějakou recenzi, pak jsem oslovil Borise z Gold Drivu, pak jsme se chvíli kamarádili s Ondrou z Brna…

B: No a celou dobu jsi chtěl peprný otázky, tak jednu peprnou bych měl: Trenky nebo slipy?

Karotka: Trenky.

M: Na úplný konec, máš něco, co bys vzkázal tvým divákům a našim čtenářům?

Karotka: Čtěte Vapemagazín! A jestli ho nečtete, tak ho začněte číst, jinak vám upadnou koule.

Děkujeme za rozhovor!

Odkaz na Karotkův Youtube Kanál: Vapetalk s Karotkou

Líbí se vám naše články? Podpořte nás na Patreonu!
Become a patron at Patreon!