Výrobce Joyetech patří mezi stálice na trhu s elektronickými cigaretami, a to především díky svým kvalitním a cenově dostupným modům. Z jejich nabídky si vyberou jak začátečníci, tak pokročilí uživatelé. Nyní se nám do ruky na recenzi dostal jeden z jejich novějších modů, a to Espion Solo s výkonem 80 W. Pojďme se na něj tedy podívat.
Espion Solo je velmi elegantní, jednobaterkový mod, menší verze dvoubaterkového Espion 200W, která je však minimálně po designové stránce mnohem povedenější. Jeho maximální výkon je 80 W, je poháněn jednou baterií typu 21700 nebo 18650 (s použitím redukce). Co je však na tomto modu asi nejzajímavější, je jeho dotykový displej, kterým by Joyetech mohl konkurovat modům od Asmodusu. K tomu se ale dostaneme později.
Balení
Mod je dodáván v pro Joyetech již klasické bílé krabičce, na které je na přední straně vyobrazen samotný mod, na zadní straně pak najdeme základní informace, označení barvy a scratch code pro ověření autenticity. Po otevření už v krabičce najdeme samotný mod, pod ním klasickou sadu návodů, kartičku s upozorněním na použití baterií a krabičku s micro-USB kabelem pro nabíjení a upgrade firmwaru a redukce na baterie typu 18650. Mod může být dodáván i v kitu s atomizérem ProCore Air, pro účel naší recenze jsme dostali pouze mod.
Vzhled
Jak uvádí Joyetech, jedná se o limitovanou edici k desátému výročí firmy, na což nás rovnou upozorní i logo na žhavícím tlačítku. Kromě žhavícího tlačítka na přední straně nalezneme displej o velikosti 1,3 palce, jedno tlačítko pod displejem sloužící k odemknutí dotykové obrazovky a micro-USB port pro nabíjení a upgrade firmwaru. Na bočních stranách je mod vroubkovaný a nese štítek s označením Espion Solo, na zadní straně pak najdeme kryt baterie, který je odnímatelný, a je k modu chycen pomocí 4 magnetů. Spodní strana nese kódové označení modu, značku CE, a najdeme na ní i větrání slotu pro baterii. Na horní straně pak už nemůže být nic jiného, než 510 konektor pro atomizér. Závit je do šasi modu vsazený, nijak nevyčnívá a chytit atomizér se mi povedlo ve všech případech na první pokus. Centerpin je, jak je dnes standardem, odpružený, a jeho dráha je opravdu dlouhá, takže by neměl být problém ani s použitím atomizérů s delším šroubkem. Na šířku má mod 25,5 mm, tudíž se vám na něj vejde většina atomizérů.
Tělo modu, včetně žhavícího tlačítka, je tvořeno (pravděpodobně zinkovou) slitinou, která v žádném případě nepůsobí levně, dává modu robustní dojem a přitom zůstává mod celkem lehký do ruky. Na výběr je ze 4 barev: černé, duhové, gunmetal a růžové. Černá a růžová svým lakováním bohužel vypadají trochu levněji a ne tak zajímavě. Nám se však do ruky dostala právě barva gunmetal, která je navíc lehce broušená, a v této verzi vypadá mod opravdu exkluzivně.
Celkově je mod do ruky příjemný, lehký, nikde netlačí žádná hrana. Mod je velikostně tak akorát a žhavící tlačítko se dá pohodlně mačkat, ať držíte mod jakkoliv.
Ovládání a používání
Teď se dostaneme k nejzajímavější části tohoto modu, a to právě k dotykovému displeji. Ten mě velmi příjemně překvapil. Na srovnání by se daly použít mody od Asmodusu, které právě používají dotykové displeje. Co se týče ovládání, je dle mého názoru Espion mnohem přívětivější a spolehlivější. K odemknutí displeje slouží tlačítko pod displejem. Následně je pak celkem jednoduché mod ovládat. Posunutím zleva z hlavní obrazovky se dostanete k základním informacím, jako je stav baterie, odpor atomizéru, počet potahů, apod., potažením zprava se pak dostanete do menu. Zde najdete 4 základní tlačítka: Režimy, Info (info o verzi firmware, info o stavu baterie), Nastavení a tlačítko pro vystoupení z menu.
V nabídce režimů najdete následující volby: klasický Power režim, režim RTC (Real Time Clock), díky kterému můžete na hlavní obrazovce zobrazit hodiny podobně, jako tomu je u dalších modů od Joyetech z řady eVic. Mezi dalšími režimy najdeme TC režim (pro SS, Ni a Ti), režim TCR a Bypass (přímý výstup).
V Nastavení pak najdeme možnosti jako uzamčení odporu, nastavení hodin, předžhavení, nebo třeba čas, po který má displej svítit.
Nastavení výkonu se provádí po odemčení na hlavní obrazovce pomocí tlačítek umístěných na horní a spodní straně displeje. Zde již není ovládání tak přesné, jelikož se mi občas nepovedlo se na tlačítka trefit, respektive je správně zmáčknout. Jakmile se to však člověk naučí, je nastavování vcelku rychlé. Do 20 W je nastavování po krocích o 0,1 W, od 20 W nahoru jsou pak kroky po celých Watech. Minimální hodnota je 1 W, maximální pak 80 W.
Celkově mi ovládání přijde velmi pohodlné a intuitivní, na rozdíl od modů od Asmodusu se mi nestalo, že bych něco musel zkoušet vícekrát, nebo že bych něco nastavil jinak, než jsem chtěl.
Samozřejmostí jsou ochrany, kterými čip disponuje, např. ochrana polarity baterie nebo ochrana proti přebíjení/podbíjení a přepětí.
TC Režim
Jelikož osobně nepatřím mezi uživatele TC režimů, je pro mě težké tuto funkci hodnotit. Mod disponuje teplotními režimy pro nerez (SS) Nikl (Ni) a Titan (Ti), zároveň i nastavením teplotního koeficientu – TCR. Nejjednodušší pro mě bylo vyzkoušet TC režim testem suché vaty, s použitím drátu SS316L. Spirálka měla odpor 0,8 ohmu, ten byl za studena zamknut, výkon byl nastaven na 30 W a 230 °C. Při pokusu o zažhavení mod okamžitě zobrazil „Protection“ a do spirálky nepustil téměř žádný výkon. Spirálka se sice ohřála, ale ne natolik, aby došlo k jakémukoliv pálení. Vata tak zůstala čistě bílá a lze snad bezpečně říci, že TC funguje na výbornou. Byť se jedná o mod od firmy Joyetech, dalo by se čekat, že se pro něj objeví i ArcticFox, ale po pátrání na fóru jsem zjistil, že s ohledem na dotykový displej se ArcticFoxu pro Espion Solo nedočkáme. NFE Team však spustila projekt RedPanda, který je určen právě pro dotykové displeje, takže se možná Espion Solo přeci jen dočká.
Dojmy a shrnutí
Byť nejsem vyznavač jednobaterkových modů a pro své MTL potřeby si držím pouze jeden (Aleader Orbit), tak mě Espion Solo velice mile překvapil. A to jak zpracováním, tak ovládáním. Jak jsem již zmínil, mod je elegantní a decentní, příjemný do ruky a vypadá na něm dobře skoro každý atomizér. Jako nevýhodu bych viděl snad jen tlačítko pro nastavování výkonu směrem nahoru, které je na můj vkus moc blízko ke kraji dotykové plochy, a tudíž není úplně snadné se na něj vždy trefit. Každopádně doufám, že pokud se Joyetech rozhodne pro další mod s dotykovým ovládáním (s takovouto obrazovkou, nikoliv větší barevnou), tak zvolí tuto cestu, jelikož pak budou moci konkurovat Asmodusu, alespoň po stránce ovládání.
Mod Espion Solo je tedy milým překvapením a pokud bych volil nový, kompaktní mod pod svoje MTL atomizéry, pravděpodobně bych neváhal a sáhnul po něm.
Joyetech Espion Solo do recenze věnovalo Vape Centrum, kterému tímto děkujeme.