Výrobce EHPRO je známý především díky svému Modu 101 a atomizérům z řady Billow. Jedním relativně novým přírůstkem od tohoto výrobce je kapací atomizér Panther. Ve zkratce: 24 mm, 810 drip tip, sqounk pin, spodní přívod vzduchu. Pojďme se na něj tedy podívat.
Balení
Panther RDA je dodáván v černé krabičce, na které je atomizér vyobrazen. Na zadní straně najdeme potřebná upozornění o škodlivosti pro mládež, těhotné a nekuřáky (bla, bla, bla) a místo klasického scratch kódu zde najdeme pouze Security Code pro ověření autenticity, který není nijak schovaný a můžete si ho přečíst i bez vybalení krabičky z fólie. Uvnitř krabičky se pak nachází manuál, kartička o tom, že RDA prošlo kontrolou kvality, záruční kartička (v našich podmínkách zbytečná) a krabička s příslušenstvím.
Krabičku s atomizérem není úplně snadné otevřít, snadné pak není ani dostat se ke krabičce s příslušenstvím. Ta je zasazena tak natěsno, že se vám jí nepodaří vyndat bez jejího poškození. Ale co, je to jen karton. V krabičce s příslušenstvím nalezneme plochý šroubováček, dva náhradní šroubky do základny, dva náhradní o-kroužky, squonkovací pin a dvě claptonové spirálky z nespecifikovaného materiálu s nespecifikovaným odporem. Kromě tohoto service packu najdeme v krabičce ještě malý balíček vaty.
Vzhled
Jak již bylo zmíněno, jedná se o atomizér o průměru 24 mm, tudíž nebude problém ho použít na většině dostupných modů. Nám se do rukou dostala stříbrná (SS) verze, která vypadá celkem slušně a nebude vypadat špatně snad na žádném modu. Na jedné straně top capu je vybroušený nápis Panther a hlava kočkovité šelmy. Na vrchu celého atomizéru je posazen resinový drip tip typu 810, který je vzorovaný síťkou připomínající včelí plástev. Spíše než z resinu však vizuálně drip tip vypadá jako by byl vyroben z nějakého kamene. Spodní ofuky nejsou posazeny na úplný okraj a nijak nekazí celkový vzhled atomizéru.
Pin na spodní straně není moc vystouplý, ale neměl by být problém s jeho použitím na hybridních mechanikách.
Top cap je jednolitý a nelze ho tedy rozložit. Po jeho sundání se dostaneme k základně, která je zlatá a dvoupostová. Přívody vzduchu jsou umístěny na střed mezi okraj atomizéru a základnu, což však nepřekáží při osazování vaty. Samozřejmostí je i bazének na umístění vaty a liquid.
Používání
Osobně nejsem fanoušek kapacích atomizérů se spodním přívodem vzduchu, ale od toho jsem se pokusil oprostit a dát Pantherovi šanci. Po rozbalení a přípravě na osazení jsem narazil rovnou na první drobný problém: volný top cap. Při skladování a dopravě pravděpodobně došlo k jistému povolení o-kroužku, který drží top cap na základně. Pokud jsem tedy atomizér chtěl vzít za top cap. dost často se mi stalo, že základna zůstala ležet dole. Zároveň se pak při manipulaci velmi snadno posunulo nastavení vzduchu. Tento problém však velmi rychle vyřešila výměna o-kroužku. Po konzultaci s dalšími uživateli jsem zjistil, že se nejedná o vadu jednoho kousku, ale že tuto tendenci mají všechny.
Osazení spirálkami je celkem jednoduché. Základna je celkem prostorná a otvory pro spirálky dovolí použití i silnějších claptonů či jiných složitějších spirálek. Ovšem je potřeba, aby zůstal dostatek místa po stranách na uložení vaty. Zde jsem totiž narazil na další menší problém. Vata se nesmí dotýkat stěny bazénku. Top cap má totiž drážku, která dosedá na hranu bazénku a velmi snadno „skřípne“ byť malý kousek vaty, z kterého vymáčkne liquid. Ten pak jde mezi vnější stěnou bazénku a vnitřní stranou top capu a následně vyteče dole, což umaže nejen atomizér, ale i mod. A minimálně na SS variantě není moc snadné otřít takto vyteklý liquid. Co se však týče usazení vaty kolem přívodů vzduchu, tam nenastal problém s únikem liquidu žádný, a to ani při školácké chybě, kdy na něm vata téměř ležela. A právě usazení vaty u airflow je jeden z důvodů, proč nemám kapáky se spodním ofukem rád. K vytečení liquidu došlo snad jen ve dvou případech a to takových, ve kterých by k tomu došlo u jakéhokoliv jiného atomizéru: při položení v momentě, kdy v bazénku zůstalo trochu liquidu a při použití na sqounk modu a přeplnění bazénku (přesquonknutí). Vyčistit následně liquid z přívodů vzduchu není jednoduché, jelikož přívody vzduchu nejsou moc velké.
Tím se dostáváme k další části. Panther rozhodně není RDA na honění mraků, jelikož jeho airflow vám nedovolí prohnat jím tolik vzduchu. Atomizér je tak určen spíše na „pohodové DL“. Chuť samozřejmě záleží na použitých spirálkách, vatě a dalších věcech mezi nebem a zemí. Chuťově však Panther celkem překvapil. Chuť je jemná a nijak přehnaná, ale zároveň se neztrácí. Tento dojem jsem však neměl při použití na squonku, kde se mi chuť spíše ztrácela, což však mohlo být dáno samotným liquidem.
Bohužel s ohledem na moje preference není Panther zcela vhodným kandidátem. I když nepoužívám nijak přehnané dráty a nepoužívám vysoké výkony, narazil jsem u Panthera na problémy se zahříváním. Stěny top capu nejsou zrovna silné a tak se rychle zahřívají a celkem pomalu chladnou. K tomu připočtěme celkem nízký drip tip, u kterého vám rty téměř leží na top capu a rázem může být ret spálený raz dva. Tedy za předpokladu, že si nedáváte pozor. Za sebe bych ho rovnou vyměnil za nějaký vyšší.
Doporučoval bych proto používat spíše spirálky, které nejsou nikterak masivní a na které vám stačí nízký výkon někde okolo 30-40 W.
Závěr
I když to vypadá, že jsem Panthera spíše zdrbal, musím říct, že tomu tak není. Nezklamal mě, ale zároveň mě nijak moc nenadchnul. Ale to proto, že mám rád spíše volnější a vzdušnější DL, než jaké právě Panther nabízí. Ale mám okolo sebe plno spokojených uživatelů, kteří na něj nedají dopustit.
Ehpro Panther RDA do recenze věnovalo Vapecentrum, kterému tímto děkujeme.