Podělte se o svůj názor k novele TPD

Již 6 let, tedy od května 2016, je vaping v Evropě regulován Směrnicí TPD (Tobacco Products Directive). Ta reguluje např. maximální objem nikotinových liquidů na 10 ml, maximální sílu nikotinu na 20 mg/ml, používání některých složek, nebo např. objem nádržek/tanků na 2 ml. Nyní Evropská komise připravuje novelu Směrnice TPD a veřejnost má možnost zaslat připomínky.

Jedním z důvodů proč má dojít k novele této směrnice je fakt, že její znění se nezměnilo od roku 2014 a je potřeba reflektovat vývoj na trhu s tabákovými a tedy i vapingovými produkty – např. příchod zahřívaného tabáku, nikotinových sáčků či beznikotinových náplní. Stejně tak se od roku 2010 nezměnilo zdanění tabákových produktů, které taktéž nereflektuje vývoj tabákového trhu a inflace v posledních letech. Dalším z důvodů je i volání po tom, aby byl vaping postaven na roveň klasickému kouření.

Mezi návrhy, které by mohly být přijaty do novely TPD patří zákaz znovu doplnitelných zařízení/e-cigaret, či omezení prodeje ochucených náplní. Ovlivněno by mohlo být i kde mohou být tyto produkty prodávány a užívány. Tyto změny by tak ovlivnily nejen stávající vapery, ale i ty, kteří by v budoucnu na vaping přejít chtěli.

Nyní ale Evropská komise otevřela veřejné jednání a i vy tak máte možnost se vyjádřit k těmto změnám. Tyto připomínky můžou pomoci v rozhodování a formování nové verze této směrnice.

Formulář je dostupný v češtině přímo na stránkách EK ZDE.

Postup je jednoduchý:

  1. Klikněte na tlačítko Zaslat připomínky
  2. Pokud nemáte, vytvořte si účet a přihlaste se (např. jednoduše skrze sociální sítě)
  3. Vyberte jazyk (připomínky je možné zaslat i v češtině)
  4. Napište svůj příběh, např. jak vám pomohl vaping v odvykání, jakou roli v tom hrály příchutě či proč by neměl vaping být brán stejně jako klasické kouření

Připomínky je možné zasílat do 17.6.2022.