Dovpo Topside 90W [recenze]

Úvodem

Díky E-liquid.eu jsem obdržel k recenzi regulovaný squonk mod Topside od firmy Dovpo, který se v ČR začal nedávno prodávat. Jedná se o první squonk mod, který má horní samostatné plnění.

„Topside vznikl spoluprací Vapor Chronicles a Dovpo. Hrdě Vám představujeme Topside jako první, vrchem plněný squonker na světě. Už žádné oddělávání RDA a používání plnicích lahviček, nebo vyjímání lahviček a úniky liquidu. Jednoduše sundáte zátku a naplníte 10 mililitrů. Je to opravdu takhle jednoduché.“
(Zdroj – Dovpo)

No, tak se na něj koukneme.

Kompletní balení sestává ze dvou krabiček. V té větší, plastové, je samotný mod, USB kabel, manuál, upozornění na správné vkládání lahvičky, sáček s inbusem a dvěma náhradními šroubky k lahvičce, potvrzení o výstupní kontrole a pozdrav od autora modu, Briana z Vapor Chronicles. Tvrdá plastová krabička má na horní odnímatelné straně čtyři otvory, takže ji můžete použít jako stojánek pro čtyři atomizéry, aby Vám na stole nezavazela jen tak zbůhdarma. V menší papírové krabičce najdete druhou lahvičku.

TTD

Rozměry – 92 x 54 x 27 mm
Hmotnost – 194 g (bez atomizéru, bez baterie, prázdná lahvička), 259 g (bez atomizéru, s baterií 18650, plná lahvička), 325 g bude pak užitná hmotnost s plnou lahvičkou, baterií 21700 a s atomizérem Morphe (Proč zrovna Morphe? A proč ne? 😀 )
Materiál – zinková slitina, hliníková slitina, nerezová ocel (plus trocha plastu a silikonu)
Povrchová úprava – eloxovaná slitina opracovaná (pravděpodobně) tryskáním
Napětí baterie – 3,2-4,2 V
Výstupní napětí – 1,0-8,5 V
Pracovní odpor – 0,08-3,50 Ohmu
Výkon – 5-90 W s krokem 0,5 W
Pracovní režimy – Watt a Bypass (TC je možné po upgradu firmware)

Na první pohled jsem se do něj zamiloval a už teď vím, že se mi s ním bude těžko loučit, až s recenzí skončím, protože jsem ho chtěl po recenzi nechat Zuzce – seděl by barevně do její sbírky. Podle obrázků z webu to vypadalo, že bude neforemný a kdo ví jak se bude držet… Drží se skvěle! S tím průhybem ve střední části Vám prostě z ruky nevyklouzne. Mod je těžší než klasické plastové, mechanické squonky, ale nijak to běžnému nošení ani používání nevadilo.

Squonk, squonk, squonkujem…

Na lahvičku jsem byl zvědavý asi nejvíc. 10 mililitrů, to je už pořádná porce liquidu. A všichni videorecenzenti to taky říkali… A já jsem dalším jménem Reypal, takže jsem si vzal injekční stříkačku, natáhl do ní 10 ml liquidu a prostě jsem to musel zkusit.

Sice natěsno, ale vešlo se… A po zavíčkování modu si to ani moc nepřihrnulo do atomizéru. No, to tedy SPZ-kův klobouk dolů!


Jako plus vidím jednoznačně dodávku setu se dvěma lahvičkami, výměna je dílem okamžiku, prostě jen sundáte obě zátky, otevřete dolní dvířka, vysunete lahvičku z modu, nasunete druhou… Nicméně, naplnit lahvičku vrchem, když už je v modu, je ještě snadnější…

Povolím zátku, vysunu ji směrem nahoru, do jednoho ze dvou velkých otvorů naliju liquid… Hmm, lahvička je v těle modu, sice je vidět skrz ten silikon, ale celkem velkou část dole ani nahoře nevidím. Kdy už je plná? No, teď už je plná tak moc, že na mě kouká liquid těmi otvory, takže když tam vrazím zpátky zátku, tak mi ten přebytečný mililitr vlítne cestou nejmenšího odporu přímo do atíku. Chce to si na to zvyknout, ale tohle mohli taky pořešit líp. Ani s lahvičkou „do zásoby“ to nejde strefit a naplnit tak akorát, plastové pouzdro zakrývá  poslední cca pětinu výšky, takže radši míň, ať to jde zavřít. Zátka uzavírá jak plnicí otvory, tak otvor pro podávání liquidu do modu, takže se to při přeplnění těsně před uzavřením zátkou poslintá u toho podávacího otvoru.

K pozitivům patří to, že pokud přece jen budete mít s sebou druhou lahvičku naplněnou, tak zátka, i když není šroubovací, drží velice pevně a čistě, ani při stisknutí silikonu v okénku se přes zátku liquid nedostane.

Ovládání a používání

Samotné používání modu je velice jednoduché a intuitivní. Stačí si jen v návodu přečíst, jak se přepíná režim výkonu (Watt mode) a Bypass. Podržíte na chvíli stisknuté tlačítko Fire a levé tlačítko pro nastavení výkonu (-). Původně jsem byl rozhodnutý používat mod ze začátku hlavně v režimu Bypass, ale výkonový režim mě jednoduše nadchnul. Okamžitý nástup plného výkonu, jako kdyby tam bylo Hard předžhavení… ale ono tam není. A výkon je pěkně „tvrdý“ a stálý, musel jsem s ním jít až o čtvrtinu dolů, aby se buildy chovaly pocitově tak, jako na mechanice… Zajímavé. I v režimu Bypass bylo chování „drsnější“ než na mechanice (obojí s bateriemi 18650).
Dlouhým podržením obou dolních tlačítek (+ a -) jde mod zamknout. Tedy částečně. Zamknete si vlastně jen nastavení výkonu. Tlačítko Fire je stále funkční, takže pro přepravu v báglu bude lepší mod pětiklikem vypnout. Je to ale velice praktická možnost, kterou ocení každý, kdo si omylem přidá výkon na maximum, tak jak se to povedlo mně :D.

K bateriím se mod chová slušně, vnitřní obvod u USB nabije baterii na 4,15 V, úplné vybití hlásí při 3,3 V. Úroveň nabití sice mohla být vyšší, ale co už… Zase tak velký rozdíl to není. Pro baterie 18650 je samozřejmě přiložená přechodka z plastu, plus pól patří „nahoru“ pod atík, mínus pól ke dvířkám.
Krokování výkonu po půl Wattu je pro DL v pohodě, pro moje dráty na MTL bych sice ocenil jemnější nastavení, ale on zase není problém si tam udělat pěkně vyladěný drát.

Šířka modu u centrpinu je 27 mm, takže pohodlně osadíte i 26mm atomizéry. Kam jsem dal Glaze? Á, tady je… To už je fakt moc… 😀

Ale třeba Morphe na něm sedí pěkně. Koneckonců, ten modík je tak designově zvláštní, že víceméně jakýkoli atomizér je k němu spíš jen jako doplněk, který moc vnímat nebudete.  První otázka kolegy z práce, když jsem mu Topside půjčil, byla: „Až skončíš s recenzí, za kolik mi ho necháš?“ 😀 No, nenechám, zůstane doma, takže druhý den hlásil, že už má taky objednáno, když na něj teda kašlu…

Upgrade

Když recenze, tak kompletní, jde se na upgrade, abych mohl vyzkoušet, jak se mod chová při TC. Na stránce výrobce je nejen možnost stažení rozšířeného programového vybavení, ale také toho původního, kdyby to člověku třeba nevyhovovalo a rozhodl se, že si ponechá to jednodušší ovládání. V pěkně udělaném videonávodu se postupně dozvíte, jak zjistit verzi Windows (32/64-bit), jak stáhnout odpovídající 7-zip pro rozbalení programu, jak přesně postupovat při samotném upgrade… Takže do toho.

Vypínám pětiklikem mod, vyndávám baterii, sundávám atomizér.
Zapínám rozzipovaný program, držím + i – knoflíky na modu a připojuji USB…
Tak asi na pátý pokus (jednou to dokonce vyhodilo hlášku „ztráta komunikace“) se tlačítko Start programu rozsvítí, jde stisknout a během pár sekund je hotovo… Odpojuji a s úlevou pouštím oba knoflíky :D.

Po vložení baterie a nasazení atomizéru upgrade funguje na první dobrou a do menu se dostanu dlouhým podržením Fire a „-„. K dispozici je běžná sada režimů – Power, Bypass, TC-Ni, TC-Ti, TC-ss, TCR,… poslední možností je Exit (po pár sekundách nečinnosti se ale i tak mod vrací do původně zvoleného režimu).

Při vybraném TC režimu je možné stiskem Fire a „+“ přejít do nastavení výkonu.
Teplota se nastavuje s krokem 5 °C, Mezi stupni Fahrenheita a Celsia přepnete tak, že „přetočíte tachometr“ – stačí dojít k maximu nebo k minimu a ještě zkusit přidat/ubrat.
Edit – Na SPZ-kův popud jsem důkladněji prozkoumal krokování při nastavení teploty. Základním rozsahem je 200 °F až 600 °F s krokováním po 10 °F.
Při přetočení směrem nahoru se dostanete na °C a díky přepočtu a zaokrouhlení začínáte na 93 °C a pokračujete s krokem 5 °C (takže 93, 98, 103, 108… až 313).
Když ale přetočíte směrem dolů, tak první hodnotou celsiovy stupnice je 315 °C a krokování dolů je taky po 5 °C (takže 315, 310, 305, 300… až 95).

TC test

První test – Co to udělá, když mám v atomizéru špatný drát (nechal jsem tam nichrom)? – mám za sebou s následujícím výsledkem… Mod se snaží bez ohledu na nastavený režim dostat na hodnotu výkonu, kterou má v TC režimu zvolenou, a vlastně jede stejně jako ve Watt režimu. Někdo by čekal, že se možná do Watt režimu přepne, ale ono ne…

Druhý test – s nerezovým braidem 20×0,1 mm (38ga) 6 otoček na 3mm trnu v RDA Ghoul už dopadl podle očekávání. Spirálku jsem vyžhavoval na 20 W, po vyžhavení měla nastudeno odpor 0,38 Ohmu, pro test TC jsem nastavil teplotu 223 °C, požadovaný výkon 30 W a hádejte co? Funguje to. Po minimální snaze o náběh sleze výkon na hodnotu kolem 5 W při odporu ohřáté spirálky 0,45 Ohmu a vata je velice slabě poznamenaná, prostě parádní výsledek.

Zhodnocení a závěr

Verdikt je, alespoň co se mé osoby týká, jednoznačný – Je to zatím nejlepší squonk, co se mi dostal do rukou. Kdo ho neměl, měl by ho alespoň zkusit.
Dá se na něj strašně rychle zvyknout, až skoro si vytvořit návyk, takže ho Zuzce nenechám…
V kombinaci s menším, single-coil atomizérem (v mém případě klon Haku Phenom, spirálka 3×3 0,14 mm Ni80, 6 otoček na 3mm trnu, 0,7 Ohmu, 20 W), je to téměř celodenní vaping na jednu baterii.

+ design a ergonomie
+ materiály
+ tvrdý a rovnoměrný výkon
+ 10ml lahvička (vlastně hned dvě)
+ variabilita použití baterií
+ …co ještě? Ajo! MÁ TO HORNÍ PLNĚNÍ 😀

– vyšší hmotnost
– snadné přelití lahvičky ať už v modu nebo samostatné
– návykovost

Líbí se vám naše články? Podpořte nás na Patreonu!
Become a patron at Patreon!