Boj Facebooku proti vapingu a přesun na Discord? [Blog]

Ti z vás, kteří jste aktivní na Facebooku a především pak ve vapingových skupinách, jste si pravděpodobně všimli toho, když v srpnu 2019 začal Facebook blokovat a následně mazat skupiny kvůli prodejním příspěvkům. Tehdy jsme jako moderátoři hodiny mazali všechny prodejní a další související příspěvky, aby mohly být skupiny obnoveny. U některých to nestačilo, byly smazány kompletně a musely být založeny znovu.

V tuto chvíli se bohužel na Facebooku pravděpodobně schyluje k něčemu podobnému. Zatím nikdo neví, v jaké míře to opravdu bude a co bude spouštěčem, resp. tím, co k mazání skupiny povede.

Podle prvních informací by se mělo jednat o samotné slovo „vape“, ev. jeho odvozeniny. Podle jiných informací by to měla být propagace vapingu, konkrétní informace však bohužel zatím nikde k ověření není.

Několik českých skupin už v uplynulém týdnu prošlo první fází, tedy zablokováním, naštěstí se je po odvolání povedlo obnovit. Zatím tedy vše běží stejně, ale nikdo neví na jak dlouho a jestli nebudou skupiny mizet ve velkém.

Jisté omezení už se dotklo i nás jako Vapemagazínu, respektive naší facebookové stránky, kdy bylo zablokováno sdílení článku do skupin, zároveň nešlo upravovat již sdílené příspěvky ve skupinách.

Možné je, že případy, které se v uplynulém týdnu objevily byly následkem toho, že se někdo rozhodl nahlašovat skupiny, příspěvky nebo stránky. S ohledem na spekulace a zákazy, které se v zahraničí pro vaping jako takový objevují se však domnívám, za tím pravděpodobně žádní jednotlivci stát nebudou.

Discord

Naštěstí máme záložní řešení, kde může komunita fungovat a to bez nějakých větších regulací. A tou je Discord.

Discord jsme zvolili z více důvodů. Discord je platforma kterou, na rozdíl od MeWe, Waffle a jiných v minulosti zkoušených alternativ, využívá plno lidí denně i kvůli komunikaci, gamingu či jinak. Tudíž už má plno lidí na Discordu účet. I my máme svůj Discord server, který v aktuální situaci přivítal plno nových členů a začíná v něm komunita fungovat. Zároveň nám umožňuje trochu přehlednější kategorizaci a v rámci komunity se bavit i o jiných, tzv. off-topic tématech. Sdílet můžete svoje vapingové fotografie, fotografie svých setupů, v poradně se zeptat na rady, nebo si v hlasových kanálech popovídat s dalšími vapery.

Další nespornou výhodou je to, že na na našem Discordu v sekci Bazar můžete bez problému a zbytečného kódování zpráv nabízet to, co vám doma leží na policích a chtěli byste poslat dál do světa. K tomu jsme zavedli i systém hodnocení prodávajících, takže si budete moci v budoucnu (až bude dostatek hodnocení) ověřit, s kým obchodujete.

Připojit se můžete přes následující odkaz: https://discord.gg/aCDXgbU

V tuto chvíli budeme fungovat jak na Facebooku, tak na Discordu. Neváhejte se tedy připojit!