Mechanické gripy a mody – I. část

Kapitola první:
mechanika, hybridní mechanika, mosfet, bypass

V momentě, kdy se začnete zajímat o vaping a navštívíte nějakou skupinu na FB, případně nějaké fórum, které se touto problematikou zabývá, nutně jednou narazíte na pojmy mechanika, mech, mechanický grip či mod, hybrid, bypass a další podobné. V tomhle článku se budu věnovat hlavně těm které se týkají výše jmenovaných a teď, když začínám psát nevím, jestli se i článek o „mechanikách“ a všem co s nimi souvisí nerozdělí na víc článků. Každopádně tohle je první část, ve které se podíváme na základní rozdělení těchto modů.

Ale dost keců kolem a jdeme na to.

Co je to vlastně ta mechanika a proč je dodnes v kurzu, když jde o jedno z nejstarších zařízení ve vapingu?
Mechanika je prosté pouzdro se spínacím tlačítkem na akumulátorový článek (dále jen článek) dodávající energii atomizéru. Nic víc v ní není a nic víc v ní většinou nenajdete, pokud jde o čistou mechaniku. Tedy žádná elektronika, žádné ochrany, nic, co by bránilo svým odporem průchodu elektrického proudu na spirálku v atomizéru kromě nutných spojení.
Nejčastěji má taková mechanika vzhled trubky v jejímž těle je Li-ion článek a na boku či na spodku té trubky je umístěné tlačítko kterým uzavíráte obvod, aby proud šel na spirálku. Jelikož jediné, čím jste u mechaniky designově omezení je velikost a tvar článku, tak se lze vyřádit na vlastním vzhledu téměř bez omezení. Mechaniky se tak dost často pyšní neotřelým designem. A pak je tu většinou cenovka, které nebudete chtít věřit. Mechaniky od velkovýrobců jsou díky své jednoduchosti opravdu levné. Ale je to něco za něco. Mechaniku by si neměl pořizovat nikdo, kdo nechápe prosté vztahy, které ve svém zákoně shrnul starý pán Ohm a kdo se o své zařízení moc nestará. Ale rizika si vysvětlíme v další kapitole.

Mechanika a hybridní mechanika
Takže už víme, že mechanika neobsahuje – většinou – žádnou elektroniku. Přesto se i takhle jednoduché zařízení dělí na dva hlavní designy. Mechanika s klasickým 510 konektorem, dnes už v podstatě všechny s odpruženým centrpinem a mechanika zvaná hybridní. Proč se začal používat tento název jsem nikdy nezjistil. Hybridní mechanika nemá klasický 510 konektor s odizolovaným centrpinem, pouze závit, na který našroubujete atomizér a centrpin atomizéru se dotýká přímo pólu článku. Takže když na mechanice není našroubovaný atomizér, skrz závit vidíte přímo na pól článku. Výhodou je další snížení možných přechodových odporů, protože mezi atomizérem a pólem Li-ion článku není nic co by proudu mohlo bránit cestě na spirálku.

Toto jsou dva základní designy čistých mechanik, prostých jakékoli elektroniky, které mají nejčastěji tvar podobný trubce. Od čistých trubek krásných právě svým minimalistickým designem až po kousky, které by mohli konkurovat antickým dórským sloupům, rukojetím light saberů a sonickým šroubovákům. Zrovna tak u nich lze najít použití téměř jakéhokoli materiálu a věřím tomu, že existují i pozlacené kousky s pravými kameny. Určitě by nebyl problém takovou mechaniku – pro fajnšmekra – vyrobit celou ze zlata a osázet diamanty v briliantovém výbrusu. Vše jen otázkou poptávky a ceny kterou jste ochotni za takový šperk utratit.

Mosfet mechaniky
Jako další jsou tu mechaniky, které už v sobě nějakou elektroniku mají. Jde o takzvané mosfet mody. Jde o zařízení, kde tlačítko nespíná přímo obvod pro průchod proudu do atomizéru, ale už jde jen o povelové tlačítko, které říká elektronické součástce, mosfetu, sepni obvod do atíku. Výhodou takového designu je, že nepotřebujete masivní tlačítko odolávající jiskření na kontaktech a zahřívání průchodem proudu. Ve skutečnosti v takovém uspořádání můžete použít titěrný mikrospínač, protože hlavní proud jde přes mosfet, a ne přes tlačítko. Pokud byste takový spínač zapojili přímo, tak jej použijete jen jednou a bude po něm. Mikrospínače opravdu nejsou schopné přežít proudy které pro vaping využíváme. Většinu je proud kolem 5 A odešle do křemíkového nebe.
Takže i u mosfetové mechaniky jde stále o zařízení které na spirálku atomizéru pouští proud bez zbytečných prodlev, ale už je tu pár věcí navíc, které tvoří nějaký odpor. Už záleží na designu a řemeslném zpracování podstatně více, aby taková mosfet mechanika nebyla hlavně pro zlost. A také už je tu navíc něco, co se může porouchat a tím znemožnit používání. I když se výrobci mosfet mechanik snaží, aby takové nebezpečí eliminovali, už třeba jen odpálení pojistky může znamenat, že mod musí do opravy k elektromechanikovi, který víc co kde změřit a podle toho následně vyměnit. Prostě už to není nezničitelná čistá mechanika kde se maximálně může porouchat tlačítko, a to se ještě nestává moc často.
Takže u mosfet mechanik už je výrobce omezen potřebou zakomponovat do modu místo pro elektroniku a chlazení mosfetu. Proto tyto mechaniky mají nejčastěji tvar nějaké krabičky. Výhodou je možnost použít téměř jakýkoli spínač bez nebezpečí, že jej vypálíte.

Bypass
A jako třetí bych zmínil i ne úplně mechanickou záležitost, a to je tak zvaný bypass u elektronických modů. Výrobci si všimli neklesající obliby mechanických modů a i toho, že někteří uživatelé mají strach z rizik vyplývajících z nesprávného používání mechanik, a tak zakomponovali možnost používat i elektronický mod jako mechaniku. Bypass v podstatě u elektronického modu funguje jako mosfet a na spirálku atomizeru posílá to co máte v článcích. Výhodou takového uspořádání je, že máte neustále všechny ochrany, které takový elektronický mod má, a tak se nemusíte bát, že článek přetížíte až k zahořením nebo že jej podbijete. Nevýhodou je, že i když se tak bypass tváří, tak na spirálku fakt nejde to, co v tu danou chvíli článek poskytuje – elektronika má svoje potřeby které si z článku vezme – a ne tak bez zábran a přímo. Náběh spirálky tudíž není tak nekompromisní jako u čistých mechanik a ani jako u mosfet modů. Charakteristika zažhavení je citelně měkčí a pomalejší. Popravdě, i když mám několik elektronických modů které bypassem disponují, tak jej nepoužívám. Raději sáhnu po čisté mechanice. Anebo si nastavím elektronický mod tak, aby mi to vyhovovalo. Dnes už se i chipy chovají k článkům velice slušně a neuzmou si z jejich kapacity tolik jako tomu bývalo dříve.

Takže si to sumarizujeme.
Výhody čistých mechanik jsou v jejich mechanické jednoduchosti, nekompromisním a ničím nebrzděným přídělem elektrického proudu přímo na spirálku atomizeru, jejich praktickou nezničitelností, pokud se o ně jen trochu staráte a v neposlední řadě naprostou volností pro designéry a výrobce co se týče materiálů a tvarů. Jde jen o to, kam a jak schovat článek a jak zabezpečit, aby se uzavíral obvod. Díky tomu i takový maximalista jako jsem já dokáže vyrobit grip který se schová i v něžné a drobné dámské ručce.
To vše jsou důvody proč se mechaniky stále těší oblibě a proč mají stále své místo na trhu.

Tolik k základnímu rozdělení a úvodu do fungování mechanik. V dalších částech se podíváme na základy jejich používání, Ohmův zákon, nebo třeba jak se o mechaniky starat. Pokud máte nějaké dotazy týkající se mechanik, neváhejte se o ně podělit v komentářích a třeba na ně přijde v dalších částech řada.
Prozatím howgh.