PJ Empire – Shake O Mio [Recenze]

Značka PJ Empire dlouho platila za ověřenou klasiku a za jednu z velmi oblíbených značek. Portfolio však moc nerozšiřovali, některé příchutě vyřadili (R.I.P. Cream Me Crazy) a tak upadla spíše v zapomnění, i když si stále rád dám jejich Cookie Da Bomb. V půlce loňského roku ale přišli s novinkou a ještě než se dostala na trh, tak ve mě vzbuzovala naději a velké očekávání. Jahodový shake od PJ? Jo, to chci. No, ale když se mi dostal do ruky, bylo to pro mě jedno velké zklamání. Proto tato recenze vychází o tolik později, protože jsem neměl odvahu si Shake O Mio nalít znovu do tanku recenzi sepsat. Nedávno na mě ale zase vykoukl z šuplíku a tak jsem se zakousl a recenzi napsal.

Popis z distribuce zní následovně: „Dopřejte si maximálně věrohodný jahodový milkshake [s kostkami ledu/bez chladivého efektu] jako z vaší oblíbené restaurace!

Příchuť je tedy dostupná ve dvou verzích, základní s coolingem a No Ice bez chladivého efektu.

Než začneme, připomeneme si klasické: Chuť je velice subjektivní záležitost, proto vezměte v potaz, že co chutná mně, nemusí chutnat vám, a naopak. 1000 lidí, 1000 chutí.

První překvapení pro mě přišlo po té, kdy jsem si Shake O Mio objednal. V té době ještě na našem trhu nebyla zcela dostupná verze No Ice a tak jsem si trochu naběhnul. Očekával jsem, že právě základní verze bude vez coolingu, ale stejně jako u řady Slushy Queen, i v tomto případě je verze bez coolingu označena zeleným štítkem No Ice. Vzhledem k zařazení do řady Cream Queen mi to úplně nesedělo, ale budiž, vzal jsem to jako svůj omyl. Jakmile jsem tedy narazil i na verzi No Ice, koupil jsem ji.

Recenzi vezmu zjednodušeně pro obě verze, jelikož kromě chladivé složky v chuti není rozdíl.

Při prvním očichání ještě před namícháním jsem byl stále natěšený a věřil, že tohle bude ten shake, na který jsem čekal. Pravda, už z vůně bylo cítit, že Shake O Mio bude dost sladkou příchutí a jak někdo pronesl na sraze v Prachaticích, „To bude sladký jak dvě Haliny Pawlowský“.

Chuť je celkem jednoduchá, zcela jednoduše se jedná o jahodový mléčný shake. V chuti jsou znát jahody, jejichž chuť je sladká, celkem věrná i když občas s náznakem jahodových bonbonů. Mléko je celkem jemné a „našlehané“. V chuti mi sice chybí lehká nakyslost smetany, která bývá v obdobných příchutích přítomna a dodává hutnost. Lehkou kyselost zde dodávají spíše jahody a hutnost, respektive „těžkost“ liquidu dána jeho sladkostí. Sice není tak sladký, že by se po něm lepila huba, ale i když mám hutnější a sladší liquidy rád, zde jsem měl po pár mililitrech dost. Troufnu si tedy říct, že v případě Shake O Mio výrobce sáhnul po sladidle a rozhodně s ním nešetřil.

V případě základní varianty je zahrnut již zmíněný cooling. Ten chuť pocitově ochlazuje a velmi nepatrně zakrývá sladkost.

Bohužel jsem v případě obou verzí narazil na jeden trochu nepříjemný problém. V obou případech jsem v chuti cítil nepříjemnou umělou, skoro až plastovou pachuť, která mi dojem z Shake O Mio úplně zkazila. Při potahu znát není, ale začíná se objevovat až při výdechu a především pak zůstává v puse a to nejen bezprostředně po výdechu. Sice se nejedná o nejlepší shake, jaký jsem měl, ale nebýt té plastové pachuti, neměl bych problém dodělat alespoň ty dvě namíchané lahvičky.

A právě ta pachuť bylo to, co mě dlouho odrazovalo od toho tuhle recenzi napsat. Obě namíchané lahvičky jsem zkusil nechat zapomenuté v šuplíku, jestli se třeba po nějaké době pachuť nevytratí, ale to se bohužel nestalo. Setkat se s tím jen u jedné z variant, přemýšlel bych o tom, zda to třeba nedělá cooling nebo jestli to není jen chyba šarže či snad jedné lahvičky, i to se může stát. Tím, že jsem na tu pachuť narazil v obou případech, jedná se pravděpodobně o vlastnost nějaké ze složek. Že by sladidla?

Upřímně musím říct, že od PJ Empire jsem čekal více. Jak co do vyvážení chuti (a ev. komplexnosti), tak především že se v jejich příchutích nesetkám s takovou pachutí, jako právě u Shake O Mio. Jasně, může to být můj subjektivní dojem. Když jsem zjišťoval jak chuť vnímají ostatní, narazil jsem jak na kladné názory, tak na takové, které potvrzovaly můj dojem.

Takže co říct závěrem? Za mě se tohle PJ Empire nepovedlo. A i když pominu právě tu pachuť, na trhu jsou lepší jahodové shaky, např. řada Milkshakes (řada Milkshakes už se nevyrábí, díky Janu Dvořákovi za upozornění), i když jich aktuálně moc není. Takže najít ten správný bude v této době trochu náročnější.