Eleaf Tessera [Recenze] – Vidím velký špatný

Dnes se spolu podíváme na maličký grip s vestavěnou baterií  Eleaf Tessera který nám do recenze věnoval Lukáš Mrkvička alias Karotka.
Proč tohle jméno? To zjistíte dále v článku. Stejně tak se dozvíte, jak si vedl v testech, co je tu špatně a čím naopak mile překvapil.
Tak jdeme na Tesseru!

 

 

Popis gripu
Takže Tessera, jak ten název asi vznikl? Osobně si myslím že odkazuje na čtyřrozměrné zobrazení krychle, takzvaný Teserakt což je docela „haluzoidní“ věc, zvlášť když ji rozpohybujete. Proč dle mého ukazuje na tuto věc? Inu hrany, nepravidelný tvar zad a čelního panelu, mě v této domněnce jen podporují. Čelní straně dominuje velký barevný displej, tři tlačítka a MicroUSB konektor pro nabíjení a update firmware. Na vršku modu najdeme závit 510, líbí se mi že je hezky uprostřed, a tedy grip v klidu pobere 25mm atomizér bez přesahu. Spodní straně dominují dva torx šroubky, jež drží dekl baterie, ve kterém je i výřez pro tlačítko Reset.

Vzhled
Co se týká vzhledu, tak nekončíme a přiložíme k němu slovo „funkčnost“. Celá levá strana gripu, z pohledu na displej, je vlastně Fire tlačítko, které zvrchu až zhruba do spodní třetiny lze zmáčknout a tedy žhavit.  Na čelním panelu v pravém dolním rohu nalezneme tři tlačítka. Plus, mínus a potvrzovací tlačítko, přičemž poslední jmenované by mohlo být trošku větší. Už tahle konfigurace je vlastně u Eleafu věc celkem nevídaná. A to jsem ještě nezmínil slušně velký barevný TFT displej o úhlopříčce 1,45″, jehož barevné zobrazení si lze v menu měnit, přičemž máme na výběr hnedle pět barev rozhraní. Po změně se barva přehodí nejen v hlavním zobrazení, ale také v menu a jeho podsložkách.

 

 

Funkce a baterie

Jak jsem už zmínil v úvodu, tak Tessera disponuje vestavěnou baterií. Její kapacita je 3400 mAh, a co jsem zkoušel, tak je schopna vydat maximální proud 19 A (150 W / 7,94 V / 0,42 Ohmu).  Víc jsem ji preventivně netrápil. Ačkoli je tenhle grip schopný dodat až 150 W při optimálním námotu, který to zvládne, Tessera si totiž umí říct „Dost! Vejš už nejdu s výkonem!“, tak na tento výkon rozhodně baterie není dimenzována, její % nabití při tomto výkonu letí k zemi jako Tunguzský meteorit. Co jí však sedí, jsou výkony kolem 20-25 W maximálně. Tam se udrží slušně dlouho a je tedy použitelná i pro nízkovýkonové DL námoty. Jednoznačně ji mohu doporučit jako grip na použití s MTL atomizéry.  Při nabíjení se grip docela hřeje, ale dle toho, co Eleaf uvádí, tak má hlídanou teplotu a v případě nabíjení na chvíli odstaví sám. Maximální nabíjecí proud jsou 2 A a nabití na smrt vybité Tessery trvá kolem hodinky a půl, takže je poměrně svižné.

Výdrž na MTL je celkem obstojná při tomto výkonu a TC. Průměrný potah je cca 3,2 s.

 

Firmware
Co je ovšem vyloženě líné, asi jako já v pondělí ráno, je firmware. Často se mi stává, že ze standby do prvního bliknutí displeje uběhnou cca 1-2 vteřiny, a to je docela doba. Jakmile se však probere k životu tak to ujde. Další problém je pohyb v menu, respektive ne pohyb, ale překlikávání z položky na položku. Buď má displej pomalý refresh nebo je FW sám o sobě pomalý, je prostě vidět, jak se mění vyobrazené informace, taková trochu slideshow.

Pokud je grip zamknutý, tak po jednom stisknutí tlačítka fire zobrazí aktuální čas, ale zase, než ho zobrazí, tak si musí vypít pomyslné ranní kafe a pak ho teprve ukáže…

 

Test TC-SS
TC režimy, které grip umí, jsou dnes již prakticky standardem všude. Potěší možnost upravit si hodnotu TCR dle vlastní škodolibosti. Mě však primárně zajímá funkčnost TC režimu pro nerez. Vzhledem k pomalé odezvě firmwaru, moc nevěřím že TC bude v pořádku funkční.

Pojďme se tedy podívat na výsledek testu.

Jak je možno vidět na fotkách, tak TC pro nerez není úplně perfektně odladěné. Se suchou vatou si Tessera neporadila úplně nejlépe, bohužel si nedokázala poradit ani při dojíždění tanku do sucha při běžném provozním výkonu.

Dal jsem gripu více příležitostí dokázat, že má TC jak se sluší a patří, což ostatně můžete vidět z počítadla potahů, ale výsledek se dostavoval stále stejný, takže za mě potvrzeno poněkud dysfunkční TC.

Možná mi někteří čtenáři vyčtou, že jsem na gripy zbytečně přísný, když v TC nastavím maximální výkon a pouštím až do maximální délky potahu. Ono to však má svou logiku. TC musí fungovat ať má nastaveno 5 W nebo 150 W, prostě musí zastavit, a to na celou dobu potažení.

Zpracování
Tovární zpracování gripu mě poněkud nechává na vážkách. Designově je to hodně zajímavé, skvěle slícované a velmi dobře lakované zařízení. Nikde nic nevrže, nic nevaklá atp. Jedinou výtku mám k velkému fire tlačítku. Při stisku mi přijde, jako by se prohýbalo pod prsty. Co ale mohu s klidem pochválit, je výborně říznutý závit 510, který sice není z nejhlubších, ale je schovaný pod hranou těla gripu, nehrozí tedy, že by při nějakých násilnostech a výtržnostech byl vyrván ven. O co se však bojím, je barva. I při šetrném zacházení začínají být vidět stopy otěru na dvou místech na  spodku gripu.

Barevné varianty

Eleaf Tessera je možno sehnat v černé, stříbrné, červené, zelené a duhové barvě. Musím uznat, že ta červená se velmi povedla? Za zmínku stojí, že se jedná o metalické barvy. Mod s metalízou, kdo to dneska má? 😀

 

 

Tak a nějaké to zhodnocení
+ krásná barva
+ nízká váha
+ čistý displej
+ nápaditý design
+ rychlé nabíjení
+ velké fire tlačítko
+ přehledné menu
+ možnost změny barvy interface

– tragicky pomalý firmware
– nelogicky nastavený maximální výkon vzhledem k baterii
– na vyšší výkony (30 W+) slabá baterie
– na přímém slunečním světle špatně čitelný displej (prakticky neviditelný)
– příliš nízko umístěné USB, pokud máte kabel s větší objímkou, bude se vám grip klátit nazad
– nelze nahrát arctic fox / red panda firmwary, které by dle mého značně zlepšily odezvu na udělené příkazy
– horší funkčnost TC

Co říct závěrem? Snad jen, že do Tessery bych své peníze neinvestoval a podíval bych se po jiném gripu, který nebude firmwarově líný, po TC stránce takřka nepoužitelný, a který bude na výměnné články.