E-Phoenix Hurricane 1.4 NG RTA [Recenze]

Dosáhl nový Hurricane své pověsti?

Foreplay

Na poli vapingu známý Švýcarský výrobce přichází s “novinkou” se jménem Hurricane 1.4 NG RTA. Hurricane má být tzv. kočkopes, kterého můžete použít jak pro MTL tak i DL využití. Tedy alespoň to tak výrobce říká.
Dostál Hurricane kvalit svých předchůdců?

Vlastnosti

Atomizér Hurricane 1.4 NG RTA od E-Phoenix je 35 mm vysoký a 24 mm široký. Rozměrem je tedy ideální pro většinu dnešních single či dual battery módů, kdy atomizér zbytečně nepřečnívá a ani nevystupuje.

Do atomizéru se vejdou přijatelné 3 ml e-liqiudu. Tedy v případě MTL použití. Pro DL, jsou 3 ml naprosté minimum a e-liquid tak budete častěji doplňovat.

Hlavním materiálem je nerezová ocel, ze které je vyrobená základna, tělo, zátka plnění a část drip tipu.
Část základny je tvořená 18karátovým zlatem kdy předpokládám, že důvodem použití drahého kovu je redukování ztrát při přenosu elektrické energie (což je jednou z hlavních vlastností tohoto materiálu).
PMMA, nebo-li syntetický resin (či lidově plast) je použit pro tělo nádržky na e-liquid a je jím tvořena horní část drip tipu.

V balení, krom samotného atomizéru, naleznete pomocný přípravek pro uvolnění konstrukce těla, náhradní o-kroužky a dvě další restrikční vložky vzduchu.
Co se týče restrikčních vložek přísunu vzduchu, ty se plochým šroubovákem instalují přímo pod spirálku, kterou je nutné vždy před výměnou restrikční vložky vyndat. K dispozici máte dvě MTL vložky o průměru 0,8 mm a 1,2 mm, pro DL verzi pak jednu vložku o průměru 2,5 mm.

To vše zabalené v nenápadné černé krabičce s nápisem E-Phoenix a stejně tak i logem výrobce – bájného ptáka Fénixe.

Co se týče balení a výbavy, Hurricane 1.4 NG neurazí, ale zároveň nijak neohromí.
Dle mě by ale high-end atomizér v této cenové kategorii mohl nabídnout něco navíc; například náhradní tělo nádržky, či ještě jeden driptip.

Čím je tedy konstrukčně Hurricane 1.4 NG jiným, novým? Zkratka NG má znamenat Nová Generace, ovšem co je tím myšleno mě zůstává záhadou. Rukou mi prošli desítky, ne-li stovky atomizérů a minimálně v posledních dvou letech jsem neviděl že by přišlo něco, co bylo opravdu průkopnické, či revoluční. Prostě něco nového, co tu ještě nebylo. A Hurricane 1.4 NG rozhodně nepřichází s ničím novým.

Plnění

Hurricane disponuje dnes již běžným horním plněním, které je jištěno bajonetovým uzávěrem. Co je možná trochu nezvyklé je nutnost vyndání drip tipu. Zprvu jde o celkem pracnější proces, neboť o-kroužky drip tipu jsou suché, pevné a nemají vůle. Časem se ochodí a drip tip jde vyndat snadněji.
Samotný proces plnění je poměrně jednoduchý, jen některým uživatelům mající silnější prsty může drobná zátka v podobě kroužku, jímž se otevírají plnící otvory, způsobit lehké problémy. Není totiž úplně jednoduché tuto zátku uchopit tak, aby došlo k rychlému otevření. Chce to trochu cviku.

Po vytáhnutí driptipu je nutné pootočit zmíněným kroužkem proti směru hodinových ručiček, aby byly šipky přímo proti sobě. V tu chvíli dojde i k uzavření juice flow kanálků do základny – to, aby v tu chvíli všechen e-liquid nevytekl.
Jakmile doplníte e-liquid, proces je obrácený; Zátku nasadit tak aby šipky byly proti sobě a pak pootočit po směru hodinových ručiček, aby došlo k uzamknutí kroužku a zároveň znovu otevření juice flow kanálků.
Otáčení nerezovým kolečkem jde poměrně snadno, nečeká na Vás ale žádné cvaknutí, abyste věděli, kam až máte pootočit. A tady bych měl jednu výtku…
V mém případě, respektive u mého kusu, bylo nutné zátku dotáhnout při uzavírání ještě o kousek více, aby byli juice flow kanálky naplno otevřené. Až pak jsem získal perfektní zásobovací schopnosti vůči mému buildu.
Plnících otvorů je pod oním kroužkem dostatek, takže se snadno trefíte i s větším kapátkem láhve. Ani jednou se mi nestalo, že bych trefil airflow šachtu a zaplavil si tak celý systém e-liquidem.

Přísun vzduchu a jeho regulace

Přísun vzduchu je u každého atomizéru velice důležitým prvkem, neboť ovlivňuje nejen to jak se nám bude s atomizérem vapovat, ale zároveň i samotnou chuť. Na Hurricane 1.4 se dá přísun vzduchu nastavit dvěma způsoby. Prvním je klasickým AFC kroužkem, který nabízí pět otvorů v páru. Tedy na každou stranu pět otvorů s různým průměrem. Výrobce neuvádí průměry těchto otvorů.
Pootočením AFC kroužku si pak nastavíte, zda má být použitá buď jen jedna sada pěti otvorů nebo obě. V případě nastavení na obě, je vždy na každé straně použitý otvor o stejném průměru. Otáčení AFC kroužku jde dobře a nastavení otvoru je usnadněno cvaknutím, úpravu AFC lze tedy provádět i po tmě.

Další možnost regulace vzduchu skýtají pak AFC vložky, které se instalují přímo v kotelně, pod spirálkou. Při výměně AFC vložek je pak nutné vždy spirálku vyšroubovat. K tomu je třeba plochý šroubovák, který ovšem v balení nenaleznete.
0,8 mm vložka je pak pro velmi tuhý MTL potah, 1,2 mm vložka byla pro mé MTL použití ideální a DL vložka o průměru 2,5 mm již nebyla pro MTL příliš vhodná.

Použitý build

Pro MTL použití jsem použil svůj oblíbený drát z nichromu (Ni80), ze kterého jsem si udělal MTLkový Fused Clapton o šesti otočkách, průměru 2,5 mm a odporu 0,9 Ω. Tento build používám v skoro každém MTL atomizéru snad již pátým rokem. Osvědčený build na který mi stačí 15-20 W a přinese mi tak optimální množství chuti.
Jako zásobovací materiál do spirálky jsem použil svou oblíbenou celulózu, Holy Fiber. Do dneška považuji celulózu jako nejlepšího zásobovače a zároveň oceňuji naprosto žádné nebo minimální ovlivnění chuti e-liquidu.

Již léta vapuji jen stylem MTL a DL je kapitola kterou jsem hodil za hlavu. Hlavně z osobních důvodů. Proto jsem se od psaní DL části recenze diskvalifikoval. Těm, které zajímá právě tato část se tímto omlouvám.

Drip tip

Příjemnou složkou celého atomizéru je i nainstalovaný drip tip. Horní část je z PMMA a spodní zase z nerezové oceli. Nic překvapivého, tedy do doby, než si ho vyzkoušíte. Díky tomu že má parádně zaoblené okraje se příjemně používá a působí velice přirozeně.
Svou velikostí je pro MTL použití perfektní.

Podání chuti

Co mě velmi mile překvapilo bylo intenzivní a výrazné podání chuti. Předpokládám, že o tuto zásluhu se postarala RDA základna a precizní zpracování airflow systému.
Měl jsem možnost ochutnat Orange Twist od Adams Vape v poměru 50/50. Opravdu příjemné a intenzivní podání ovocných a jemně hořkých složek, kdy žádná přehnaně nevystupuje a zároveň žádná nezahálí. Podání chuti je konzistentní a zároveň jsem bez problémů poznal, když bylo potřeba vyměnit vatu, nebo kdy mi atomizér nestačil zásobovat.

Problém se zásobováním jsem řešil zprvu, kdy jsem si vatu položil trochu níže, než je potřeba a neměl jsem naplno otevřené juiceflow kanálky.

Poměrně mě překvapilo to, jak umí Hurricane “zatopit” a to i při MTL buildu; 3-4 potahy a teplota vdechované “páry” je znatelně teplejší. Zároveň je zvýšená teplota cítit i na driptipu a v neposlední řadě pak i na samotném atomizéru. Osobně tuto vedlejší vlastnost nevidím na škodu, protože se neřadím mezi takzvané chain-vapery – vapery kteří “tahají” jeden potah za druhým.

Základna

Jak jsem již dříve zmínil, základna má parametry a vzhled typické pro RDA atomizéry – dva posty pro uchycení spirálky, bazén pro “uložení” zásobovacího materiálu a… A to je vše.
Ono ani více není potřeba. V tomto ohledu je Hurricane velmi jednoduchý.
Stejně tak osazení spirálky je velice jednoduché a zvládne to i naprostý začátečník. Nožičky použité spirálky musí jít stejným směrem.
Po uvolnění dvou šroubků plochým šroubovákem nožičky spirálky přisunete pod šroubky a dotáhnete. Přečnívající konce pak jednoduše uštípnete, spirálku vyžhavíte a je hotovo.

Pro vatu je zde již zmíněný prostorný a hluboký bazén. Stačí konce vaty stočit lehce pod spirálku (podobně jako u kapacího atomizéru) a je hotovo. Možná konce vaty lehce nějakým přípravkem zvednout, aby měli lepší kontakt s juiceflow kanálky. E-liquid totiž z kanálků nekape doslova, ale spíše stéká a k přenosu mu pomáhá povrchové napětí.

Díky drobným výřezům na boku základny a boku těla, jednoduše tělo zacvaknete do základny. Tedy naprosto stejně jako u již několikrát zmíněného kapacího atomizéru.

Závěr

Hurricane mě bavil. Hlavně jeho podání chuti a bezproblémový chod, co se týče samotného vapování. A tím bych řekl že Hurricane 1.4 NG dosáhl svých kvalit.

Pokud jsem měl ovšem vyměnit vatu, či atík kompletně rozebrat, ztrácel jsem chvílemi nervy právě nad samotným složením, které má svůj systém a nelze atík složit jak se zachce. Zároveň umístění vaty musí být také specifické, jinak nemusí juiceflow kanálky zásobovat jak mají.

Z toho důvodu bych asi Hurricane nedoporučil motařům začátečníkům, protože prvotní obsluha může některé odradit.

Celkové hodnocení: 7/10

+ Podání chuti
+ Kapacita nádržky
+ RDA typ základny a snadné osazení
+ Super příjemný driptip

– Zbytečně složitá konstrukce
– Rychlejší zahřátí celého atíku (topí)