Doctor Coil Preloaded Cotton od Advken [Recenze]

E-liquid.eu mi poskytl k testování vatu od výrobce Advken, Doctor Coil Preloaded Cotton. Za což jim chci poděkovat.

Advken od Doctor Coil Preloaded Cotton tvrdí, že jde o čistou vatu bez pesticidů a bělidel typu 129A. Nevím, co to značení typu znamená, a ve skutečnosti je to zřejmě jedno. Každopádně bych až tak nevěřil – vzhledem k bělosti vaty – že při její výrobě neprošla bělením. Ale to se netýká jen této vaty. A i to je nejspíš jedno, pokud je vata po úpravě vyčištěna a to zřejmě všechny, tak zvaně prémiové, vaty jsou.

Vata je distribuována v pěkné plastové krabičce. Kterou je po spotřebování vaty možné použít na cokoli dalšího. V krabičce najdete 50 ks předpřipravené vaty, na jednom konci opatřené plastovou dutinkou pro snazší provlékání spirálkou. Lze se tedy domnívat, že lidé, kteří mají trochu problém s dělením vaty z paklíků, kdy je vata v silných válečcích, mohou jásat. No, opak je pravdou. Plastová dutinka má totiž vnější průměr 3 mm, a tak kdokoli, kdo používá spirálky motané na trn o menším průměru, mají smůlu. Popravdě kdokoli, kdo používá spirálky pod průměr 3,5mm trnu má smůlu. Vata sice 3mm spirálkou protáhnout lze. S použitím trochy násilí a kroucení, ale to neznamená, že vaper z toho bude mít radost. 3mm spirálku totiž takhle pečlivě ucpete a můžete zapomenout na spolehlivé zásobení středu spirálky a tím se připravit na spoustu dry hitů. Empiricky jsem přišel na to, že vata je ideálně předpřipravena pro spirálky s průměrem 4 a více mm. A to už jde o buildy, které nepoužívá ani většina pravověrných DLkářů. Je tedy jasné, že ti, jež holdují MTL, mohou tuhle vatu nechat ležet v regále, a nebo se připravit na to, že budou plastový konec na vatě sundávat a vatový knot dále dělit. Otázkou tak zůstává, proč za takovou předpřípravu platit. Ani já jsem tu předpřípravu moc často nepoužil, a to jsem svými obřími buildy celkem známý.

Za dobu, co testuji vaperské vaty, jsem se setkal s mnoha produkty, které prověřily mé plíce dostatečně. Takže jsem na dry hity poměrně zvyklý a hned tak si své plíce neprohlížím na podlaze. Doctor Coil mně ale mé plíce několikrát ukázal. Zřejmě proto se tahle vata Doctor coil jmenuje. Aby „prémiová“ vata takhle ráda hitovala, nepovažuji za normální a už vůbec ne „prémiovou“ záležitost. Zrovna tak u „prémiové“ vaty počítám s vyšší schopností sání a udržení liquidu v buildu. Doctor Coil bohužel saje stejně, jak se dá očekávat u běžných polštářkových vat typu Puff, Muji a KGD a je v tom o dost slabší než KOGA. Stejně tak je to s udržením liquidu. Polštářkové vaty mají ale jedno plus oproti Doctor Coil. Jdou upravit do Scottish roll. To Doctor Coil nejde. Takže v tom, co u „prémiové“ vaty považuji za standard, Doctor Coil prohrává.

Je tedy otázkou, zda zůstalo něco, proč Doctor Coil Preloaded Cotton od Advken vůbec kupovat. Ale samozřejmě, že ten důvod tu je. Třeba právě ta krabička. Nebo to, že holdujete monstrozitám v podobě Aromamizeru Titan, Mason a dalším obřím atomizerům, kde nepoužít spirálu s vnitřním průměrem nad 4 mm je pomalu na úrovni smrtelného hříchu. Upozorňuji ale, že jsem Titana v tomhle případě nepoužíval jako RTA. Ani přes jeho obří juice flow není Doctor coil schopen zásobovat build spolehlivě a dry hit z buildu, který vyplní kotelnu Titana, opravdu zažít nechcete. Obzvláště, když takový build poháníte další monstrozitou v podobě Hammer of God.

Takže co říci závěrem? Doctor Coil Preloaded Cotton se ve své úpravě tváří jako vata pro vapery vyznávající Cloud Chasing ve své nejryzejší podobě. Bohužel ale jen tváří. Ve skutečnosti jen tak tak zvládá u RTA utaženější DL, ale pak je ono „Preloaded“ v názvu tak trochu mimo, protože je vám k ničemu. Snad jen, že je vata už nastříhána na délku, kterou využijete snad ve všech atomizérech.
U RDA systémů, jsou její nedostatky snadno dohnatelné včasným zakapáváním buildu. Připravte se ale na to, že budete zakapávat často. A také na to, že když necháte setup ležet na stole, tak pod lufty atíku brzo najdete loužičku. Pokud jste build nevytahali do prvního náznaku dry hitu. A často i potom.

Klady:
+ opravdu krásná krabička
+ předpříprava vaty (alespoň to nastříhání)

Zápory:
– vata nestíhá zásobovat buildy, pro které je předpřipravena
– pokud vatu protáhnete spirálkou, do které se vejde pevný konec, spirálku ucpete a střed spirálky nebude zásoben
– vata dlouhodoběji neudrží liquid v buildu
– každou chybu v osazení buildu ráda odmění dry hitem
– a to by snad stačilo.


Ještě douška na úplný závěr. Moc se mi líbí idea předpřípravy „prémiové“ vaty. Podle mě je to způsob, jak přiblížit opravdu dobré vaperské vaty i těm vaperům, kteří mají problém oddělit z většího válečku potřebné množství vaty, a doteď proto stříhají čtverečky Puffky a dalších vat, vycházejících z Japonských a Čínských kosmetických tampónů. Proč šla ale firma Advken cestou použití vaty, která oproti většině „prémiových“ vat selhává? Kdyby využili kterékoli už známé vaty – a nemusí jít rovnou o Cotton Bacon PRIME – udělali by mnohem lépe. A to nemluvě o tom, upravit ji pro méně monstrózní buildy. Takhle, podle mě, si sice tahle vata najde kupce u lidí, kteří si alespoň občas libují v extrémním CCH, ale jinak moc fanoušků asi nenajde. A je to opravdu škoda.