Oné by IvanT [Recenze]

Jednoho dne jsem dostal absolutně hovadský nápad. A sice napsat Igoru Kupcovi, jestli by bylo možné, že by mi zapůjčili s Ivanem Tschampou do recenze jeho malinkatý grip nesoucí jméno Oné.  Chvíli jsem si hryzal nehty (brzdit jsem začal u zápěstí a zastavil až u loktů) a najednou na mě zahulákal messenger s Igorovou odpovědí, v níž stálo: „Samozrejme, pošlem ti môj kus“. A mně spadla čelist až na podlahu. Domluvili jsme se na poslání gripu ke mně, a když jsem odeslal adresu, tak Igorovi došlo, že má v Praze jeden kousek Roman Prekop. Slovo dalo slovo a já si Oné vyzvedl u Romana. 

Kluci, oběma Vám chci strašně moc poděkovat za domluvu, ochotu, zapůjčení tohohle mazlíka a smekám před Vámi svůj cylindr. 

A co je to vlastně to Oné? 
Nejedná se o legendární zahalekání, které můžeme slyšet často na Slovensku, ale jde o maličkatý grip ze stabilizovaného bukového dřeva, jenž vyrobil slovenský mistr IvanT, který jej osadil elektronikou WillPro XT4 z dílny Gogina, jež pokud je mi známo, bydlí a tvoří v Českých Budějovicích.

Balení 
Už samotné balení takového kousku je propracované do detailu. Dřevěná krabice s mosaznými pantíky i kováním, vystlaná čeným molitanem, v jehož spodní části je precizní výkroj pro Oné a pro dva náústky ze stejného dřeva, které k němu dostanete. Nesmí chybět ani manuál k elektronice, protože ten, alespoň zpočátku, budete opravdu potřebovat. Tím, že elektronika nemá žádný displej, tak je vše vyblikáváno LED na desce, která prosvítá okružím hmatníku. Kombinací je mnoho, a tedy alespoň ze začátku se do manuálu koukat budete.


Grip
Tělo je tvořeno stabilizovaným bukovým dřevem, kterému vzorování dala dřevokazná houba. Samotné tělo je ošetřeno speciálním voděodolným a drápancůvzdorným přípravkem. Ve dřevě je výkroj pro nerezový tubus (mezi dřevem a kovem není absolutně žádná mezera. Tuba je pro baterii 18350) a konektor 510, který v klidu pojme atomizér o maximálním průměru 25 mm.

Výrobce osadil Oné elektronikou XT4 od Gogina. Dle mého skromného názoru tedy tím nejlepším, co je aktuálně k dostání. Nemá displej, zato má však kapacitní spínání, které se mi tvrdě zažralo pod kůži. Žádné klikání, cvakání, nic. Stačí jen zlehka pohladit hmatník a grip reaguje tak, jak chceme.

Samotná elektronika umožňuje zvýšit/snížit výkon v několika stupních, uzamknout nastavení výkonu, nastavit okamžitě maximální/minimální výkon, kalibrovat hmatník, vyblikat úroveň nabití baterie a samozřejmě vypnout/zapnout… Prostě vše, co je třeba. Ovládání je sice třeba se chvilku učit, ale stojí to za to. Co se týká náběhu žhavení, to je krásně hladké, přesto rychlé. Po najetí prstem na spínač je prodleva cca 0.5 s, díky tomu nemá tendenci žhavit kdykoli se jej dotknete nedopatřením.
Samozřejmostí jsou veškeré ochrany proti zkratu, podbití baterie, atp.
Na co je třeba si u kapacitního spínání dávat pozor, je to, kde a jak grip přenášíte. Neboť některé kombinace materiálů a případné vlhkosti umí sepnout žhavení.

Zpracování
Boží. Prostě dokonalé. Sice jsem našel pár hrubších míst na dřevu, zhruba o velikosti desetiny milimetru, ale koho to štve? O tom přeci ruční výroba je! Jsou to právě ty malé nedokonalosti, které nám řeknou, že v ruce držíme něco, co od začátku do konce vyráběl člověk, nikoli stroj!

Konektor 510 má dlouhý krok a jemně pruží. Atomizér se chytne okamžitě a bez odmlouvání. Avšak menší výtku k zapuštění atomizéru si neodpustím. Ač je závit sebelepší, stávalo se mi, že se mi na něm atomizér mírně zahryzl. Což o to, s Flash-e-Vaporem to nebyl problém, na základně atty je aretační kolíček, ale dostat z něj Spicu byl trochu oříšek. Tam přišly na řadu kleště a úchop za vnitřní základnu atomizéru. Zde by se perfektně osvědčil systém Quick Release z Augvape Druga ?

Ovládací prvek gripu je velice jemně vystouplý a má odlišný povrch oproti tělu gripu, a tak se dá snadno najít.

Co se týká víčka šachty pro baterii… nejhladší závit, který jsem kdy potkal za těch 30 let, co jsem na světě. Považte sami, kdy jste naposledy vyšroubovali víčko na tři lehké pohyby prstu? He? Já nikdy. 🙂

Když jsem přemýšlel, jak tuhle recenzi pojmout, napadlo mě napsat Igorovi, který vlastně Ivanovi obstarává, jak on říká, management, a zaprosit o fotky z průběhu výroby. Nějaké pro mě našel a souhlasil s tím, že je mohu zveřejnit zde, v této recenzi. Takže tady jsou…

Nuže, teď už se ale půjdeme podívat na zhodnocení 🙂

Zhodnocení
+ jedinečný design
+ volba osazené elektroniky
+ kapacitní spínání (přežije vás)
+ kvalita zpracování
+ malý formát
+ výjimečnost zařízení ve smyslu „každý kus je jedinečný“
+ pocit z toho, že v ruce držím něco opravdu, OPRAVDU výjimečného

– pro moje tlapy je až moc malinký, chvíli trvalo, než jsem si našel svůj úchop
– není značena orientace vložení baterie (postačilo by naznačené mínus na víku šachty)
– občas se hůře sundavá atomizér z gripu

Slovo závěrem
Po předlouhé době jsem opět zakusil slasti kapacitního spínání. Je to věc, která je výjimečná svým projevem. Ono celkové IvanTova tvorba je výjimečná a vymykající se prakticky čemukoliv, co je aspoň trochu běžné. Kdyby bylo Oné jen o maličko větší, byl bych nadšen ještě víc. Jsem šťastný a vděčný, že jsem mohl konečně zkusit něco z dílny tohoto tvůrce, a doufám, že se mi poštěstí někdy něco podobného vlastnit. Cena totiž není nízká, když ho prostě chcete, ale víte co? Tady mám skutečně pocit adekvátního cenového ohodnocení. Ať jdou všechny ty Dicodesy a DNA gripy a Taifun boxy, stojící velké peníze, k čertu, tohle je to, co je skutečný high-end. Svým zpracováním, tím, kolik tomu Ivan věnoval času, prostě vším.

A cena? Inu to je tak, většinou tyhle kousky získáte v tombole na Ivantově skupině. Pokud na to máte koule, zasoutěžte si někdy, je to nervydrásající zážitek (v mém případě vždy se zklamáním na konci). A pokud nemáte koule, ale prachy, jděte All in a vyžerte všechny lístky! Sice u některých budete za krknu, ale u zbytku za frajera, za to, že jste zruinovali rodinný rozpočet a koupili si ho (nenesu odpovědnost za rozpady manželství, partnerství atp) 😀 .

Ještě jednou bych moc rád vyjádřil díky Romanu Prekopovi a Igoru Kupcovi za to, že mi umožnili zrecenzovat Oné. Děkuji Vám, kamarádi, za tento nevšední zážitek! 🙂

A ještě jedna zásadní věc…
IvanTe, přeji ti mnoho štěstí ve tvé tvorbě a mnoho spokojených uživatelů tebou vyrobených gripů. Děláš krásná a jedinečná zařízení. A za to děkuji.